Reha Erus Reha Erus

36 aylıkken ilkokula başlamak

14.09.2022 Çarşamba | 16:08

İtalya’da erken genel seçimlere az kala DP (Demokratik Parti) lideri Enrico Letta çocukların 3 yaşında okula başlayıp eğitimi 18 yaşında tamamlama fikrini ortaya attı.

Tartışma yaratan bu öneri diğer partiler kadar küçük çocuk sahiplerinin de kafasını karıştırdı.

Enrico Letta 6 yaşında okula başlamanın öğretim yıllarını uzattığına dikkat çekerek ‘Haliyle bu da ailelere maddi bir külfeti beraberinde getiriyor’ savunması yaptı. Bunun bir seçim malzemesi olmadığını belirten Enrico Letta’nın çocukların 36 aylıkken ilkokula başlaması fikrinin sakıncalarını bir bir sayan merkez sağ partileri geçmişte Sovyet eğitim sistemini hortlatmanın anlamsızlığına değinerek İtalya’nın maddi açıdan da böyle bir eğitim değişimine gerek olmadığını değerlendirdiler.

Demokratik Parti lideri Fransa ve Macaristan’da ilkokula başlama yaşının seçmeli olarak 3 olduğunu hatırlatarak böylece çalışan ailelerin kreş veya ana okula zorunlu gönderme sorununun ortadan kalkabileceğini de sözlerine ekledi.

Bazı siyasetçiler çocukların 3 yaşında okula gönderme fikrinin Avrupa’yı sarsan enerji krizine bir çare olarak görülebileceğini yorumlarken özellikle kadın parlamenterler o yaştaki çocukların hala anne kokusu ihtiyacına ayrıca emzirilme sürecinde olabileceğini savundular.

Ulusal Eğitim Bakanlığı ise böyle bir sistemin kabul edilmesi halinde 4.600 ek okula, 8.700 yeni öğretmene ve 279 Milyon Euro ödeneğe gereksinim olacağını hesaplayarak bunun maddi açıdan büyük yük getirebileceğini duyurdu.

AB çerçevesinde Kuzey İrlanda, Yunanistan ve Lüksemburg’da 4, Hollanda, Avusturya, Bulgaristan’da, Çekya’da 5, diğer ülkelerde ise 6 yaşında ilkokula adım atılıyor. Sadece Estonya ve Finlandiya’da çocuklar için 7 yaşında ilk zil çalınıyor. İngiltere’de de okula başlama yaşı 5.

Enrico Letta’nın seçim öncesi bu önerisi rağbet görmedi.

Diğer Yazıları

Hayvanları neden sevmiyoruz?

Yarın, yani 4 Ekim ‘Dünya Hayvanları Koruma Günü’ ve maalesef ülke olarak biz hayvanları pek koruyamıyoruz. Evcil hayvanlar miyavlar ve hav havların ev arkadaşlıklarının ne denli sağlıklı olduğunu bilsek te genelde onları hayatımızda bir engelmiş gibi görebiliyoruz. Bugün batıda özellikle çocuğu olan aileler evlerine mutlak ya kedi ya da köpek alıp beslemeyi bir şart olarak görüyorlar. Kafeste yaşayan kuşlar da olabiliyor. Bu konuda bir çok etkin üniversite insan -hayvan ilişkilerini inceliyor ve özellikle evcil hayvanların faydalarını sıralıyor. Bu dostların eve huzur getirdiği, sevgi ve neşe aşıladığı bilimsel araştırmalarda ön plana çıkıyor.

Devamını Oku 03.10.2022

Rusların Alanya’sı

Geçtiğimiz hafta Alanya’daydım. İlçe sonbaharda yaz günlerini fazlasıyla yaşıyor. Bütün oteller, moteller, resortlar ağzına kadar dolu. Şehir merkezinde adım atılacak yer yok. Ben oradayken en az 16 bin kadar Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ilan ettiği kısmi seferberlikten kaçarak Antalya ve Gazipaşa havalimanına inen uçaklarla özgürlüklerini adeta tattılar. Alanya sanki Rusya’nın bir ilçesi haline gelmiş.

Devamını Oku 30.09.2022

Hoş geldin Neo Faşizm

Sürpriz oldu mu? Kesinlikle hayır! Beklentinin ötesinde oy alarak (%26.3) İtalya’da faşizmi hortlatan aşırı sağcı ‘Fratelli d’Italia’ (İtalya’nın Kardeşleri) partisi lideri Giorgia Meloni büyük bir olasılıkla ülkesinin ilk kadın Başbakanı olacak.

Devamını Oku 26.09.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS