Pire Isırması Kaşındırır Mı? Pire Isırığına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Pire Isırması Kaşındırır Mı? Pire Isırığına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Pire Isırması Kaşındırır Mı? Pire Isırığına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Havalar ısındığında toprakta çoğalarak yayılmaya başlayan haşere türlerinden biri olan pireler insanlara ve hayvanlara zararlı canlılardır. Yaşadıkları ortamlarla yetinmeyip kısa zamanda çoğalarak yayılmacı şekilde yaşayan çok küçük boyutlu olmaktadır. Pireler insanları ve hayvanları ısırarak rahatsızlık vermektedir. Pire gibi insan sağlığına zarar haşereler öncelikle çocuklar ve yaşlılar için daha da zararlı olabilmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Alerjik bünyeli kişiler içinde böcek alerjisi bulunan kişilerde ölümcül etki bırakabilmektedirler. Pire ısırıkları için önlem alınması ve ısırıkların kısa zamanda tedavi edilmesi gerekmektedir. Pire ısırığında ani gelişen reaksiyonlarda baş dönmesi, yüksek ateş, mide bulantısı ve şişlik artışı ile karşı karşıya kalındığında kısa zamanda hekime başvurulmalıdır. 

Pire Isırması Kaşındırır mı? 

Pireler ısırdıklarında ağızlarında bulunan salgıyı insan vücuduna enjekte etmektedir. Bu sıvı nedeniyle kaşıntı ve ısırdıkları bölgede kabarcık oluşturmaktadır. Pire ısırıkları kaşıntı ve alerjiye neden olmaktadır. Pire ısırıkları her insanda kaşıntı ve kızarıklık yaptığı gibi özellikle alerjik yapılı ve böcek alerjisi olan kişilerde daha da fazla etki yapmaktadır. Pire ısırığı kaşındırarak daha sonraları ise kişide vücudunda bir şey geziniyor hissi vererek rahatsızlık vermektedir. Pireler ısırdıkları bölgeyi tekrar ısırabilen zararlı canlılardandır. 

Pire ısırdığı bölgede kızarıklık ve kaşıntı olduğu gibi kabarcıklar da oluşmaya başlamaktadır. Pire ısırmasıyla birlikte zaman zaman yanma hissi ve kaşıntıya bağlı kanama oluşmasının yanında ısırılan bölgede kanamada gözükmektedir. Pire ısırığı insan vücuduna birçok hastalığında bulaşmasını kolaylaştıran tehlikeli bir durumdur. Isırma esnasında kanla bulaşan bulaşıcı hastalıklarında insan vücuduna geçişi kolay olmaktadır. Pire ısırığı özellikle çocuklarda ve beyaz tenli kişilerde çok daha fazla etki etmekte kaşıntı ve kızarıklığa neden olmaktadır. 

Pire Isırığına Ne İyi Gelir? 

Pire ısırığı oluşan bölge su ve sabunla yıkanmalıdır. Kaşıntının dinmesi ve yanma hissinin geçmesi için buz gezdirilmelidir. Kaşıntı oluşmaması için ısırılan bölgeye kolonya sürülmesi gerekmektedir. Pire ısırığı sonucunda oluşan kabarcıklar beraberinde yanma ve kaşıntı hissi oluşturmaktadır. Kabarcıklar oluştuğunda hemen o bölgenin ısısını düşürmek kabarcık ve kaşıntıyı engellemeye iyi gelmektedir. Buz ve soğuk pres yapılamadığında bir metal veya demir parçası ısırılan bölgeye sürülerek ısısı düşürülür.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Pire ısırıklarında kişi istemsizce o bölgeyi kaşımak isteyerek ve sürekli kaşıyarak şişlikleri kanamaya neden olmaktadır. Kaşıntı oluşmasını engellemek en kesin çözümdür. Mikrop kapmaması için ise sabun kullanmak da tedavi edilmesini sağlamaktadır. Pire ısırığına hemen sabunlu bez koymak kaşıntının engellenmesini sağlamaktadır. Özellikle çocuklarda sabunlu bez kullanmak fayda vermektedir. 

Pire ısırmasında önemli olan kaşıntı ortaya çıkmaya başlamadan önce ilk kabarcıklar oluşmaya başladığında durumu fark ederek ısırılan bölgeye soğuk bez veya buz konulması ile soğutulma yoluyla tedavi etmeye başlamaktır. Daha sonra kabarcıklar çok kısa bir zaman içerisinde iyileşebilmektedir. 

Pire Isırığı Nasıl Geçer? 

Pire ısırığının iyileşmesi bir haftayı bulan bir şekilde iyileşme göstermektedir. Pire ısırığının tedavi edilmesinde özellikle alerjik bünyeli kişiler için kremler ve ilaçlar kullanılması gerekmektedir. Pire ısırığı iyileşmesi için özellikle kaşıntı hissinin durdurulması gerekmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Buz ve serinlik vermek için ısırılan bölgeye sık sık serinlik uygulanmalıdır. Pire ısırığının iyileşmesinin daha kolay olması için duş alınarak o bölgenin rahatlamasını sağlamak gerekmektedir. Pire ısırığı kendiliğinden geçebilmektedir. Fakat enfeksiyon veya mikrop kapması halinde doktora başvurmak ve alerjiye dönülmesi engellenmelidir.

Pire ısırıkları yinelenmemesi için ortamın temizlenmesi haşere için ilaçlanması gerekmektedir. Pireler kısa zamanda çoğalabilen ve kolaylıkla yastıklara ve çarşafların dikişli yerlerine saklanabildikleri gibi iç çamaşırları da yerleşebilen parazitlerdir. Pirelerin zararlarını engellemek için ortamda onların yaşama şartlarını engellemek gerekmektedir.