hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow
  Reha Erus Reha Erus

  Efsane Marlon Brando 100 yaşında

  03.04.2024 Çarşamba | 13:56Son Güncelleme:

  Sinema sanatı açısından bizim kuşak çok şanslı oldu. Çok yetenekli ve efsane oyuncuları izledik beyazperdede. Bunlardan belki en gözdesi aykırılığı ile tanınan Marlon Brando idi. Rol aldığı her film seyirci ve hasılat rekorları kırdı. Büyük yönetmenlerle çalıştı. Çoğu ile setlerde kavga bile etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dediği dedikti. 50’li yıllarda Anadolu’dan Amerika’ya göç eden yönetmen Elia Kazan’ın iki başyapıtı ‘İhtiras Tramvayı’ ve ‘Rıhtımlar Üzerinde’ ile Hollywood’a damgasını vururken yepyeni bir asi gençlik tipi yaratmış oldu. Siyasette hep zayıf tarafı koruyan eylemlere katıldı veya maddi yardımda bulundu. Kızılderililerin haklarını korumak için mücadele etti.

  Hatta 1973’te kazandığı Oscar ödülünü almak için geleneksel kostümlü bir yerli olan Sachleen Littlefeather’i sahneye gönderdi. Bu arada Polinezyalı Tarita Teriipaia ile evlendi. ‘Viva Zapata’ da Emiliano Zapata’yı, ‘Desiree’de Napolyon’u, ‘Julius Caesar’da Marc Antony’i canlandırdı. Fred Zinnemann’ın 1950 yapımı ‘Bedenim Sana Ait’ te bir felçli adamı oynayarak ilk kez seyirci ile buluştu ve tam not aldı. ‘Vahşi Hud’ onu zirveye taşıdı, lakabı ‘Muhteşem’ oldu. Motosikleti ve siyah ceketiyle özleşti. Yapımcılara göre çok tembeldi. Konuşurken bile kelime cimrisiydi. Senaryoları pek okumazdı ama iyi bir ezberciydi.

  ‘Baba’ filminde olağanüstü performans sergilerken yönetmen Francis Ford Coppola’yı zaman zaman çileden çıkarttı. ‘Kıyamet’ filminde aynı sorunları yaşattı. Karizması tavan yaparken kaprisleri dayanılmazdı. Bernardo Bertolucci’nin ‘Paris’te Son Tango’ da rol arkadaşı Maria Schneider’i çok üzdü, yönetmenle kanlı bıçaklı oldu, yıllarca küs kaldılar. Tuhaftı ve bu yüzden Hollywood’dan aforoz edildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Apartheid’a savaş açarak Nelson Mandela’yı bağrına bastı. Film için aldığı paranın çoğunu sette çalışanlara dağıtırdı. Marlon Brando uzun değildi. 1.75 metre boyundaydı ama aslında bir devdi. Tam 8 kez Oscar’a aday gösterildi. ‘Rıhtımlar Üzerinde’ ve ‘Baba’ ile mutlu sona ulaştı. Robert De Niro ve Al Pacino ile yaptığım röportajlarda ikisi de Marlon Brando’yu örnek aldıklarını itiraf etmişlerdi. James Dean’in başrolünü oynadığı Nicholas Ray’in ‘Asi Gençlik’ filmi aslında 80 yaşında akciğer yetmezliğinden yaşamını yitiren Marlon Brando’dan esinlenmişti.

  ‘Efsane’ oyuncuyu doğumunun 100. yılında saygı ile anıyoruz.