hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow
  Murat Erdör Murat Erdör

  Tarihin ilk uzay ülkesinde neler oluyor?

  11.12.2018 Salı | 16:46Son Güncelleme:

  Uzayda anti militarist, özgür ve bilimsel bir bilgi alanı yaratmak ve evrenin barışçıl kullanımını sağlamak amacıyla kurgulanan tarihin ilk uzay ülkesi Asgardia, Azeri iş adamı Dr. Igor Ashurbeyli tarafından 2016 yılında kuruldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İskandinav mitolojisinin atası Odin’in şehri Asgard’tan adını alan tarihin ilk uzay ülkesine en fazla vatandaşlık başvurusu ise ülkemizden yapıldı. Günümüzde kendisine ait parlamentosu, anayasası ve meclisi olan Asgardia, Birleşmiş Milletler ülkesi olmak için çalışıyor. 2 yıl önce gündemi işgal eden ancak ardından tenhaya çekilen Asgardia’da neler oluyor, son durum ne, hep birlikte göz atalım…

  Odin’in şehri

  İskandinav mitolojisinin atası Odin, efsanelere göre Asgard adında bir şehir kurdu. Gökyüzünde tanrıların yaşadığı şehir olarak nitelendirilen Asgard, yüzyıllar sonra tarihin ilk uzay ülkesi Asgardia’nın isminin kaynağı oldu. Bu durum Asgardia’nın felsefi bakış açısını da gözler önüne seriyor. Asgardia yöneticileri önümüzdeki 25 yıl içerisinde uzayda kalıcı yerleşkeler kurmayı planlıyor.

  3 kilogramlık bir uydu

  Asgardia’nın toprak parçası olarak kabul edilen 2.8 kilogramlık bir uydu bulunuyor. Uzaya gönderilen bu uydu, dünya yörüngesine göre sürekli olarak yer değiştiriyor ve bu değişiklikler Asgardia’nın resmi web sitesinden izlenebiliyor. Uydunun içerisinde ise Asgardia vatandaşlarının fotoğraflarının yer aldığı bir harddisk bulunuyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Başvuru gerçekleştirildi

  Asgardia parlamentosu Birleşmiş Milletlere tam üyelik için girişimlere başladı. Birleşmiş Milletler üyesi olmak için belirli kriterler bulunuyor. Asgardia bu kriterlerden üç tanesine sahip. Parlamentosu, vatandaşları ve uzayda 2.8 kilogramlık toprak olarak nitelendirilen bir uydusu bulunan Asgardia’nın, Birleşmiş Milletlere tam üyeliği için geriye tek bir şart kalıyor. O da Birleşmiş Milletlere üye ülkelerin Asgardia’yı tanıması. Asgardia yöneticileri dünya ülkelerince tanınmak ve Birleşmiş Milletlere tam üye olmak için çalışmalarını sürdürüyor.

  36 bin Türk vatandaşı var

  Uzay ülkesi Asgardia nüfusu bakımından yeryüzünün en büyük 170’inci ülkesi konumunda. Asgardia’nın 200’den fazla ülkeden 281 bin 652 vatandaşı bulunuyor. Asgardia’nın en fazla vatandaşlık verdiği ülke ise Türkiye olarak öne çıkıyor. Ülkemizde toplamda 36 bin Asgardia vatandaşı var. Bunun sadece 13 bin gibi büyük bir dilimi ise İstanbul’da yaşıyor. Asgardia’nın resmi web sitesi üzerinden anayasa şartları kabul edildiği takdirde vatandaşlık başvurusu yapmanız mümkün. Vatandaşlık başvurusu yaş sınırı ise 18 olarak belirlendi. Önceleri ücretsiz olan vatandaşlık başvurusu, Asgardia parlamentosunun aldığı kararla ücretlendirildi. Asgardia vatandaşı olmak için 100 Euro gibi bir ücret ödemek zorundasınız.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türk yöneticiler de var

  Asgardia parlamentosunun başkanı ülkenin kurucusu Igor Ashurbey seçildi. Bunun yanı sıra parlamento üyeleri ise farklı ülkelerden vatandaşlık alan yöneticilerden oluşuyor. Asgardia’nın parlamentosunda 8 Türk milletvekili bulunuyor.

  Monarşi ile yönetiliyor

  Her ne kadar tarihin ilk uzay ülkesi olarak anılsa da Asgardia’nın 2017 yılında uzaya gönderdiği uydunun üzerinde “Asgardia: The Space Kingdom” yazıyor. Kısacası Asgardia, yöneticileri tarafından bir krallık olarak adlandırılıyor. Asgardia’nın yönetim biçimi ise monarşi üzerine kurulu.