hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kuşadası Nerede, Nasıl Gidilir? En Güzel Kuşadası Koyları Hangileridir?

  Kuşadası Nerede, Nasıl Gidilir En Güzel Kuşadası Koyları Hangileridir
  expand

  Ülkemizde turistik açıdan pek çok güzel tatil beldesi bulunmaktadır. Bunlardan birisi de her sene pek çok turist ağırlayan Kuşadası'dır. Kuşadası ilk uluslararası turizm unvanını taşıyan bir yer olup 40 yılı aşkın süresidir hem yerli hem de yabancı turist ağırlayan bir tatil bölgesidir. Hem tarihi yapısı hem de doğal güzellikleri ile misafirlerini hayran bırakmaya devam eden Kuşadası mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında yer almaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Kuşadası Nerede?

   Kuşadası Aydın ilinde gezilecek yerlerin başında yer almaktadır. Küçük bir ilçe olmasına karşın yaz turizmi bakımından önemli yerlerden birisi konumundadır. Konumu itibari ile geçmiş yıllardan günümüze kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kuşadası çevresinde görülecek pek çok yer bulunmaktadır. Özellikle koyları ile pek çok kişi tarafından sevilen Kuşadası'nda zevkli ve eğlenceli bir tatil geçirebilmek mümkündür.

   Kuşadası Ege Bölgesinde bulunan Aydın ilinin küçük bir ilçesidir. Aydın ilinin Söke ve Germencik ile İzmir ilinin Selçuk ilçesine komşu bulunmaktadır. Ege Denizine kıyısı olan Kuşadası İzmir Merkeze 90 kilometre mesafede yer almaktadır. Selçuk'a 21 kilometre Çeşmeye ise 157 kilometre mesafededir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Kuşadası'na Nasıl Gidilir?

   Kuşadası Aydın ilinin bir ilçesi olup merkezi bir konumda yer almaktadır. Bu nedenle Kuşadası'na ulaşım kolay ve oldukça çeşitlidir. Kuşadası'na her dönem İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi pek çok şehirden otobüsler kalkmaktadır. Yaz mevsiminde otobüs seferleri oldukça sık olurken kış mevsiminde bu seferler biraz azalmaktadır.

   Kuşadası'na uçak ile yolculuk yapacak kişilerin İzmir Adnan menderes Havalimanına ulaşım sağlaması gerekmektedir. Havalimanından sonra Kuşadası'na mesafe 65 kilometredir. Havalimanından Kuşadası'na otobüs seferleri de bulunmaktadır. Demiryolunu kullanmak isteyen yolcular ise Adnan Menderes Hava Limanından Denizli trenine binmeleri gerekmektedir. Tren ile Selçuk istasyonuna gelip buradan dolmuşlar ile Kuşadası'na geçiş yapabilirler.

   Özel araçlar ile karayolu üzerinden gelecek misafirler için ise iki farklı yol bulunmaktadır. İzmir, İstanbul, Ankara rotasını kullanarak kuzey yönünden gelecek kişiler İzmir Aydın karayolu üzerinden Kuşadası yönüne devam etmeleri gerekmektedir. Ayrıca Kuşadası'na Aydın, Denizli ve Antalya yönünden gelecek kişiler de Aydın Söke yolu üzerinden Kuşadası ilçesine ulaşım sağlayabilirler.

   En Güzel Kuşadası Koyları Hangileridir?

   Kuşadası Liman kenti olması nedeniyle pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bünyesinde büyük bir zenginlik barındıran Kuşadası tarihi ve doğal güzellikleri ile misafirlerini her sene memnun etmektedir. Tertemiz mavi bayraklı plajları ve koyları ile yüzmenin keyfini çıkarmak ve pek çok tarihi yerleri gezebilmek ise mümkündür. Kuşadası'nda bulunan koylardan bazıları ise şunlardır:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   - Kadınlar Plajı: ilçe merkezine 3 kilometre güneyinde bulunan kadınlar plajı kadınlar denizi olarak da nitelendirilmektedir. Bu plaja kadınlar plajı denmesinin sebebi ise Osmanlı Döneminde plajın sadece kadınlar tarafından kullanılmasıdır. Kadınlar plajı bir halk plajı olup giriş ücreti bulunmamaktadır. Fakat plajda şezlong, şemsiye gibi ürünleri kiralamak isteyen kişilerin belirli bir ücret ödemesi gerekmektedir. Ayrıca plajda yeme içme yerleri bulunmamaktadır. Plaj bir cadde üzerinde yer almakta ve cadde üzerinde pek çok işletme bulunmaktadır.

   - Davutlar Plajı: Davutlar iki ayrı bölüme ayrılmıştır. Bunlardan birisi dağ tarafı, diğeri ise sahil tarafıdır. Sahil tarafında yer alan kişiler genellikle yazlıkçılar olmaktadır. Dağ kısmında yaşayan kişiler ise Davutların yerli halkı olmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Ülkemizde bulunan en uzun plajlardan birisi Davutlar plajıdır. Çok temiz olan Davutlar plajı Kuşadası'nda mutlaka gezilmesi gereken plaj ve koylar arasında yer almaktadır. Ulaşımı ise oldukça kolaydır. Aydın'dan kalkan otobüs seferleri ile bu plaja ulaşım sağlanabilmesi mümkündür. İzmir Basmane Garı'ndan trene binerek Selçuk'tan sonraki Çamlık durağında indikten sonra plaja dolmuşlar ile ulaşım sağlanmaktadır.

   - Kuştur Plajı: Kuşadası'nda yer alan plajlar arasında mavi bayraklı plajlardan birisi de kuştur plajıdır. Kuşadası'nda denize girilecek en güzel noktalardan olan kuştur plajı ilçe merkezine kilometre mesafede yer almaktadır. İlçede oteller bölgesi olarak anılmaktadır. Plaj içerisine giriş ücreti de bulunmamaktadır. Fakat şezlong ve şemsiye kiralamak isteyen kişilerin belirli bir ücret ödemesi gerekmektedir. Kuştur plajının kilometresinden sonra çakıl ve taşlık alan başlamaktadır. Geriye kalan kilometrelik yerde ise kumluk alan bulunmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Kuştur Plajı: 2000 senesinde kapsamlı restorasyona girmiş ve Kuşadası'nda bulunan cazibe merkezi plajlardan birisi olmuştur. Bu restorasyon ile birlikte plaja duş, tuvalet ve kafe gibi hizmetler de dahil edilmiştir Ayrıca plaj voleybol, futbol gibi sportif faaliyetlere de oldukça elverişlidir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow