Fitre kimlere verilir, kimlere verilmez? İşte Diyanet’in fitre açıklaması

Fitre kimlere verilir, kimlere verilmez? İşte Diyanet’in fitre açıklaması

Fıtır sadakası olarak da bilinen fitre 2019 yılında 23 TL olarak belirlendi. Ramazan ayının sonlarına yaklaşıldığı günlerde fitre bedelini ödemek isteyen kişilerse bu bedelin ne zaman ödenmesi gerektiğini araştırıyor. Peki, fitre ne zaman ve kimlere verilir?

Fitre her yıl Ramazan ayında milyarlarca Müslüman tarafından düşkün durumda olan kişilere günlük doyum miktarı karşılığı olarak veriliyor. Diyanet İşleri her yıl bu doyum miktarını tespit ederek fıtır sadakasını ödemek isteyen kişilerle paylaşılıyor. Diyanet’in bu yıl için tespit ettiği tutar ise 23 TL. Yani fitre ödemek isteyen kişiler bu yıl en az 23 TL ödeyecek.


FİTRE KİMLERE VERİLMEZ?


Fıtır sadakası, kişinin bakmakla yükümlü olmadığı yoksul müslümanlara verilir. Fıtır sadakası ve oruç fidyesini vermek durumunda olan kimsenin bunlardan doğrudan ya da dolaylı olarak yararlanmaması esastır. Zekât için de aynı kural geçerlidir. Bu sebeple bir kimse zekâtını, fıtır sadakasını ve fidyesini kendi usûl ve fürûuna veremez. (Usûl, bir kimsenin anası, babası, dede ve nineleri; fürûu ise; çocukları, torunları ve onların çocuklarıdır.) Ayrıca eşler de birbirlerine zekât, fitre ve fidye veremez.


Hanefilere göre aşağıda sayılanlara fitre verilmez:  • a) Ana, baba, büyük ana ve büyük babalara,

  • b) Oğul, oğlun çocukları, kız, kızın çocukları ve bunlardan doğan çocuklara,

  • c) Eşine,

  • d) Zengine yani aslî ihtiyaçları dışında nisap miktarı mala sahip olan kişiye,

  • e) Babası zengin olan ergen olmamış çocuğa (Merğinânî, el-Hidâye, II, 223-228).


Şâfiîlere ve Ebu Yusuf’a göre fitre, Müslüman olmayana da verilemez (Mâverdî, el-Hâvî, III, 387; X, 519; Merğinânî, el-Hidâye, II, 223).


Bunların dışındaki kardeş, teyze, dayı, amca, hala ve onların çocukları, gelin, damat, kayınpeder ve kayınvalide gibi akrabalar zengin değillerse kendilerine zekât, fitre ve fidye verilebilir (Zeylaî, Tebyîn, I, 301).


FİTRE NE ZAMAN ÖDENMELİ?


Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir. Bununla birlikte, bayram günü veya daha sonra da verilebilir. Ancak, bayram namazından önce verilmesi müstehap kabul edilmiştir.


Şâfiî mezhebinde ise; fitreyi, meşru bir mazeret bulunmadıkça bayramın birinci gününün gün batımından sonraya bırakmak haramdır. Fitreyi Ramazan’ın ilk günlerinde vermek de caizdir (Nevevî, el-Mecmû’, VI, 128).

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS