hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İtalya’da palm ve pirina yağı kullanmayan restoranlar hızla yayılıyor

  İtalya’da palm ve pirina yağı kullanmayan restoranlar hızla yayılıyor
  expand
  KAYNAKReha Erus / CNN TÜRK

  Geçtiğimiz aylarda patlak veren “Nutella” dünyaca ünlü çikolatalı fındık ezmesinde kullanılan palm yağı skandalı üzerine İtalya’da bir çok restoran palm yağı dışında zeytinin küspesi olarak tanımlanan pirina yağını da  mutfaklarında kullanmadıklarını müşterilerine duyurmaktalar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bir çok gıda ürününde yer alan palm yağının kanserojen olabileceği EFSA ( Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi) tarafından açıklanmış ve kullanımının yasaklanması istenmişti.  İçerdiği palmitik yağının obezite ve insulin direnci riskini arttırabileceği de uzmanlar tarafından sık sık uyarılmakta.

  Kalori ve lezzet açısından zengin olan palm yağı kullanımı “Nutella” skandalından sonra AB ülkelerince  genel “bitkisel yağ” yerine etiketlerde zorunlu olarak kendi adıyla yer alması da şart koşuldu.   

  Öte yandan zeytin sıkıldıktan sonra küspesi olarak bilinen pirina yağının ikinci bir rafineden geçirildikten sonra bir çok restoranlarda kızartma yağı olarak kullanılmasının da sağlığa zararlı olabileceği İtalya Sağlık Bakanlığınca belirtildi. Bu önemli biokütle yüksek potasyum oksit taşıdıkları için gübre alanında da kullanılmakta.

  Maliyeti düşük olduğu için çiçek yağı ve zaman zamanda zeytin yağı yerine tercih edilen pinina yağını mutfaklarına sokmayan restoranlar palm yağı ile birlikte vitrinlerine müşterileri bilgilendiren “Bu mekanda palm ve pirina yağı kullanılmamaktır” levhası asmaktalar.  

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow