hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow
  Pınar Oral Pınar Oral

  Aşırı sıcaklarda sağlığınız için dikkat etmeniz gereken 7 kritik detay

  05.06.2024 Çarşamba | 12:45Son Güncelleme:

  Yaz ne zaman gelecek diyenler şimdi de aşırı sıcaklardan şikayet eder oldu. Dikkat edilmediği takdirde aşırı sıcaklar can alabiliyor. Aşırı sıcaklarda sağlığınızı korumak için dikkat etmeniz gereken 7 kritik detaya dikkatinizi çekmek istiyorum:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bol Su Tüketin:

  Vücudunuzun su dengesini korumak için gün boyunca bol su için. Dehidrasyonu önlemek için özellikle açık havada çalışırken veya spor yaparken su tüketimine özen gösterin.

  Güneş Koruyucu Kullanın:

  Güneşe çıkmadan önce yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanın. Güneşin zararlı UV ışınlarından korunmak için şapka ve güneş gözlüğü takmayı da ihmal etmeyin.

  Hafif ve Bol Giysiler Tercih Edin:

  Sıcak havalarda pamuklu ve hafif kumaşlardan yapılmış bol giysiler giyin. Bu, vücudunuzun nefes almasına ve terlemenize yardımcı olur.

  Gölgelik Alanlarda Bulunun:

  Mümkün olduğunca gölgede kalın ve doğrudan güneş ışığından kaçının. Özellikle günün en sıcak saatleri olan 10:00 - 16:00 arasında güneş altında bulunmamaya özen gösterin.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dengeli Beslenin:

  Hafif ve besleyici yiyecekler tüketin. Aşırı yağlı ve ağır yemeklerden kaçının. Taze meyve ve sebzelerle beslenmek, vücudunuzu serin ve enerjik tutar.

  Egzersiz Saatlerini Ayarlayın:

  Egzersiz yapacaksanız, bunu sabah erken saatlerde veya akşam serinliğinde yapın. Aşırı sıcaklarda egzersiz yapmak, vücut ısınızı tehlikeli seviyelere çıkarabilir.

  Serinleme Yöntemleri Kullanın:

  Serinlemek için soğuk duş alın veya serin suya dalın. Klimalı veya serin ortamlarda zaman geçirin. Vantilatör kullanarak odanızı serin tutmaya çalışın.

  Aşırı sıcaklar sağlık için ciddi riskler taşıyabilir, bu nedenle yukarıdaki önerilere dikkat ederek sıcak havalarda sağlığınızı koruyabilirsiniz.