"Adrese teslim" ilan iddiasıyla alınan din sosyologu Marmara İletişim'e dekan oldu

"Adrese teslim" ilan iddiasıyla alınan din sosyologu Marmara İletişim'e dekan oldu

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığına Yusuf Devran’ın görevden ayrılmasından yaklaşık bir yıl sonra “adrese teslim ilan” tartışmalarıyla gündeme gelen din sosyologu Prof. Dr. Ergün Yıldırım atandı.

Bianet'in haberine göre, Yükseköğretim Genel Kurulu (YÖK), Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Yusuf Devran’ın ardından Prof. Dr. Ergün Yıldırım'ı dekanlığa atadı.


Marmara Üniversitesi Rektörlüğü, 2 Haziran 2015’de profesör ve doçent alınacağı ilanı vermiş, Marmara İletişim Mezunları Derneği (İLMED), ilanı “adrese teslim” olarak niteleyerek Prof. Dr. Ergün Yıldırım’ı işaret etmişti. Aynı zamanda Yeni Şafak Gazetesi yazarı olan Yıldırım’ın atama kararı 27 Ağustos’taki YÖK Genel Kurul toplantısında alındı.


Devran’lı yıllar


Yusuf Devran dekanlık süresi boyunca öğrencilere ve akademisyenlere açtığı soruşturmalar, jüriye yüksek lisans sınavında okula kabul edilecek öğrenciler için bir liste verdiği ve bunu kabul etmeyen öğretim üyesini tehdit edip fiziksel şiddet uyguladığı iddialarıyla gündeme geldi. Öğrenciler, akademisyenler ve sendikalar sık sık Devran’ın uygulamalarına karşı basın açıklamaları ve kampanyalar düzenledi. Devran’ın uygulamalarına tepkiler sınırları da aştı; Kuzey Amerika Ortadoğu Araştırmaları Derneği MESA Devran ile ilgili Başbakan Erdoğan’a iki kez mektup yazdı.


Marmara İletişim'de 'adrese teslim ilanla' din sosyoloğu dekan iddiası


7 Temmuz 2014’te Yusuf Devran’ın görevinin sonlanmasının ardından görevi Prof. Dr. Selma Ulus, vekaleten yerine getirdi.


“Adrese teslim ilan tartışması”


Üniversitede dekan tartışmaları, rektörlüğün ilanıyla gündeme geldi. İletişim Fakültesi’ne bir profesör ve bir doçent alınacağı ilanı verilmişti. İlanda, Gazetecilik Bölümü/Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı'na atanacak profesörde "siyaset, din, kültür ve bilgi sosyolojisi alanlarında çalışmış olma" koşulu arandığı açıklanmıştı. İlanın ardından konuya ilişkin Marmara İletişim Mezunları Derneği'nden (İLMED) 25 Haziran'da "Dışarıdan dekan istemiyoruz" başlıklı açıklama yapılarak, fakültede 20'yi aşkın alanında uzman profesör olduğu hatırlatılmıştı.


Marmara İletişim'de Yusuf Devran dönemi bitti


İlana süresi içinde başvuran tek isim Prof. Dr. Ergün Yıldırım olmuş ancak fakülteye profesör olarak atanabilmesi için gereken akademik niteliği taşımadığı gerekçesiyle başvuru kabul edilmemiş, başka bir isim de alınmamıştı.


İLMED'in açıklamasında Yenişafak gazetesi yazarı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yakın bir isim olduğu belirtilen Yıldırım'ın atanmasıyla ilgili Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Arat'ın "yukarıdan baskı var" dediği iddia edilmişti. Açıklamada aktarılana göre, Prof. Dr. Arat, "Yıldırım'ın eksik puanlarını tamamlayarak ilana yeniden başvuracağını" söylemişti.


Baskıcı dekana tüm dünyadan tepki


Gelişmeler İLMED'in ilanında söylendiği şekilde yaşandı ve din sosyologu Prof. Dr. Ergün Yıldırım, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne dekan olarak atandı.


İstanbul Üniversitesi sosyoloji bölümünden mezun oldu. Aynı bölümde Yüksek Lisans ve doktora yaptı. Bilgi Hikmet, Yeni Zemin, Kitap dergisi gibi çeşitli dergilerin yayınlanmasında katkılarda bulundu. Hayali Modernlik, Değişen Din Anlayışının Sosyolojisi, Ak Parti ve Cemaat, Akif'in Leylası isimli kitapları yayınlandı. ÜLKE TV ve TVNET televizyonlarında program yaptı. Yıldız Teknik Üniversitesi, Sosyoloji bölümünde profesör olarak görev yaptı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS