İsfahan Nerede, Nasıl Gidilir? İsfahan Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi...

İsfahan Nerede, Nasıl Gidilir? İsfahan Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi...

İsfahan Nerede, Nasıl Gidilir? İsfahan Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi...

İsfahan, gezginler arasında İran’ın en popüler niteliğe sahip olan şehridir. Her ne kadar dünyayı yönetmiş olan Pers imparatorluğunun kalbi Persapolis olsa da, Pers tarihinin ilgi çekici heybeti en iyi İsfahan’da hissedilmektedir. Bunun en önemli nedeni ise yıkıntı halindeki Persepolis’in tersine, çok güzel korunduğundan dolayı o dönemi gerçekten deneyimleyebilmenize imkan sunmaktadır. Elbette bu hiç de adil bir karşılaştırma değildir çünkü yapıların aralarında asırlar var. Fakat İsfahan’da hayal gücünüze ihtiyaç duymadan, gözünüzle görerek ve elinizle dokunarak Pers İmparatorluğu’na konuk olabiliyorsunuz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İsfahan Nerede?

İsfahan, konum olarak İran’ın ortasında, Tahran kentinin güneyinde, Şiraz şehrinin kuzeyinde, İsfahan Eyaleti başkenti olarak Zayende Nehri kenarında Tahran-Şiraz karayolu rotasında bulunuyor. İsfahan, İran'ın başkenti olan Tahran’a 450 km mesafede- 5 saatlik seyahat süresine, Şiraz’a mesafede 483 km mesafede 5.30 saatlik seyahat süresine, Yezd’e ise 313 km mesafede 3 saat 45 dk süren yolculuk sürelerine sahiptir. 

İsfahan'a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den İsfahan’a ulaşım sağlamanın en kolay ve rahat yolu uçakla yolculuk yapmaktır. İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın İsfahan’a haftanın 7 günü direkt olarak gerçekleştirilmekte olan seferi bulunmaktadır.

İsfahan’a trenle gidiş: İran’ın başkenti olan Tahran’dan ve Meşhed’den İsfahan’a karşılıklı tren seferleri düzenlenmektedir. İsfahan Tren Garı, şehir merkezinin dışında bulunuyor olsa da 37 numaralı otobüsle otobüs terminaline gelinerek bu noktadan 91 numaralı otobüsle şehir merkezine ulaşım sağlanabilmektedir. 

İsfahan’a otobüsle gidiş: Tahran’dan her 15 dakikada bir İsfahan şehrine otobüs seferi bulunmaktadır. Standart ve lüks kategorisinde iki farklı otobüsle yolculuk seçeneği bulunmaktadır. 

İsfahan Gezilecek Yerler Nelerdir?

İsfahan şehri sahip olduğu tarihsel ve kültürel zenginlikler bakımında gezilip görülmeye değer bir şehir olma niteliği taşıyor. Bu anlamda İsfahanda ziyaretçiler tarafından keşfedilmeyi bekleyen pek çok güzellik ve dikkat çekici yer bulunuyor. Bunlar arasında:

 - Mescid-i Şah (İmam Cami – Abbasi Camisi)

 - Şeyh Lütfullah Cami

 - Nakş-ı Cihan Meydanı (İmam Meydanı)

 - Âli Kapı Sarayı

 - Mescid-i Cuma

 - Çehel Sütun Sarayı (40 Sütün Sarayı)

 - Büyük Çarşı (Bazar-e Bozorg)

 - İsfahan’ın Tarihi Köprüleri

 - Ermeni Mahallesi Culfa ve Vank Katedrali

 - Tarihi Çehar Bağ Mesire Alanı

 - Ateşkadeh

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İsfahan'da Yapılacaklar Listesi

İsfahan şehri son derece dikkat çekici yerlere sahip olan ve farklı aktivitelerin gerçekleştirilebileceği bir ortam barındırmaktadır. Bundan dolayı İsfahan şehrine yolunuz düştüğünde yapabileceklerinizden bazıları:

- İsfahan'ın tarihi köprülerini ziyaret edebilir etkileyici atmosferini keşfedebilirsiniz.

 - İsfahan'ın botanik bahçesini ziyaret ederek birbirinden ilginç endemik bitki türlerini keşfetmenin ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. 

 - İsfahan şehir merkezinde alışveriş mağazalarını gezebilir ve alışveriş yapmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

 - İsfahan şehrinde hizmet veren restoranda bölgeye özgü lezzetleri tatma fırsatını değerlendirebilirsiniz. 

 - İsfahan'daki müze ve sanat galerilerini ziyaret ederek keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. 

 - Kentteki tarihi sarayları gezip görebilirsiniz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 - Şehirde bulunan tarihi camilerde geçmişe keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

 - Kenti ziyaret ettiğinizde İran halısı ve minyatür satın alabilirsiniz.

İsfahan'da Yeme - İçme

İsfahan ilginç bir biçimde yeme içme yönünden çok fazla şey vaat eden bir şehir değildir. Zayende Nehri’ne bakan caddelerin iyi restoranlarla donatılmış olması beklenen bir şeydir ancak maalesef restoran seçimi noktasında çok fazla alternatif bulunmamaktadır. Kebap İran ana yemeği olarak karşımıza çıkmaktadır. Yanında sade uzun taneli safranlı pirinç ile servis edilmektedir. 

İsfahan'da en fazla tercih edilen içecek ise naneli ayrandır. Türk damak tadına düşkün olanlar için İran mutfağı pek de uygun olmayabilmektedir. İsfahan restoranlarında sunulan domates ve sebzelerle hazırlanmış olan döner oldukça lezzetlidir. Hamburger yahut fastfood tarzı yerler yok denecek kadar az sayıdadır. Kahve yerine çay tercih edilebilir. 

İsfahan Gece Hayatı

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İsfahan kenti çayhaneleri ile meşhur bir yer olma niteliği barındırmaktadır. Ermeni mahallesi Culfa’daki cafeler iyi vakit geçirmek için iyi bir alternatif oluşturmaktadır. İran’da herhangi bir disko ve gece kulübü bulunmuyor. Fakat bu durum şehirde gecelerin sakin geçtiği anlamını taşımıyor elbette. Çünkü İran’da hayat sokaklarda devam ediyor.

Güneşin batmasıyla birlikte sokaklar canlılık kazanmaya başlamaktadır. Gece geç saatlere kadar kız erkek, herkes sokaklardadır. Hatta şehrin sokaklarında dolaşan kadınlar erkeklerden daha fazladır. İran’da gece hayatı İmam Meydan’ında çimler üzerinde geçer.

Siesepol Köprüsü’nde, sokaklarda Zayende Nehri çevresinde bulunan hemen hemen tüm köprülerin çevresi, gece hayatının çok fazla canlandığı yerler. İsfahanlılar Türkleri de çok severler bu sebeple oturup İsfahanlı halkı ile sohbet edebilirsiniz. Özellikle de Azeri kökenlilere denk geldiğinizde kendinizi uzun bir sohbetin içinde bulmanız mümkündür.