Murat Erdör Murat Erdör

YouTube yükselişini sürdürüyor

20.02.2019 Çarşamba | 15:31

Günümüzde dünyanın en büyük ikinci sosyal medya ağı olan YouTube, 2005 yılında Steve Chen ve Chad Hurley adlı iki girişimci tarafından kuruldu. 2006 yılına gelindiğinde ise YouTube, Google’a 1,65 milyar dolara satıldı.

2018 yılının Haziran ayında 1,9 milyar kullanıcıya ulaşan YouTube, We are Social ve Hootsuit tarafından hazırlanan rapora göre Ocak 2019’da ülkemizde en fazla kullanılan sosyal medya mecrası olmayı başardı. Milyarlara ulaşan kanal ve kullanıcısı sayısı ile alternatif medya statüsüne yükselen YouTube istatistikleriyle de dikkat çekiyor.

İkinci sırada

Uzmanlar tarafından son dönemlerde düşüş yaşadığı belirtilen Facebook, 2,5 milyar kullanıcısı ile halen dünyanın en büyük sosyal medya mecrası. Facebook’u 1,9 milyar kullanıcı ile YouTube izliyor. Sıralamada 800 milyon kullanıcısı ile Instagram 7’inci, 330 milyon kullanıcısı ile Twitter ise 11’inci sırada yer alıyor.

Trendleri kullanıcılar belirliyor

6 Haziran 2018 yılında açıklanan verilere göre Youtube’a kullanıcılar tarafından günde 5 milyardan fazla içerik giriliyor. Trendleri kullanıcıların belirlediği mecrada günlük aktif kullanıcısı sayısı ise 30 milyonu aşıyor. Rakamların bu denli büyük olması ise YouTube’u hem alternatif bir medya organı hem de iyi bir reklam alanı olarak ön plana çıkarıyor.

Mobil cihazların katkısı büyük

Mobil cihazların gelişimiyle birlikte YouTube daha fazla rağbet gören bir mecra haline geldi. YouTube’a mobil cihazlar üzerinden günlük erişim ve görüntülenme sayısı 500 milyondan fazla. Ayrıca YouTube’a dakikada 300 saat video içeriği yükleniyor.

Kıyasıya rekabet

84 milyon 868 bin aboneye sahip PewDiePew, YouTube’un en büyük kanalı. PewDiePie kanalını 84 milyon 790 bin abone ile Tseries kanalı takip ediyor. Bu iki kanalın ardından ise Kanadalı şarkıcı Justin Bieber’ın yönettiği Kidrauhl kanalı geliyor. Kidrauhl kanalının ise 43 milyon 273 bin abonesi bulunuyor.

Ocak ayının şampiyonu

We are Social ve Hootsuit tarafından Ocak 2019’da yayınlanan rapora göre Türkiye’den en fazla kullanılan sosyal medya mecrasının YouTube olduğu görülüyor. Ayrıca 12 milyon 985 bin aboneye sahip Netd Müzik, ülkemizdeki en büyük Youtube kanalı olma özelliğini koruyor. Netd Müzik kanalını 9 milyon 594 bin abone ile Enes Batur ve 5 milyon 119 bin abone ile Oha Diyorum kanalı takip ediyor.

YouTube ile ilgili diğer istatistikler ise şöyle:

·         “Broadcast yourself” yani kendini yayınla mottosuyla yola çıkan Youtube, 88 ülkede ve 76 dil seçeneğiyle hizmet veriyor.

·         Youtube aktif kullanıcılarının yüzde 20’si ABD vatandaşı. Diğer kalan yüzde 80’lik dilimi ise ABD dışındaki 87 ülke oluşturuyor.

·         YouTube kullanıcılarının yüzde 62’sini erkekler, yüzde 38’ini ise kadınlar oluşturuyor.

·         YouTube’da 35-55 yaş aralığına sahip olan kullanıcılar en hızlı büyüyen demografik grup olarak öne çıkıyor.

Diğer Yazıları

E-ticaret tarihine kısa bir yolculuk

Bilgisayar ile iletişim teknolojilerinin ve mobil cihazların gelişimi ile internet gündelik hayatımız içerisinde en önemli kavramlardan biri olmayı başardı. Günümüzde internet kullanıcı sayısı 4 milyarı aşmış durumda. Sayısal veriler göz önüne alındığında internet ile ilgili tüm kavramların ve platformların önem kazandığına şahit oluyoruz. Günümüzde öne çıkan, giderek değeri ve pazar payı artan kavramlar arasında “elektronik ticaret” yer alıyor.

Devamını Oku 20.03.2019

İş görüşmeleri zorlaşıyor!

Teknolojik gelişmeler ve dijital dönüşümün etkisiyle iş dünyası yeni bir forma kavuştu ve iş görüşmelerinde geleneksel yetkinliklerinin yanı sıra dijital beceriler de sorulmaya başlandı. Diğer bir deyişle iş görüşmeleri daha zor bir hal alıyor ve almaya da devam edecek. Geleceğin iş dünyasında iyi bir kariyere sahip olmak hangi şartlar mı gerekiyor, birlikte bakalım…

Devamını Oku 11.01.2019

Tarihin ilk uzay ülkesinde neler oluyor?

Uzayda anti militarist, özgür ve bilimsel bir bilgi alanı yaratmak ve evrenin barışçıl kullanımını sağlamak amacıyla kurgulanan tarihin ilk uzay ülkesi Asgardia, Azeri iş adamı Dr. Igor Ashurbeyli tarafından 2016 yılında kuruldu.

Devamını Oku 11.12.2018
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS