hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow
  Murat Erdör Murat Erdör

  YouTube yükselişini sürdürüyor

  20.02.2019 Çarşamba | 15:31Son Güncelleme:

  Günümüzde dünyanın en büyük ikinci sosyal medya ağı olan YouTube, 2005 yılında Steve Chen ve Chad Hurley adlı iki girişimci tarafından kuruldu. 2006 yılına gelindiğinde ise YouTube, Google’a 1,65 milyar dolara satıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2018 yılının Haziran ayında 1,9 milyar kullanıcıya ulaşan YouTube, We are Social ve Hootsuit tarafından hazırlanan rapora göre Ocak 2019’da ülkemizde en fazla kullanılan sosyal medya mecrası olmayı başardı. Milyarlara ulaşan kanal ve kullanıcısı sayısı ile alternatif medya statüsüne yükselen YouTube istatistikleriyle de dikkat çekiyor.

  İkinci sırada

  Uzmanlar tarafından son dönemlerde düşüş yaşadığı belirtilen Facebook, 2,5 milyar kullanıcısı ile halen dünyanın en büyük sosyal medya mecrası. Facebook’u 1,9 milyar kullanıcı ile YouTube izliyor. Sıralamada 800 milyon kullanıcısı ile Instagram 7’inci, 330 milyon kullanıcısı ile Twitter ise 11’inci sırada yer alıyor.

  Trendleri kullanıcılar belirliyor

  6 Haziran 2018 yılında açıklanan verilere göre Youtube’a kullanıcılar tarafından günde 5 milyardan fazla içerik giriliyor. Trendleri kullanıcıların belirlediği mecrada günlük aktif kullanıcısı sayısı ise 30 milyonu aşıyor. Rakamların bu denli büyük olması ise YouTube’u hem alternatif bir medya organı hem de iyi bir reklam alanı olarak ön plana çıkarıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mobil cihazların katkısı büyük

  Mobil cihazların gelişimiyle birlikte YouTube daha fazla rağbet gören bir mecra haline geldi. YouTube’a mobil cihazlar üzerinden günlük erişim ve görüntülenme sayısı 500 milyondan fazla. Ayrıca YouTube’a dakikada 300 saat video içeriği yükleniyor.

  Kıyasıya rekabet

  84 milyon 868 bin aboneye sahip PewDiePew, YouTube’un en büyük kanalı. PewDiePie kanalını 84 milyon 790 bin abone ile Tseries kanalı takip ediyor. Bu iki kanalın ardından ise Kanadalı şarkıcı Justin Bieber’ın yönettiği Kidrauhl kanalı geliyor. Kidrauhl kanalının ise 43 milyon 273 bin abonesi bulunuyor.

  Ocak ayının şampiyonu

  We are Social ve Hootsuit tarafından Ocak 2019’da yayınlanan rapora göre Türkiye’den en fazla kullanılan sosyal medya mecrasının YouTube olduğu görülüyor. Ayrıca 12 milyon 985 bin aboneye sahip Netd Müzik, ülkemizdeki en büyük Youtube kanalı olma özelliğini koruyor. Netd Müzik kanalını 9 milyon 594 bin abone ile Enes Batur ve 5 milyon 119 bin abone ile Oha Diyorum kanalı takip ediyor.

  YouTube ile ilgili diğer istatistikler ise şöyle:

  ·         “Broadcast yourself” yani kendini yayınla mottosuyla yola çıkan Youtube, 88 ülkede ve 76 dil seçeneğiyle hizmet veriyor.

  ·         Youtube aktif kullanıcılarının yüzde 20’si ABD vatandaşı. Diğer kalan yüzde 80’lik dilimi ise ABD dışındaki 87 ülke oluşturuyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ·         YouTube kullanıcılarının yüzde 62’sini erkekler, yüzde 38’ini ise kadınlar oluşturuyor.

  ·         YouTube’da 35-55 yaş aralığına sahip olan kullanıcılar en hızlı büyüyen demografik grup olarak öne çıkıyor.