Afife Selen Selçuk Afife Selen Selçuk

Zeytin yeşili tonlarında düğün konsepti

Akdeniz havzasında yeşermiş olan tüm inanç sistemlerinde kutsal, bereketli ve değerli sayılmış zeytin ve zeytin yağı... İsis'in şahsında dişilik, evlilik ve doğurganlık, Athena'nın şahsında ise adalet ve istikrarı temsil ediyor. Bu kadar güçlü bir bereket ve istikrar simgesi, tam da evlenmekte olan bir çiftin tercih edeceği mükemmel düğün konsepti olmaya aday. Zeytini, rengini, dal ve yapraklarını, hatta mümkünse ağacın kendisini, yağını her şekilde düğün mekanınıza yayabilirsiniz.Bir güvercin, ağzında zeytin dalı... Gözünüzde canlandı mı? Peki bu simge size ne ifade ediyor? Barış? Umut? Aslında ikisi de. Mecazi değil, gerçekten Nuh zamanından kalma bir hikaye bu. Nuh hikayesi malum, güvercin ise hikayeye son anda giriyor. Nuh peygamber tufanın bitip bitmediğini kontrol etmesi için bir güvercini gök yüzüne salıyor. Günlerden bir gün güvercin ağzında bir zeytin dalıyla çıkageliyor. Nuh, o zaman tufanın sona erdiğini, suların çekilmeye başladığını dolayısıyla "kurtulduklarını" anlıyor. Ağzında zeytin dalıyla uçan beyaz güvercin imgesi hem kurtuluşu, hem de bağışlanmayı, başka bir deyişle Allah'la insan arasındaki barışı temsil ediyor. En azından Eski Ahit'e göre öyle. Şimdi buradan çok acayip bir yere gidelim.

“Olea prima omnium arborum est”

Bereketli Hilal, yani genişletilmiş anlamda Mezopotamya. Yani neresi? Doğu Anadolu Bölgesinin güneyinden başlayıp Fırat ve Dicle havzası boyunca, Suriye, İran, Irak, Filistin, İsrail, Ürdün'ü içine alan bölge. Biz bugün kısaca Orta Doğu diyoruz. Fırat ve Dicle havzası Adem ile Havva hikayesindeki cennet bahçesinin bulunduğu var sayılan yer. Botanik tarihine bakılırsa zeytin ağacının kökeni ise küçük Asya, yani Anadolu. Tarih diyor ki, zeytin ağacı yazının keşfinden çok önceleri rehabilite edilmiş ve yağı kullanılmaya başlanmış. Tüm Akdeniz havzasına, dolayısıyla dünyaya Anadolu'dan çıkıp Bereketli Hilal üzerinden yayılmış.

Şimdi, neredeyse tarihin kendisi kadar eski soru şu: Nuh hikayesi insanlık tarihinin başlarına işaret ettiğine, sular çekilmeye başladığında güvercin de ağzında zeytin dalıyla geldiğine göre Nuh'un gemisi nerede karaya çıkmış olabilir? Cevap, insanlık tarihi başlangıcında zeytin ağacı nerede yetişiyorsa orada. Düz mantık. Sonuç? Nuh'un gemisi, Anadolu'da, haydi sizin için en uzak Mezopotamya'da olsun arkadaşlar. Bu zaten bilinen gerçek mi? Hani Urartu, Ararat vs konuşulur durulur yıllardır. E, o zaman sayın Avrupalı arkeolog! Sen ne acayip adamsın da, bu kadar basit bir sorunun cevabını gidip mesela, Indus ırmağı kıyısında arıyorsun? Neyse, biz Anadolu'ya dönelim.

Anadolu'da sıklıkla Athena'ya atfedilen zeytin, aslında Eski Mısır'ın ana tanrıçası İsis'in de simgesi. Pagan kültüründe çok önemli bir yeri olan kandillere hayat veren zeytinyağı tüm tarih boyunca Akdeniz havzasında yeşermiş olan tüm inanç sistemlerinde kutsal, bereketli ve değerli sayılmış. İsis'in şahsında dişilik, evlilik ve doğurganlık, Athena'nın şahsında ise adalet ve istikrarı temsil ediyor. Antik Yunan'a göre bir kişinin zeytin ağacının altında doğması, onun ebeveynlerinden birinin Tanrısal bir varlık olduğunun kanıtı. Ayrıca o pek çok inanışa göre, “olea prima omnium arborum est” yani dünyadaki ilk ağaç... Ağaçların anası. Bu kadar güçlü bir bereket ve istikrar simgesi, tam da evlenmekte olan bir çiftin tercih edeceği mükemmel düğün konsepti olmaya aday. Zeytini, rengini, dal ve yapraklarını, hatta mümkünse ağacın kendisini, yağını her şekline düğün mekanınıza yayabilirsiniz.

Renk ve malzeme skalasına bakış

Rustik stil çerçevesinde değerlendirilen tüm alt stiller gibi, bunda da bolca ham doku hakim. Kır evlerine has patineler, kırık beyaz ve kremler, renkli ve şeffaf cam, hepsine kontrast; fırçanın ucuyla verilmiş altın ışıltısı ve tabii ki zeytin yeşili, temanın renk ve dokularını oluşturuyor. Araya zeytin gibi doygunluğu öldürülmüş yeşil renge sahip diğer bitkiler de girebilir: okaliptüs, adaçayı, kuzukulağı, vs...

Nasıl bir gelin?

Bohem gelin konsepti tasarımcıların vaz geçemediği, bir türlü modası geçmeyen muhteşem bir görünüm sağlıyor. İngiliz Kraliyet ailesi üyelerinin son yıllarda İngiliz modacıları öne çıkarmaları furyasından fazlasıyla yararlanan tasarımcılardan olan Kate Halfpenny, özellikle birbiriyle kombine edilebilen parçalardan oluşan gelinlikleriyle tanınıyor. Örneğin buradaki tül eteği ve içindeki büstiyeri bambaşka bir dantel üst ile tamamlayabilirsiniz. Ya da üstü olduğu gibi bırakıp dantel bir etek ve daha kalın bir kuşakla bambaşka bir hava yakalayabilirsiniz.

Eğer kıvrımlı vücuda sahip bir gelinseniz bohem gelinlikler sizin ölçünüz için de üretiliyor. İsrail merkezli Rish Bridal, hem "plus size" hem de ince gelinler için bohem stilin en dikkat çekici, belki de 70'ler ruhunu en iyi yansıtan örneklerine hayat veriyor. Araştırırken firmanın Bohemian Curve koleksiyonuna bir göz atmanızı öneririz.

Ayakkabılarda yavru topuk

Ayakkabılarda bu yıl "kitten heel" yani yavru topukların revaçta olacağını yazmıştık. Bunu gelin ayakkabılarına uyarlayan Bella Belle markası, görülmeye değer tasarımlara imza atmış. Önü kapalı, sivri uçlu tül ayakkabıların; üzeri işli ya da örnekteki Amelia modeli gibi çiçek aplike versiyonları çok hoşunuza gidecek. Yavru topuk modası sayesince gecenin ilerleyen saatlerinde babet ya da spor ayakkabıya geçmek zorunda değilsiniz. Bu topuklar sizi yormayacak. Hem pratik hem de fazlasıyla estetik ve popüler.

Yine de gece dans ederken babetten vazgeçmem diyorsanız, yazı veya harflerle işli olanlarını tercih edebilirsiniz.

Altın floral saç bandı

Senenin en büyük patlamasını saç aksesuarları yaptı. Çok şaşaalı aksesuarların yanında sade toka ve taraklar da hem açık saçları hem de topuzları süslüyor. Bohem, her ne kadar karıştır yakıştır mantığında eklektik bir stil gibi gözükse de bu karışımı yaparken sadelikten yana durmak, dahası çok dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü çingene işi bohem ile romantik bohem arasında dağlar kadar fark var. En iyisi gösterişli bir taç yerine zarif, çiçekli altın bir saç bandı ile saçı tamamlamak. Dünyada sadece bu işi yapan butik firmalar olduğu gibi, Urban Outfitters gibi, bir çok markanın ürününü bir araya getiren dev firmalarda da benzer ürünleri bulmak mümkün.

Floral altın yüzük

Bohem demek bir anlamda "çiçek çocuk" demek. O zaman çiçek temasına devam edelim. Tek taş yüzüğümüzü de 80'lerde moda olan; şimdilerde vintage dediğimiz, burada Amerikan mücevher markası Joseph Jewelry'e ait olan örneğe benzer modellerden seçiyoruz. Yüzüğün ortasındaki taş, sezon trendleri gereğince renkli taş olabileceği gibi, klasik pırlanta taşlı bir yüzük de tercih edebilirsiniz. Yalnız montür sarı ya da roze altın olmalı. Beyaz altın bir süreliğine kapsam dışı.

Damat ne giyiyor?

Açık havada yapılan düğünlerde damat takımı olarak tartışmasız liderliğini sürdüren bej, burada da karşımıza çıkıyor. Ufak bir farkla, bu kez yelekte kanvas yani çuval kumaşı dokusunu görüyoruz. Ceketsiz, kravatsız rahat damatlar olabildiği gibi, kanvas yeleği kırk beyaz, bej ya da gri kravatla tamamlayanlar da var. Damat modasında vazgeçilmezimiz tabii ki, gelin buketinin içindeki çiçeklerden yapılmış bir butoniyer.

Nedimelerden ne haber?

Nedimeler ya da gelinin en yakın arkadaşları, renk skalasının yeşillerinden, zeytin, okaliptüs, adaçayı, kuzukulağı; araya renk katmak isterseniz şeftali ve uçuk pembe uçuşan elbiseler giyiyorlar. Amerikalı nedime elbiseleri markası TwoBirds, aynı elbiseyle tam 17 farklı stil yaratmanın sihirli anahtarını elinde tutuyor. Youtube'da görüp durduğumuz "Bir kumaşı katlayıp sarıp bağlayarak kaç farklı modelde bluz yaratabiliriz?" videolarının gece elbisesi için yapılmış versiyonunu düşünün. Elbisenin etek modeli aynı ama üst kısmındaki kumaş formasyonu, farklı şekillerde sarma ve düğüm yöntemiyle kendi kendinize bir çok model yaratmayı mümkün kılıyor. Bu da tek bir ürünle 17 farklı elbiseye sahip olduğunuz anlamına geliyor.

Nasıl bir gelin buketi?

Folyaj olarak zeytin ve okaliptüs, çiçek olarak beyaz, şeftali ve uçuk pembe tonlarında mevsimin el verdiği her türlü çiçeği kullanabilirsiniz. Gelin buketlerinde bu seneki en önemli detay, sapından sarkan upuzun kurdeleler. Bu kurdeleler de sadece yeşil, pembe ve şeftali tonlarında olabileceği gibi, karışık renklerde de olabilir. Buketin sapını sardığınız kumaş ya da kurdelenin bir kenarına sizin için özel bir uğur motifi işletmek ya da bu simgenin kendisini buketin bir kenarına iliştirmek de geleneğin bir parçası.

Nikah düzeni nasıl olmalı?

Nikah kıyılırken bir eşiğin önünde olmanın sembolik anlamını önceki yazılarımızda anlatmıştık. Rustik bir düğün hayal ediyorsanız öncelikle mekanın doğanın içinde, mümkünse nehir, gölet, göl gibi su kenarında bir yer olması bu sembolik anlamları güçlendirir. Su enginlik demektir. Ferahlık ve arınmayla eş değer görülür ve insanoğlunun yaşam için ana ihtiyaçlarından biridir. Basit, kütüklerin birbirine çakılmasıyla inşa edilmiş derme çatma bir eşiğin üzerine düğün konseptine uygun tek parça tül sarabilirsiniz. Ama bunu yaparken simetriden kaçınmak gerekiyor. Davetliler standart oturma düzeninde ya da daha iyisi ayakta, çevrenizde yarım ay formu oluşturarak nikahı izleyebilir. Tabii yaşlı misafirler için en önde bir oturma düzeni yaratmayı unutmamalı.

Yemek düzeni nasıl olmalı?

Rustik düğün konseptinde yemek düzeni genellikle dış mekanda, ham ahşap tablalı örtüsüz uzun masalarla yaratılır. Buna alternatif olarak eğer arazide salon olarak kullanılabilecek bir ahır ya da ambar varsa iç mekan, çok daha uygun bir yer olacaktır. Aydınlatma, soğutma, ses düzeni gibi altyapı sistemlerinin kolayca kurulması yanında sürpriz hava şartlarından korunma da sağlar. Ambar/ ahır konsepti zaten rustik stilin vazgeçilmezlerinden olduğu için fotoğraflara da doğal bir fon yaratır. İşin güzel tarafı, bu tür düzenlemeler çok fazla süsleme gerektirmiyor. Ahşap sandalyeler, masayla aynı renkte ya da basitçe boyalı olarak süslemesiz kullanılabilir.

Masa düzeni ise daha karmaşık bir konu. Her ne kadar mekan sade, süslemesiz bırakılsa da, masanın üzeri tersine doku ve renk açısından zengin olmalı. Uzun masanın orta çizgisi boyunca ham keten ya da keten tül bir runner masa düzeninin ortaya çıkmasını sağar. Bu iş için kanvas, zeytin yeşili ya da bej bir tekstil seçebilirsiniz. Bunun üzerine zeytin dalı, okaliptüs yaprakları karışımı baskın bir yeşil folyaj düzeni üzerine çok az beyaz çiçek yerleştirebilirsiniz. Altın vurgulu supla ve tabaklar, pirinç şamdan ve çatal bıçaklar, sofranın ışıldamasını sağlarken ham ahşap dokusuyla muhteşem uyum sağlar. Renkli camdan tealight mumluklarla birlikte kullanılan uzun krem rengi mumlar mekanda romantizm duygusunu doruğa taşır.

Düğün hediyesi

İster yemek masasında tabakların yanına yerleştirebileceğiniz, ister ayrı bir masa yaratarak misafirlere dağıtabileceğiniz düğün hediyesi bu temada tabii ki zeytinyağı olabilir. Küçük yeşil cam şişelere zeytin yapraklarıyla harmanlayarak koyulacak sızma zeytinyağını herkesin seveceği garanti.

Pasta, tatlı ve tuzlu barı

Son yıllarda pastanın görüntüsünün yanında içindeki malzemelerde de alternatif seçimler konuşuluyor. Bu yıl incirli, çikolatalı ya da beyaz kremalı bir pasta ikram edebilirsiniz. Bu yaz çikolata kaplı düğün pastalarının revaçta olacağını daha önce belirtmiştik. Geleneksel düğün pastası mantığının tam tersi içi beyaz dışı çikolata kremalı bir pasta da düşünebilirsiniz.

İncir, doğası gereği hem tatlı hem tuzlularla uyum gösteren bir meyve. Bu yaz düğünlerin vazgeçilmezi olarak pastanın dışında hem tatlı hem de tuzlu barında yaratıcı birleşimlerine şahit olacağız. Fıstıklı beyaz peynir toplarını bal ve incirle sunabilirsiniz.

Düğünlerde bu yılın catering trendlerinde tatlı barının yanında peynir standı sıklıkla karşımıza çıkıyor. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen peynirler, üzerinde küçük bilgi etiketleriyle tadımlık olarak sunuluyor. Üzüm, ceviz ve zeytin peynir barının her zamanki eşlikçileri. Özellikle gecenin ilerleyen saatlerinde acıkan konuklar için birebir.

İçki barında şarap tadımı

Tadım, bu yazın catering trendlerinin anahtar kelimesi. Düğün menüsünü hazırlarken konukların sanki düğünle birlikte bir gurme tatlar tadım gecesine gelmiş gibi hissetmesi için bir köşede zeytinyağı, diğer bir köşede ise şarap tadım stantları yaratabilirsiniz. Şarap tadım kadehlerinin her zaman normal kadehten daha küçük olduğunu hatırlatalım.

Diğer Yazıları

Manhattan'da minimalist yaşam

Amerika kırsalındaki geniş imkanları bırakıp Manhattan'daki bu küçücük dairede iki çocukla işlevsel ve stil sahibi bir yaşam kuran iç mekan tasarımcısı Crystal Ann; burası kiralık bir ev olsa dahi, çocuklarıyla önemli anılar biriktirdiğinin bilinciyle evini kişiselleştirmeye uğraşıyor. Bunu başarabilmek için ise hem kendisi, hem de çocukları için minimalizm felsefesini benimsemiş.

Devamını Oku 06.04.2019

Kiracıyım ama ev benim!

'Kendin yap'a meraklı dekorasyon bloggerları bilindiği üzere genellikle Kuzey Amerika kırsalından çıkıyor. Ancak bu kez yolumuz İngiltere'nin orta büyüklükteki şehirlerinden birine, Birmingham'a düşüyor. 18. yüzyıl sonu itibarıyla İngiltere'de sanayi devriminin etkileri sebebiyle hızlıca geliştirilmiş bir yapı sistemi olan ve "sırt sırta evler" olarak bilinen, iki katlı, küçücük metrekareli, birbirine yapışık sıra evlerden birinde kiracı olarak yaşayan Medina Grillo, grillo-designs.com adresindeki blogunda "Bir evin sahibi olmasak da, onu kendimize ait hale getirebilir miyiz?" sorusuna cevaplar arıyor. Bu amaçla hem kendi tasarım ve uygulamalarını, hem de İngiltere genelinde kiracı olup da evini yaratıcı ve ucuz düzenlemelerle yaşanır hale getirenlerin tecrübelerini paylaşıyor.

Devamını Oku 30.03.2019

Üç çocukla 110 metrekarede sınırları zorlamak

Amerika'nın New England bölgesinde Connecticut eyaletinde New York'a sadece 1 saat uzaklıkta eşi ve üç çocuğuyla birlikte yaşayan Brooke Christen, tabiri yerindeyse tam bir dekoholik. Evinin dekorasyonunu sürekli değiştiriyor. Hayır zengin değil. Tersine çok kısıtlı bir bütçesi var ama çok zengin bir hayal gücü veeee, Türk hanımlarının belki de hiçbir zaman sahip olamayacağı "evde tadilat yapmayı seven" bir kocası...

Devamını Oku 22.03.2019
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS