hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow
  Murat Erdör Murat Erdör

  Dünyayı saran yeni çılgınlık: e-spor

  14.09.2018 Cuma | 14:38Son Güncelleme:

  Dijitalleşme ile birlikte gündelik hayatımızda kullandığımız tüm kavramlar değişime uğruyor. Spor da bu kavramlardan bir tanesi. Artık spor denildiği zaman farklı bir dal olarak elektronik spor da (e-spor) zihinlerimizde canlanıyor. Ülkemizin de çok başarılı olduğunu e-spor, son zamanlarda tüm dünyada çılgınlık derecesine varacak düzeyde ilgi görmesi ve hızla gelişmesiyle dikkatleri üzerine çekiyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gençler çok ilgi gösteriyor 

  Online oyunlar üzerine kurulu bir spor dalı olan elektronik spor, dünyanın dört bir yanından kişilerin internet aracılığıyla birbirleriyle oyun oynamasını sağlıyor. Ayrıca belirli zaman dilimlerinde düzenlenen büyük e-spor organizasyonlarında profesyonel e-spor takımları bir araya gelerek kozlarını paylaşıyor. Dünya çapında giderek büyüyen ve yaygınlaşan bu alan oldukça rağbet görüyor. Özellikle Z kuşağının ilgilisini çeken bu yeni nesil spor anlayışı, ilerleyen yıllarda oldukça fazla gelişim gösterecek gibi duruyor. Battle Royal tarzı, belirli bir alanda hayatta kalmak için “öldürme” temasının işlendiği oyunların günümüzde giderek artması ve popülerlik kazanmasının da bu alana karşı oluşan ilgiye katkısı olduğu düşünülüyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dünya kupamız bile var
  Dünyada ve ülkemizde e-spor alanıyla ilgili profesyonel takımlar ve federasyonlar kuruluyor. Geçtiğimiz günlerde ülkemizde de kurulan E-Spor Federasyonu ile birlikte bu alanın gelecek vadettiği inancı akıllara kazındı. Öte yandan ülkemiz bu alanda oldukça başarılı işler yapıyor. 2016 yılında Türkiye CS: GO Milli Takımı Belgrad’da CS:GO turnuvasında dünya şampiyonluğunu kazanmıştı. Bunun yanı sıra geçtiğimiz günlerde Beşiktaş Kulübü ülke çapında bir ilke imza atarak, kadın e-spor takımı kurdu ve kadrosuna dünyanın en iyi kadın oyuncularını kattı. Ayrıca Bahçeşehir Üniversite’nin kurduğu e-spor takımı ise Çin’de yapılacak turnuvada ülkemizi ve Avrupa’yı temsil edecek tek takım. Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve Bursaspor gibi tarihi ve köklü kulüplerimiz de elektronik spor alanına yatırımlar yaparak kendi takımlarını oluşturdular. Görünen o ki, gelecekte elektronik derbiler de izlemek mümkün olacak.

  Düzenli olarak antrenman yapıyorlar
  Profesyonel e-spor takımları; taktik, strateji, zaman ve hız gibi birçok faktörün üzerine yoğunlaşarak antrenman yapıyorlar. Takımın başında bir koç bulunuyor. Takımın yedek oyuncuları da mevcut. Bu oyuncular yapılan turnuvalarda oyun anındaki pozisyonlarına göre takımlarına katkı sağlıyorlar. Saydığım bu faktörlerin yanında iki faktör daha e-spor alanında önem arz ediyor. Bu faktörler takım içi iletişimin kuvvetli olması ve oyun bilgisi. Tüm bu dinamiklere dayalı profesyonel takımların sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu durum, gelecekte daha fazla e-spor organizasyonunun bizleri beklediği anlamına geliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bunlar insan olamaz
  Dünya çapında League of Legends, CS:Go , PUBG, DOTA 2 gibi çok fazla oyuncusu olan büyük oyunların turnuvaları yapılıyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinde farklı organizasyonlarla bir araya gelen profesyonel e-spor takımları bu alanda kozlarını paylaşıyor. Bu turnuvalara marka değeri olarak çok büyük firmalar sponsor oluyor. Ayrıca oyun içi envanterlerin skin denilen süslü halleri de oyun şirketleri tarafından satışa sunuluyor. Tabi dijital oyunların olumlu yanları olduğu gibi olumsuz yanları da var. Dijital oyunlarda bir takım sorunlar da mevcut. Bilgisayarınız ile karşı sunucu arasında bir veri paketinin iletilmesi boyunca geçen süreye verilen ad olan ping sorunu bunlardan birisi. Diğer bir sorun ise oyun yazılımlarından kaynaklanan hatalar olan buglar. Online oyunlarda en fazla öne çıkan sorunlar arasında ping ve bug sorunları gösteriliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Farklı gelir kaynakları oluştu
  Türkiye’de yaklaşık olarak 3,5 ila 4 milyon arasında oyuncu bulunuyor. Dijital oyunları oynayan bu kadar fazla oyuncunun olması da farklı gelir kaynaklarının kapılarını açıyor. Dijital oyunların en büyük trendi ise menajerlik hizmeti olacak gibi duruyor. Öte yandan bu oyuncular Twitch portalı üzerinden yayın yaparak para kazanıyorlar. Yaptığı yayın karşılığı abonelerinden bağış toplayan oyuncular, yeni bir mecra olan Twitch’in büyümesine de katkıda bulunuyor. Buna örnek olarak Cloud 9 takımının bir üyesi olan Shroud örnek gösterilebilir. Shroud profesyonel turnuvalarda boy gösteren bir oyuncuyken, Twitch yayınlarından daha fazla kazandığı gerekçesiyle e-spor kariyerine ara vermişti. E-spor alanı hem fiziksel hem de sosyal olarak büyümeye devam edecek gibi duruyor.