hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dünyada gerilim noktaları nereler? Kıtalar ateş çemberi, 3. Dünya Savaşı'nda mıyız?

  KAYNAKCNN TÜRK

  Dünya adeta kaynayan bir kazan. Dünyanın her bölgesinde çatışmalar, gerilimler var. "3. Dünya Savaşı'nda mıyız?" sorusu da sık sık akıllara geliyor. Peki, dünyada gerilim noktaları nereler? Milyar dolarlık silah satışlarından kim çıkar sağlıyor? CNN TÜRK Haber Müdürü İdris Arıkan, canlı yayında değerlendirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bir yanda İsrail'in Gazze'deki saldırıları ve ABD'nin desteği, diğer yanda Rusya-Ukrayna, Çin-Tayvan. Dünya kaynayan bir kazan. Gelişmeleri canlı yayında değerlendiren CNN TÜRK Haber Müdürü İdris Arıkan, "En son İran ile ABD sürtüşmesinden bahsediyoruz ki bu işin kopma noktası da olabilir. İran'a büyük bir saldırı demek Rusya'ya büyük bir saldırı demek. Bu da durumun daha da kitleselleşmesi, daha da büyümesi demek" dedi.

  Dünyada gerilim noktaları nereler Kıtalar ateş çemberi, 3. Dünya Savaşında mıyız

  ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA'in Direktörü William Burns, "Son 40 yılımın büyük kısmını Orta Doğu'da ya da bu bölge üzerine harcadım ve Orta Doğu'yu daha karmaşık ve bu kadar patlamaya hazır nadiren gördüm" yorumunu yaptı. "Akıllara 3. Dünya Savaşı'nda mıyız?" sorusu geldi. İdris Arıkan, "Orta Doğu'daki mevcut tabloyu, tanıdık bir karmaşa olarak nitelendiriyor. Zaten buradaki insanların ölümü normal deniyor. Dünyanın Çin tarafında da sorun olabilir mi korkusu var. Afrika'dan Türkiye'nin güneyine kadar olan bölge yıllardır savaşta aslında. Daha büyük bir karmaşa olursa İran'la birlikte başlama olasılığı yüksek olduğu ifade ediliyor" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dünyada gerilim noktaları nereler Kıtalar ateş çemberi, 3. Dünya Savaşında mıyız

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow