Esra Öz Esra Öz

2020 Nobel Fizik Ödülü kara delik keşiflerine verildi

07.10.2020 Çarşamba | 10:26

2020 Nobel Fizik Ödülü kara deliklerin keşfine katkı sağlayan alanında çok önemli çalışmalar yapan üç bilim insanına verildi.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’ tarafından yapılan açıklamada, ödülün yarısının kara deliklerin oluşumunun genel görelilik teorisinin öngörüsü olduğuna ilişkin keşfinden ötürü Roger Penrose’a, diğer yarısının ise, Samanyolu Galaksisi'nin merkezindeki dev kara deliğin keşfine yönelik çalışmalarından ötürü Reinhard Genzel ve Andrea Ghez’e verildiği belirtildi.

Penrose, kara deliklerin fiziksel bir gerçeklik olması gerektiğini göstererek, Einstein'ın genel görelilik teorisini kanıtladı.

Genzel ve Ghez, çalışmalarında Güneş Sistemi'nden daha küçük bir alanda Güneş'ten 4 milyon kat daha güçlü bir çekim alanı oluşturan bu kütlenin bir süper-dev kara delik olduğunu keşfettiler.
Kadın bilim insanının bu ödülü alması da ayrıca bilim camiasında büyük yankı uyandırdı.

Kara delik nedir?

Yıldızlararası (Interstellar) filminde ele alınan kara delikler bilim dünyasında da ilgiyle araştırılmaya devam ediyor.

Einstein’ın Genel Görelilik kuramıyla ifade edilen uzay-zaman dokusunu sonsuz bir kuyu gibi büküyor. Newton’dan farklı olarak Einstein kütleli cisimlerin birbiriyle etkileşimini uzay-zaman dokusu üzerinde yaptıkları etkiyle açıkladı. Bir cismin kütlesi ne kadar büyükse uzay-zaman dokusunu o kadar çok büker ve böylece diğer cisimler değişen doku üzerinde hareket ederler. Kara delikler de nispeten küçük hacimleri ve inanılmaz büyük kütleleri ile uzay-zaman dokusunda adeta bir delik oluştururlar.

Kara delik, içine aldığı her şeyi yutup yok eden, ışığın bile kaçamayacağı deliklerdi.

KARA DELİKLER DÜNYA İÇİN BİR TEHDİT Mİ?

Diğer Yazıları

Covid-19 aşıları ile ilgili merak ettiğiniz sorular yanıt buluyor

“Faz 3 aşamasını tamamlamış ve kullanımına izin verilen aşıların hepsi güvenlidir ve yeterli koruyuculuğu sağlayacağı da ön görülüyor” diyen Türk İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Haluk Barbaros Oral, “En iyi aşı ulaşılabilen aşıdır. Hangi tip aşı olursa olsun etkinliğini kaybetmeden yaygın olarak kullanımının sağlanması salgının kontrolü için kaçınılmaz.” dedi.

Devamını Oku 15.12.2020

Epigenetiğin gen kontrolünde oynadığı rol nedir?

Doktora çalışmaları sırasında genlerin nasıl aktif ya da inaktif halde tutulduğu ile ilgili temel bilimsel soruların anlaşılmasına katkı sağlayan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)’nden Dr. Özgür Öksüz, Polycomb proteinlerinin hücre içerisindeki isleyişini, bir sonraki hücrelere nasıl aktarıldığını ve kanser hücrelerinde görülen hasarların hangi sonuçlara sebep olduğunu anlamak konusunda çalışıyor.

Devamını Oku 07.12.2020

Avrupa’dan iki doktora öğrencisi Türkiye’deki gençlere bilimi sevdirebilmek için “Gelecek Bilimde” diyor

Hollanda ve Polonya’dan Türkiye’ye bilimi sevdirmek için farklı liselerden öğrencilerden oluşan ekipleriyle Mühendis Burak Çankaya ve Psikolog Cevdet Acarsoy, her gün yeni bir şeyler deniyorlar. Avrupa’dan iki bilim meraklısının bilim yayıncılığı ile ilgili serüveni konuştuk.

Devamını Oku 06.12.2020
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS