Reha Erus Reha Erus

Bodrum - Bodrum

06.05.2021 Perşembe | 10:00

Bizim Kıyıkışlacık mahallesinde kontağı açsam 61 kilometre sonra Bodrum’a varmış olurum. Eskiden 20 günde bir Bodrum’a büyük alışverişe giderdik. Araya pandemi girdi ve uzun süre Halikarnas’a uğrayamadık. Bodrum’a girerken levhada Nüfus:132.000 yazardı. Eskiden öyleydi.

2020’de yerel nüfus dairesine göre Bodrum’un nüfusu 181.541 olarak belirlendi. Tabii bu sadece kışlık resmi bir rakam. Son yıllarda Bodrum’un yaz aylarındaki nüfusu en az 400 bindi. Dönüşümlü gelen yerli ve yabancı turistlerle zaman zaman bu rakamın üzerine fazlasıyla çıkıldı. Yine geçmişte kışın Bodrum’a gittiğimizde yollar yaz aylarına göre tenha olurdu. En azında Turgut Reis’e giden anayol kilitlenmezdi. Bu yıl ilk kez Nisan ayının ilk günlerinde gittik. Muğla ilinin plakası 48'dir. Ara ki bulasın! Keşmekeş trafikte İstanbul’un 34, Ankara’nın 06 ve İzmir’in 35 plakaları yolları adeta fethetmiş. Kendinizi İstanbul’da veya Ankara’da sanıyorsunuz. Hatta İzmir’de.

Fotoğraf: AA

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras adeta uyarıyor: "Şu an ilçemizin nüfusu 600 binlerde ve biz bunu kaldıramıyoruz" diye. Pandemi sırasında Bodrum’a yerleşen yazlıkçılar artık pek geri dönmüyorlar geldikleri illere. Yazlık evi olanlar tadilatla 12 ay yaşama koşullarını zorluyorlar. Özellikle COVID-19 için uygulanan18 günlük sokağa çıkma yasağı arifesinde sanki bütün yollar Bodrum’a çıktı. Milas’tan başlayan trafik yoğunluğu kuyruklara yol açtı. Akın akın geldiler. Yerli halk tedirgin oldu. Kalabalıktan değil Covid -19 virüsünü olası beraberinde getirenlerden.

Sürekli anonslar yapılıyor "Maske ve mesafe kurallarına uyun" diye. Geçen gün bir dostum 700 bin sınırına dayandıklarını söyledi çaresizce ve kuşku ile. Belediye Başkanı Ahmet Aras şaşkın. Bu kadar yoğunluk beklenmiyordu. Üstelik gelenler kalıcı yani en azından yaz aylarını da burada geçirecekler. Bu arada yabancı turistler de bekleniyor. Oteller hazırlıklarını tamamlamış gibi. Ama salgın rakamları hala yüksek. Tam kapanma uzatılır mı, kaldırılır mı? Ama şurası kesin: Bodrum’a gelen uzun süre yerleşmeyi amaçlıyor. Tabii ilçenin altyapısı buna hiç hazır değil. Belediye canla başla çalışıyor. Ama yetmiyor "Artık gelmeyin" uyarılarını dinleyen yok. Mayıs ayındayız havalar güzel. Örneğin dün Bodrum 32 dereceydi. Yasak olmasına rağmen denize girenler plajları doldurdular. Kısacası Bodrum, Bodrum olalı bu kadar kalabalıklaşmamıştı. Adı bu sevimli deniz ilçesiyle özdeşleşen Halikarnas Balıkçısı lakaplı ünlü roman ve hikaye yazarı Cevat Şakir Kabaağaçlı bugün aşık olduğu Bodrum’a tepeden baksa acaba ne düşürdü?

 

 

Diğer Yazıları

40 yıl önce bugün: Papa'ya suikast girişimi

Tam 40 yıl önce 13 Mayıs 1981’de dönemin Papa’sı John Paul Sen Piyer Katedrali meydanında haftalık genel oturumda inançlıları Papa mobil aracından kutsarken karnından vuruldu ve koltuğa çöktü. Saatler 17.07’yi gösteriyordu.

Devamını Oku 13.05.2021

İtalyan Oscar’larında 3 özel ödül COVID-19 ile mücadele eden sağlıkçılara

Bu yıl pandemi nedeniyle iki kez ertelenen ve bu gece yapılacak İtalyan sinema Oscarları olarak tanımlanan ‘David di Donatello’ ödül töreninde üç sağlıkçıya özel plaket verilecek.

Devamını Oku 11.05.2021

20 Yaş Challange

Pandemi bunu da yaptırdı. Kim bilir daha nelere tanık olacağız bu gidişle. Sosyal medyadaki bu kullanıcı ‘20yaschallenge’ bir tür meydan okuma fenomen akımı iki günde yaşantımızın bir parçası oldu. Salgın virüs dönemine rastlaması eve kapananların ne denli fikir üretebileceklerini gösterdi.

Devamını Oku 09.05.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS