Esra Öz Esra Öz

Çocuklar dijitali güvenli, bilinçli ve etkin kullanabilir mi?

18.09.2020 Cuma | 16:18

Dijitalin hayatımıza girmesiyle birlikte kullanım yaşı da düşüyor. Bir yaşına henüz girmemiş çocuklara yemek yedirmek için çizgi filmlerin aracı olmasıyla başlayan süreç, ilerleyen dönemlerde çocukların elinden düşmeyen oyuncakları haline dönüşüyor. Böyle olunca da teknoloji kullanımı ile ilgili dijital vatandaşlık sorumluluklarını öncelikle ebeveynlerin öğrenmesinin gerekliliği ortaya çıkıyor.

Bilişim ve iletişimin kesişme noktası olan dijital dünyada bilgiye erişim kolaylaşırken, güvenilirlik oranları da düşüyor. Bilgi okyanusunda içecek su aramak gibi bir durumla da karşılaşıyoruz. Bu durum dijitalin bilinçli, güvenli ve etkin kullanımının mümkün olup olmayacağı sorusunu akıllara getiriyor.

OECD’nin Mayıs 2011 tarihli ‘Çocukların Çevrimiçi Korunması Raporu’nda dijital vatandaşlığın çocuk yaşlarda başladığı belirtiliyor. Rapor, pozitif içerikler ve çocuklara özgü kullanışlı ve eğitici alanlar yaratma ihtiyacı karşılandığında internetin güvenli kullanımının mümkün olacağı ifade ediliyor.

Türkiye’de bu alanda yapılan çalışmaların az sayıda olması ve birçok çalışmanın Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı bünyesinde yürütüldüğü görülüyor. Bu konuda sosyal sorumluluk projeleri geliştirerek boşluğun kısa zamanda doldurulması ise büyük önem taşıyor.

Ülkemizde resmi kurumlara ait güvenilir sitelerin kısıtlı sayıda olması, özellikle bilim, sağlık ve teknoloji alanlarındaki bilgi kirliliğinin çok artmasıyla insanların kafa karışıklığı da artıyor. Burada da bireysel olarak bazı önlemler almak, dijital vatandaşlığın gerekliliğini hatırlatıyor.

Alınacak önlemlerle ilgili kısaca neler yapılacağına bakalım:

• Dijital dünya ile içiçeyseniz mutlaka bir anti-virüs programı yüklenmelisiniz.
• Web tarayıcıların gizlilik ayarlarından ‘izlenmeme (do not track)’ opsiyonunu seçin.
• Bilmediğiniz sitelere anti-virüs programı güvenli demediği sürece giriş yapmayın.
• Tanımadığınız kişileri sosyal medyadan eklememelisiniz.
• Kişisel bilgilerinizi sosyal medyada paylaşmayın.
• Çevrimiçi bankacılık ve alışveriş sistemlerini kullanırken, SMS güvenliğini kullanın.
• Sanal kart ile alışveriş yapın, limiti kısıtlı süre için gerekli miktar kadar aktifleyin.
• https bağlantılarının internet sayfalarında varlığını adres çubuğunda kontrol edin.
• Şifrelerinizi güçlü seçin.
• Mail adresinize gelen linkleri tıklamayın.
• Dijital ortamda karşılaştığınız sakıncalı durumlarla ilgili ALO 166 veya www.ihbarweb.org.tr adresine ihbarda bulunun.
• İnternet kullanımında zaman sınırlaması yapın.
• Çocuğunuzun dolaştığı internet ortamlarını bilmeye çalışın.
• Çocuğunuzun dijital ortamda her şeye inanmaması gerektiği konusunda bilinçlendirin.
• Kişisel ve ailevi bilgileri paylaşmamasını öğütleyin.

Diğer Yazıları

Covid-19 aşıları ile ilgili merak ettiğiniz sorular yanıt buluyor

“Faz 3 aşamasını tamamlamış ve kullanımına izin verilen aşıların hepsi güvenlidir ve yeterli koruyuculuğu sağlayacağı da ön görülüyor” diyen Türk İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Haluk Barbaros Oral, “En iyi aşı ulaşılabilen aşıdır. Hangi tip aşı olursa olsun etkinliğini kaybetmeden yaygın olarak kullanımının sağlanması salgının kontrolü için kaçınılmaz.” dedi.

Devamını Oku 15.12.2020

Epigenetiğin gen kontrolünde oynadığı rol nedir?

Doktora çalışmaları sırasında genlerin nasıl aktif ya da inaktif halde tutulduğu ile ilgili temel bilimsel soruların anlaşılmasına katkı sağlayan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)’nden Dr. Özgür Öksüz, Polycomb proteinlerinin hücre içerisindeki isleyişini, bir sonraki hücrelere nasıl aktarıldığını ve kanser hücrelerinde görülen hasarların hangi sonuçlara sebep olduğunu anlamak konusunda çalışıyor.

Devamını Oku 07.12.2020

Avrupa’dan iki doktora öğrencisi Türkiye’deki gençlere bilimi sevdirebilmek için “Gelecek Bilimde” diyor

Hollanda ve Polonya’dan Türkiye’ye bilimi sevdirmek için farklı liselerden öğrencilerden oluşan ekipleriyle Mühendis Burak Çankaya ve Psikolog Cevdet Acarsoy, her gün yeni bir şeyler deniyorlar. Avrupa’dan iki bilim meraklısının bilim yayıncılığı ile ilgili serüveni konuştuk.

Devamını Oku 06.12.2020
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS