hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow
  Murat Erdör Murat Erdör

  E-ticaret tarihine kısa bir yolculuk

  20.03.2019 Çarşamba | 10:52Son Güncelleme:

  Bilgisayar ile iletişim teknolojilerinin ve mobil cihazların gelişimi ile internet gündelik hayatımız içerisinde en önemli kavramlardan biri olmayı başardı. Günümüzde internet kullanıcı sayısı 4 milyarı aşmış durumda. Sayısal veriler göz önüne alındığında internet ile ilgili tüm kavramların ve platformların önem kazandığına şahit oluyoruz. Günümüzde öne çıkan, giderek değeri ve pazar payı artan kavramlar arasında “elektronik ticaret” yer alıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İnternet üzerinden ürün veya hizmet alımı olarak tanımlanan e-ticaret, ilk defa 1996 yılında hayatımıza girdi ve günümüzdeki halini alana kadar büyük bir gelişim sürecinden geçti.

  İlk platformlar

  E-ticaret sektörüne yönelik web siteleri günümüzde oldukça fazla. Ancak e-ticaretin gelişim aşamasında kurulan platformlar, e-ticaret sektöründe önemli bir yere ve pazar payına sahip. 1995 yılında kurulan Amazon ve eBay dünyadaki ilk e-ticaret platformları olma özelliğini taşıyor. Öte yandan 1999 yılında kurulan ve Çin merkezli olan Alibaba ise bugün e-ticaret sektörünün en güçlü oyuncuları arasında gösteriliyor.

  İlk işlem 1996’da yapıldı

  1989 yılında geliştirilen HTML dili bir nevi internet dünyasının devrimin kapılarını araladı ve web siteleri için olağanüstü imkanlar sağladı. Bu gelişmeyle birlikte birçok yeni özellik kazanan web siteleri, gündelik hayatın içerisine daha fazla girdi ve kullanım amaçları çoğaldı. 1990’lı yıllara gelindiğinde ise şirket ve grup içi ticaret işlemlerinin çözümü için EDI yöntemini geliştirildi. EDI, e-ticaretin ilk versiyonu sayılıyor. Web tabanlı algoritmalar teknoloji ile birlikte doğru orantılı gelişim göstererek günümüzdeki e-ticaret sitelerinin oluşmasına öncülük etti ve dünya çapındaki ilk e-ticaret işlemleri 1996 yılında yapıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye ilk adımı 1998’de attı

  E-ticaret sektörünün önem kazandığı ve gelişim gösterdiği yıllarda ülkemizde de ilk adımlar atıldı. 1998 yılında kurulan hepsiburada.com’un bugün dünya devi Alibaba’dan daha önce kurulduğunu görüyoruz. Hepsiburada.com’u, 2001 yılında kurulan Gittigidiyor, 2009 yılında kurulan Trendyol ve 2012 yılında kurulan n11.com takip etti. Her ne kadar tarihsel süreçte dünyanın gerisinde kalmasak da, e-ticaret alanında halen kat etmemiz gereken bir yol olduğunu söyleyebiliriz.

  Mobil cihazların etkisi hissediliyor

  E-ticaret ortaya çıktığı ve gelişim gösterdiği ilk yıllarda dünya çapında çok fazla etkili olamadı. Dönemin finansal teknolojileri ve lojistik gelişmişlik düzeyi göz önüne alındığında bunun kaçınılmaz bir sonuç olduğunu görüyoruz. Akıllı mobil cihazların hayatımıza girmesinden kısa bir süre sonra adından tekrar söz ettiren e-ticaret, büyümeye başladı ve bu istikrarını ilerleyen yıllar içerisinde de devam ettirdi. Günümüzde e-ticaret site trafiklerinin yüzde 70’i mobil cihazlar tarafından sağlanıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye atağa geçti

  Ülkemizde ise TÜSİAD’ın hazırladığı “Türkiye e-ticaret 2017 Pazar Büyüklüğü Raporu”, e-ticaret sektörü ile ilgili ülkemizdeki gelişmeleri ve verileri bizlere sunuyor. Raporda Türkiye’deki e-ticaret hacminin 2016 ve 2017 yılları arasında yüzde 37 oranında büyüdüğü ve 42.7 milyar TL’nin üzerine çıktığı görülüyor.

  2021 e-ticaretin altın yılı olacak

  E-ticaret hacminin giderek büyüdüğüne şahit oluyoruz. Kullanıcı deneyimi açısından mobil cihazların ve finansal teknolojilerin gelişimi ilerleyen yıllarda e-ticaret sektörünün en fazla üzerinde duracağı konular arasında yer alıyor. 2017’de dünya çapında e-ticaret satışlarının 2.3 trilyon dolara ulaştığını görüyoruz. Uzmanlar bu rakamın 2021 yılında 4.88 trilyon dolara ulaşacağını öngörüyor.