Son Dakika

Doğu Ekspresi bilet fiyatları 2021 ne kadar? Doğu Ekspresi bilet alma nasıl yapılır?

A A

02.12.2021 - 13:50 Son Güncelleme:

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, geçtiğimiz gün Doğu Ekspresi ile ilgili yaptığı açıklama sonrasında bilet fiyatı ve bilet alma ile ilgili detaylar merak edilmeye başladı. Peki, Doğu Ekspresi bilet fiyatları ne kadar? Doğu Ekspresi bilet alma nasıl yapılır? İşte detaylar..

Doğu Ekspresi bilet fiyatları 2021 ne kadar? Doğu Ekspresi bilet alma nasıl yapılır?

Doğu Ekspresi bilet fiyatları yapılan açıklama sonrasında vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görmeye başladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ‘Ankara-Kars hattındaki ilk Turistik Doğu Ekspresi Ankara'dan 15 Aralık Çarşamba, Kars'tan ise 17 Aralık Cuma günü hareket edecek.’ dedi. Doğu Ekspresi biletleri online olarak da alınabilecek. Henüz turistik Doğu Ekspresi için bilet alınamıyor.

DOĞU EKSPRESİ BİLET FİYATLARI 2021 NE KADAR?

Daha önce yapılan açıklamada Turistik Doğu Ekspresi'nin bilet fiyatları ise 1 odada tek kişi seyahat edilmesi durumunda 400 TL, 1 odada iki kişi seyahat edilmesi durumda kişi başı 250 TL olarak duyurulmuştu.

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİNİN ÖZELLİKLERİ

Salgın nedeniyle seferlere Mart 2020'nin ortasından itibaren ara verildiğini hatırlatan Karaismailoğlu, şu bilgileri paylaştı:

"Ankara-Kars hattındaki ilk Turistik Doğu Ekspresi Ankara'dan 15 Aralık Çarşamba, Kars'tan ise 17 Aralık Cuma günü hareket edecek. Trenler Ankara'dan çarşamba, cuma, Kars'tan cuma ve pazar günleri yola çıkacak. Karşılıklı olarak haftada iki tren işletilecek. Ankara'dan saat 15.55'te, Kars'tan 22.20'de hareket edecek Turistik Doğu Ekspresi'nin, sefer ve vagon sayısı, yolcu talebi doğrultusunda belirleniyor. Tren sadece yataklı ve yemekli vagonlardan oluşuyor."

Karaismailoğlu, 1300 kilometrelik Ankara-Kars parkurunun 31 saat 40 dakika, Kars-Ankara parkurunun da 32 saat 37 dakikada tamamlandığını belirterek yolcuların farklı lezzetleri tadarken tarihi ve kültürel değerleri görme imkanına kavuştuğunu ifade etti.

Turistik Doğu Ekspresi'nin sadece Kars'ın değil, güzergahında bulunan Sivas, Erzurum ve Erzincan'ın keşfedilmesi için de fırsatlar sunduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"Turistik Doğu Ekspresi, Ankara-Kars hattında, İliç ve Erzurum'da, Erzincan, Divriği ve Sivas'ta 3'er saat durarak grup ve bireysel olarak seyahat eden yolculara turistik yerleri gezme imkanı sağlıyor. Söz konusu istasyonlarda duran tren, yolcularını Karanlık Kanyon, Üç Kümbetler, Çifte Minareli Medrese, Ani Arkeolojik Alanı, Divriği Ulu Camisi, Gök Medrese'nin de aralarında bulunduğu doğal ve kültürel mirası keşfe çıkarıyor. Seyahat severler, tarihi zenginliğin yanında gastronomik zenginliğe de şahitlik etme fırsatı yakalıyor."