Afife Selen Selçuk Afife Selen Selçuk

Gül yüzlü, gül dudaklı, asi gelin

İşte yılın o zamanı bir kez daha kapıda... Londra, New York, Milano ve Barselona gelinlik modası haftalarının ardından 2019'da nasıl gelinler göreceğimiz; buna bağlı düğün dekorları, aksesuar, makyaj ve renk detaylarından seçtiklerimiz bu haftaki yazımızın konusu.Gülpembe, sadece bir şarkı değil, o bir renk. En tatlı, en narin pembe o. Gül dudak, gül yüz, gül yanak... Hep sağlıklı güzelliğin tarifi. Dünyanın dört bir yanında her mevsim mutlaka bir çeşidiyle dünyamızı renklendiren gülün pudralı tonlarına doğru romantik bir yolculuğa çıkıyoruz. 2019 baharında dünya evine girmek isteyen sıra dışı gelinler! Unutulmaz bir düğünün anahtarları için sözlerimize kulak verin.

Renk skalası

Pudralı gül pembesi ve eflatun; bordonun zaman zaman siyaha bakan tüm koyu tonları, bakır, roze altın ile inci beyazı, krem, fil dişi, biraz da pudralı boz, eflatun, tatlı gri... Son dokunuş olarak çok az, belli belirsiz küçük lekeler halinde adaçayı yeşili. Renk skalamız tamam.

Nasıl bir gelin?

2019 ilkbaharı için önerilen en ilginç trend, renkli gelinlikler... Bu yeni bir fikir olmamakla birlikte önümüzdeki yıl hiç olmadığı kadar cesur renk hatta desenlerle karşımıza çıkacak. Renkli gelinlik trendinin bu kadar güçlü geleceğini tahmin edememekle birlikte ipuçlarını aslında ta 2017'den beri görüyoruz. Bu yıl 2019 ilkbahar ve sonbahar defilelerinde Carolina Herrera, Vera Wang, Reem Acra, Ines di Santo, Inbal Dror, Leanne Marshall, Theia, Morilee by Madeline Gardner, Nicole Bridal, Blumarine, Hayley Page Blush, Antonio Riva, Gala by Galia Lahav, Sophia Tolli gibi markalar, gelinlikte renk temasını zorlayan tasarımlarıyla birbirleriyle adeta yarıştılar. Malum, işin içine renk girince klasik gelin görüntüsünden uzaklaşıldığını düşünüyoruz. Bir gelinin en önemli gününde önceliği doğal olarak davetlilerin arasına karışmamak, öne çıkmak oluyor. Bu tehlikeyi bertaraf etmek için bu yıl gelinlikler olabildiğince kabarık, gösterişli. Yani 2019 gelini sahneyi kimseye kaptırmaya niyetli değil. Renkli kumaş ve tül üstüne işlemesi bol modellerin yanında bir de tamamı tülden oluşan dümdüz gelinlikler var. Her tasarımı elbiseden çok sanat eseri değeri taşıyan Vera Wang, 2019 ilkbahar yaz modellerini işte bu sade ama dramatik gelin konsepti üzerine kurgulamış. Wang, uçuk pembeden parlak kırmızıya uzanan bir skaladaki koleksiyonla sade gösterişin adeta kitabını yazıyor. İşin içinde bu kadar çok tül olunca elbette bir duvak yok. Yerine neler var, yazının devamında inceleyeceğiz.

Nasıl bir ayakkabı?

O kadar çok sevdik ki, bıkmıyoruz. Bu tasarımın daha uzunca bir süre trendleri etkileyeceğini düşünüyoruz. İlk kez 2017'de lanse edilen ve çıkar çıkmaz kadınların çılgınca ilgisiyle karşılanan Mark Badgley ve James Mischka imzalı Blossom D'Orsay modelinin tamamı bilindiği üzere tükenmişti. Dolabınızda bir çift Orsay çiçeği bulunuyorsa ona iyi bakmanızı tavsiye ederiz. 10 yıl sonra re-issue'ları çıkmaya başlar, böylece orijinaller değerini 10'a katlar. Görülmemiş şey değil. Blossom D'Orsay benzeri ayakkabılar piyasada var. Ya da özel yapım bir ayakkabı tercih ederseniz bu modelden esinlenebilirsiniz.

Gelin buketinde yepyeni bir çağ

Gelelim gelin buketine. 2019'da kağıttan gelin buketi yapma dersine başlıyoruz. Sene boyunca bu konuya döneceğiz. Geçen yıl düğün dekorlarında sıklıkla kullanılan kağıttan çiçekler bu yıl gelin buketleri sektöründe hakimiyetini ilan ediyor. İşin aslı dekorlarda kullanılan kağıt çiçekler lazer kesim tekniğiyle üretilen daha çok çiçeklerin grafik yorumu olarak tanımlanabilecek süslerdi. 2019 itibariyle gelinler ve nedimeler her biri elde yapılan ve görüntü, renk ve doku açısından gerçek çiçekten hiçbir farkı olmayan çiçek buketleri, saç ve bilek bantları kullanmaya başlayacaklar. Kağıttan çiçeklerin en güzel yanı, evlendiğiniz mevsimin çiçeklerine bağımlı olmayışınız. Çiçekler genellikle krepon kağıdından her renk ve formda üretilebiliyor. Vera Wang'in önerdiği gelin konsepti içinde dümdüz renkli tülden bir gelinlik, üzerinde ise devasa çiçekler var. Bunu "elde devasa çiçekler" olarak düşünmek de mümkün. Nedir, nasıl bulunur diyorsanız, 2014 yılında yarattığı dev yıldızçiçeği (dalya) ile ünlenen ve bu alanda üretimlerini sürdüren mimar/ kağıt sanatçısı Tiffanie Turner'ın Instagram profilini ziyaret edebilirsiniz. @tiffanieturner

Duvak yerine saç bandı

Sonbahara geçişle birlikte modaya damga vuran yüksek saç bantlarının üç sorumlusu var. Üçü de İngiliz Kraliyet ailesinin üyesi. İlki düğününde saç bandı şeklinde bir taç tercih eden Meghan Markle. Meghan'ın evlendiği günden beri konuşulan tiera'sı şimdiki kraliçenin büyükannesi Kraliçe Mary'e ait olan ve uzun zamandır kimsenin görmediği, Art Deco stili bir mücevherdi. İkincisi küçük oğlu Prens Louis'nin vaftiz törenine Jane Taylor imzalı devasa bir saç bandı takan Kate Middleton. Kate daha sonra bir çok tören ve davette benzer saç bantlarıyla görüldü. Üçüncüsü ise malum, Ekim ayında evlenirken yine saç bandı formunda bir tiera tercih eden Prenses Eugenie. İki kraliyet düğününde de bant şeklinde tiera tercih edilmesi gelinlik piyasasında bir anlamda bir çılgınlığa sebep oldu. Herkes bu iki tiera'yı konuştu, derhal taklitleri ortaya çıktı. Fakat trendin dünyaya yayılmasına öncü olmasa da kraliyet kadınlarını derinden etkilediği aşikar olan ve aslında Meghan Markle'ın gelinliğinin neredeyse aynısını ondan bir yıl önce, 2017 yılında başında inci işlemeli devasa bir saç bandı ile kombine eden model Miranda Kerr idi. Miranda'nın, Snapchat'in kurucusu Evan Spiegel ile evlenirken giydiği Dior gelinlik, belki de dünyanın en ünlü, en güzel gelini Grace Kelly'nin yine Dior marka olan gelinliğinden esintiler taşıyordu. Konu gelin olduğunda hemen her yol Grace'e çıkar. Bu adeta hiç dile getirilmeyen bir kural gibi. 2017 ve 18'de ortaya çıkan gösterişli baş aksesuarları bu yıl da büyük oranda ön planda. Ancak geçen yılların aksine asimetrik ve soyut başlıklardan, klasik taç ve saç bandına dönüldüğü görülüyor. Inbal Dror tasarımı dev inci saç bandı bu yıl New York Bridal Fashion Week'e damgasını vurdu. Bununla birlikte Ukrayna'dan çıkma dev çiçekli folklorik vinok başlıkları da her zamanki kadar popüler.

Nasıl bir yüzük?

Prenses Eugenie'nin yüzüğündeki Padparadja safirinin etkisiyle pembe-şeftali renkli taşlı nişan yüzüklerinin hakimiyeti hala devam ederken, 1980'lerde ortaya çıkan esnek tasarımlı yüzükler de her geçen gün daha fazla ilgi görmeye başladı. Tek yüzükten iki-üç tasarım çıkarma amacı taşıyan bu yüzükler set halinde satılıyor.

Makyaj ve saç detayları

2019'da mat makyajlı yüzler yerini parlayan ciltlere bırakıyor. Bunun dışında makyajsız gibi görünmek de trendlerden biri. Aman ha, kaş boyama devri kapandı. Saçlar ya ortadan ayrılıp arkada toplanmış basit bir topuz ya da yine ortadan ayrılıp açık bırakılmış modern, sade, aşırı özenli görünmeyen, doğal bir görünümde. Bu kontrollü dağınık saç görüntüsünün de sorumlusu düğününde böyle bir stil tercih eden Meghan Markle.

Makyaj renkleri boz ve bronz far, ya da sadece kuyruklu eyeliner, uçuk gül pembesi allık ve baskın gül pembesi ruj ve oje. Ruj renginin konsepte göre klasik Fransız stili kırmızı ruja döndüğü de oluyor.

Damat ne giyiyor?

Derin mavi, gece mavisi, mavinin siyaha en yakın tonu. Tanımı siz yapın. Renkli bir gelinlik, devasa bir buket ve aksesuarların yanında arka planda kalmayan karakter sahibi bir damat. Beyaz jilet gibi bir gömlek, mutlaka kol düğmeleri ve takımla aynı renk ince kravat. Papyon da olur, neden olmasın? Damat traşı bu yıl da Beckham stili kısacık, façalı saç kesimi demek. Aman dikkat, ayakkabı kahve ya da siyah değil. O da siyaha bakan mavi. Boutonnier ise temanın renk skalasıyla uyumlu. Mümkünse yine kağıttan üretilmiş. Bu yıl konuşulan bir yenilik ise bu küçük aranjmanların yaka için değil, mendil cebi için yapılması. Bu trendi daha sonraki yazılarımızda detaylandıracağız.

Nedimelerden ne haber?

Gelinin kız arkadaşları, kadın akrabaları için de saç makyaj ve genel görünüm açısından gelinle aynı detaylar öngörülüyor. Makyajsız gibi görünen bir yüz, gül pembesi dudaklar, ortadan ayrılmış, kontrollü dağınık topuz. Kıyafetler ise bu kez nude yerine boz, bol işlemeli, ışıl ışıl. Fotoğrafta gördüğünüz, Lübnanlı tasarımcı Reem Acra'nın 2019 Sonbahar koleksiyonundan bir gelinlik. Ama elbette en yakın arkadaş veya kız kardeş için uygun bir seçim olabilir.

Nasıl bir pasta?

Düğünlerde pasta yemeğe eskisi kadar meraklı değiliz. Malum, kilo yapıyor. Bir de yemekli düğün davetlerinde sunulan menülerde aperatif, antre, ara sıcak, ana yemek, tatlı derken pastaya pek yer kalmıyor. Tatlı barları işte bu sebeple var. Hem cebe, hem de düğün dekoruna katkıda bulunuyor. Son senelerde Batıda gelin ve damadın küçük bir pastayı sembolik olarak kesmeleri, pastanın tadına bakmak isteyen davetlilerin ise tatlı barından kendi istedikleri boyutta bir dilim pasta almaları bir gelenek haline geldi. Bu şekliyle küçük ama birden fazla pasta yaptırıp zengin, leziz bir tatlı barı dekoru yaratabilirsiniz. Makaron, cupcake, cicili bicili kurbiyeler dışında bu yıl tatlı barına sokakta yiyebileceğiniz tatlar da giriyor. Lokma, waffle bunlardan bazıları.

Bu arada eskiden pastaların son katına yerleştirilen gelin damat biblolarının dönüşünün müjdesini verelim. Vintage porselen bir gelin damat biblosu bulabilirseniz harika olur. Eskici dükkanlarını karıştırmaya başlamanın tam vakti. Bulamazsanız bu bibloların esprili versiyonları mevcut. 3D printerda size benzeyen bir biblo da bastırabilirsiniz.

Masa ve sofra düzeni

Düğün gecesini unutulmaz kılmanın en etkili yolu atmosfer yaratımı yani dekorasyondan geçiyor. Gelinlik seçiminizle herkesi şaşırttınız, sıra dekorasyona geldi. Beklenmedik renk ve stillerin yan yana kullanıldığı bu sofra düzeni temamıza birçok açıdan uyum sağlıyor. Masanın üstüne ebru efektiyle güçlendirilmiş puslu bir eflatun hakim, oysa masa örtüsünün rengi pudralı gül pembesi... Bu iki rengin tonları birbirine o kadar yakın ki, aradaki geçişler bir çeşit göz yanılmasına sebep olabiliyor. Endüstriyel stilde bir iç mekan, üzeri boyalı ama dokusu baskın tuğla duvarın önünde sergilenen krem renkli Fransız kır stili, döşemeli sandalyeler... Hepsi dekorasyon konusunda yetkin bir gözün eşsiz zevkini yansıtıyor. Pirinç şamdanlarda dumanlı gri-eflatun uzun mumlar, aynı tonda cam kadehler ve masanın iki yanında roze altın uzun vazolarda siyah-bordo calla'lar... Yeşil altın ile pembe altını birlikte kullanmak genellikle karışıklık hissi yaratır. Buradan anlıyoruz ki, asla yan yana gelmez dediğimiz her şey doğru oran yakalandığında pekala bir arada kullanılabilir. Kısa sonbahar aranjmanlarında ise sezonun öne çıkan çiçekleri, bordo ve yanık turuncu orkideyle nar, krem rengi karanfil, sonbahar yaprakları ve çeşitli dikenler var.

Tabak düzeni ise başka bir alem. Yeşil altın pile dekorlu bir supla, üzerine adaçayı yeşili seramik tabak, onun üzerine de kenarı altın işlemeli porselen tabak yerleştirilmiş. Tam bir eklektik şaheser. Altın çatal bıçak takımı iki sezondur en popüler çağını yaşıyor. Kısa aranjmanın dağınık düzeni ve renk skalası masanın simetrik düzenine adeta isyan ediyor. En güzeli ise porselen tabağın üzerindeki şekerden narin çiçekler...

Diğer Yazıları

Manhattan'da minimalist yaşam

Amerika kırsalındaki geniş imkanları bırakıp Manhattan'daki bu küçücük dairede iki çocukla işlevsel ve stil sahibi bir yaşam kuran iç mekan tasarımcısı Crystal Ann; burası kiralık bir ev olsa dahi, çocuklarıyla önemli anılar biriktirdiğinin bilinciyle evini kişiselleştirmeye uğraşıyor. Bunu başarabilmek için ise hem kendisi, hem de çocukları için minimalizm felsefesini benimsemiş.

Devamını Oku 06.04.2019

Kiracıyım ama ev benim!

'Kendin yap'a meraklı dekorasyon bloggerları bilindiği üzere genellikle Kuzey Amerika kırsalından çıkıyor. Ancak bu kez yolumuz İngiltere'nin orta büyüklükteki şehirlerinden birine, Birmingham'a düşüyor. 18. yüzyıl sonu itibarıyla İngiltere'de sanayi devriminin etkileri sebebiyle hızlıca geliştirilmiş bir yapı sistemi olan ve "sırt sırta evler" olarak bilinen, iki katlı, küçücük metrekareli, birbirine yapışık sıra evlerden birinde kiracı olarak yaşayan Medina Grillo, grillo-designs.com adresindeki blogunda "Bir evin sahibi olmasak da, onu kendimize ait hale getirebilir miyiz?" sorusuna cevaplar arıyor. Bu amaçla hem kendi tasarım ve uygulamalarını, hem de İngiltere genelinde kiracı olup da evini yaratıcı ve ucuz düzenlemelerle yaşanır hale getirenlerin tecrübelerini paylaşıyor.

Devamını Oku 30.03.2019

Üç çocukla 110 metrekarede sınırları zorlamak

Amerika'nın New England bölgesinde Connecticut eyaletinde New York'a sadece 1 saat uzaklıkta eşi ve üç çocuğuyla birlikte yaşayan Brooke Christen, tabiri yerindeyse tam bir dekoholik. Evinin dekorasyonunu sürekli değiştiriyor. Hayır zengin değil. Tersine çok kısıtlı bir bütçesi var ama çok zengin bir hayal gücü veeee, Türk hanımlarının belki de hiçbir zaman sahip olamayacağı "evde tadilat yapmayı seven" bir kocası...

Devamını Oku 22.03.2019
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS