Erbil Havalimanı nerede? Erbil neresi, hangi bölgede? Erbil uçak seferleri ne zaman başlayacak?

Erbil Havalimanı nerede? Erbil neresi, hangi bölgede? Erbil uçak seferleri ne zaman başlayacak?

IKBY Güvenlik Ajansı, en az bir füzenin Erbil Uluslararası Havalimanı'nı hedef aldığını duyurdu. Yaşanan bu gelişme sonrasında Erbil neresi, hangi bölgede? Erbil Uluslararası Havalimanı nerede? Sorgulamaları başladı. İşte konuyla ilgili detaylar..

Erbil Havalimanı nerede sorusu Erbil Havalimanı'na yapılan füze saldırı sonrasında sık sorgulanmaya başladı. IKBY Güvenlik Ajansına bağlı anti terör güçleri, saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, en az bir füzenin Erbil Uluslararası Havalimanı'nı hedef aldığını açıkladı. IKBY İçişleri Bakanlığı da konuyla ilgili açıklamasında, Erbil Uluslararası Havalimanı çevresinde bir patlama sesi duyulduğunu kaydetti. Açıklamada, soruşturmanın devam ettiği ve yakında patlamayla ilgili daha fazla bilgi paylaşılacağı belirtildi. Saldırının drone ile yapıldığını açıklandı. Olayda can kaybı yaşanmadığı belirtilirken, bir depoda hasar meydana geldiği ifade edildi.

ERBİL UÇAK SEFERLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Erbil Havalimanı'na dronla düzenlenen hava saldırısı nedeniyle havalimanı uçuşlara kapatıldı. Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Erbil seferini yapan uçağı da Ankara'ya geri dönmek zorunda kaldı. Uçak saat 23.00'da Ankara Esenboğa Havalimanı'na iniş yaptı. Uçuşların ne zaman başlayacağına dair henüz resmi bir açıklama bulunmuyor.

ERBİL NERESİ, NEREYE BAĞLI?

Erbil nerede? sorusu gündemi yakından takip edenler tarafından araştırılıyor. Erbil, batıda Suriye ve Ürdün, kuzeyde Türkiye, doğuda İran, güneyde Suudi Arabistan ve Kuveyt ile komşu olan Irak’ın sınırları içinde bulunmaktadır. Erbil, Irak’ın Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti ve en büyük şehridir. Şehrin nüfusu 1,1 milyon civarındadır . Nüfus Kürtler, Türkmenler, Araplar, Keldani ve Süryani Hıristiyanlardan oluşur.

Son yıllarda Şehrin büyük bir ticaret ve alışveriş merkezine dönüştürülüp Ortadoğu’da Dubai ile yarışır bir şehir olması planlanmaktadır. Ekonomik ve sosyal açıdan keskin değişim gören Erbil, yapımı bitmiş 6, hala yapılmakta olan birçok alışveriş merkezi’ne (Family Mall, Majidi Mall, Tablo Mall,Royal Mall, Mega Mal, Hawler Mall) sahiptir. Mali sistemi henüz bulunmayan Erbil’de bankacılık gelişmemiştir ve ticaret nakit para üzerinden dönmektedir. Kullanılan para birimleri ise çoğunlukla Irak Dinarı ve Amerikan dolarıdır. Erbil, en pahalı kentler sıralamasında Orta Doğu’da önemli bir konumdadır. Erbil, Orta Doğu’da yaşanabilecek en iyi kentler arasındadır.

ERBİL HAVALİMANI NEREDE?

Irak'ın kuzeyindeki Erbil şehrinde yer alan havalimanı, Irak Kürdistanı Başbakanı Neçirvan Barzani İdris tarafından oluşan bir komite altında, Kürdistan Bölgesel Yönetimi tarafından işletilmektedir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS