Kadınlara çok önemli uyarı: Yazın bunu asla yapmayın

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Algül Anıl Yılanlıoğlu, kadınların yaz mevsiminde en çok karşılaştıkları sağlık sorunlarını anlatıyor. (Posta)Yaz tatilinde kadınlar bekleyen sağlık sorunları neler?

En sık vajinal enfeksiyonları görüyoruz. Normalde vajinada yararlı bakteriler var, bunlar sağlıklı bir vajinal flora oluşturuyor. Yaz aylarında nem dengesinin bozulması ve havasız ortamlar floranın dengesini bozuyor. Bu da vajinal enfeksiyonlar artırıyor.

Yaz aylarında dışarıda hijyenik olmayan tuvaletleri daha sık kullanıyor olmamız, deniz ve havuza girmemiz, ıslak mayo ya da bikiniyle kalmamız vajinal enfeksiyonlardan sorumlu olabiliyor. Yaz aylarında su tüketiminin azlığı, uykusuzluk, alkolün artması vajinal enfeksiyonların ortaya çıkışını kolaylaştırıyor.
En sık hangi enfeksiyonlar görülüyor?

Bakteriyel vajinozis

Vajinadaki yararlı bakterilerin yok olup zararlı bakterilerin açığa çıkmasıyla ortaya çıkar. Kötü kokulu akıntıyla kendini belli eder. İdrar yaparken sızı, vajinada yanma, kaşıntı, cinsel ilişkide ve adet sırasında ağrı yapar.
Trikomonas enfeksiyonu

Kaşıntı, yeşil köpüklü bir akıntıya neden olur. Vajinal yollarda ve idrar yaparken yanmaya neden olur. Akıntılı yeşil renkte ve kötü kokuludur. Vulvada şişlik olur.

Vajinal mantarlar

En tipik özelliği aşırı kaşıntıdır. Hastalar genellikle vajinal yollardaki hassasiyet ve batmadan şikayetçidir. İdrar yaparken yanma, vulvada şişlik sıkça görülür.
Bulaşıcı mıdır?

Kesinlikle. Cinsel ilişkiden, ortak kullanılan tuvalet, banyo veya sabundan geçebilir. Yine şezlong veya başkasının mayosunu kullanmak bulaşım yolu olabilir.

Enfeksiyonlar klora rağmen havuzda yaşabilir mi?

Havuz suyu özellikle mantarların oluşmasında etkili. Mantar dışarıdan kapılmıyor. Aşırı klorlanan havuz suyu, vajinadaki yararlı bakterileri öldürüp mantarların üremesine neden oluyor.
Belirtilerin varlığında ne yapmalı?

Kesinlikle bir kadın doğum uzmanına başvurup jinekolojik muayeneden geçilmeli. Tedavide hem ağızdan verilen tabletler hem de vajinal yoldan fitiller veriliyor. Bazen tedaviye vulvanın dış bölgesine sürülen kremler de eklenebiliyor. Tedavi genellikle 1 hafta sürüyor. Çok kronikleşmiş ya da tedaviye dirençli vakalarda süre biraz daha uzayabiliyor.

Tedavi edilmezse ne olur?

Enfeksiyonlar kadının yumurtalıklarına, tüplerine ya da rahmine sıçrayabilir. Kısırlık yapabilir, düşüklere neden olabilir. Gebelerde erken doğumu tetikleyebilir.
Sistit de sık görünüyor mu?

Sistit idrar torbasının (mesanenin) iltihaplanmasıdır. Yazın çok sık görülüyor. Kadının genital organı erkeğe göre daha şansız yerleşimli çünkü kadında idrar yolu çıkışı vajinal yola daha yakın. Dolayısıyla vajinal yolla oluşan enfeksiyonların da idrar yoluna sıçraması daha kolay. Sistit, idrar yolunda yanma, aşırı kaşıntı, bazen idrarda kan gibi sorunlara neden olabilir. Engellemek için idrarınızı kesinlikle tutmayın, boşaltmanız gerektiğinde boşaltın. Her gün 2.5 litre su tüketin. Günlük ped kullanın ve pedinizi sık değiştirin.
Hamileler denizde açılmamalı

● Hamilelerde bütün sistemler iki katına çıkıp çift kişilik çalışır. Dolayısıyla vücutta ısı artışı olur. Açık renkli, pamuklu kıyafetlerle ısı artışını azaltın.

● Saat 12.00-16.00 arasında klimalı ortamlarda olun.

Deniz veya havuza girmek serbest. Fakat denizde tek başına açılmak yasak.

● En az 25 faktörlü koruyucu krem kullanın.

● Her gün 2.5 litre su tüketin.
● Besin zehirlenmesinden korunmak için kabuklu deniz ürünlerinden, özellikle midyeden uzak durun.

● Hamileliğin ilk 10 haftasında düşük riski sık olduğu için seyahat önerilmiyor. 10-34’üncü haftalar arası seyahat serbest. Arabayla seyahat ediyorsanız sık mola verin. Emniyet kemerinizi mutlaka kullanın. Uzun uçak yolculuğunda 15-20 dakika arayla koridorda yürüyün.

Vajinal enfeksiyonlardan korunmak için dikkat etmeniz gereken kurallar:

● Kesinlikle vajinal duş yapmayın. Mümkün oldukça dış bölgeyi yıkayın.
● Genital bölge temizliğini önden arkaya doğru yapın. Temizledikten sonra mutlaka havlu ya da peçeteyle kurulayın.

● Dar iç çamaşırı kullanmayın. İç çamaşırınız pamuklu, vücudu nazikçe saran yapıda ve ütülenmiş olmalı.

● Adet döneminde ped ya da tamponlarınızı her gün değiştirin. Çok kirlenmişse ya da havuz ya da denize girilmişse 2-3 saatte bir değiştirilmeli.

● Islak, nemli mayo ya da bikiniyle durmayın. Deniz veya havuzdan çıktıktan sonra duş alıp mayonuzu değiştirin.

● Şezlongunuzun üzerine mutlaka havlu serin. Her gün şezlongunuzda yeni bir havlu kullanın.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS