{$ day.Temps.HighTemp $} °
Reha Erus Reha Erus

İrene Cara’lar hayata erken veda etmemeli

30.11.2022 Çarşamba | 15:34

Oscar ödüllü şarkıcı İrene Cara’nın 63 yaşında yaşamını yitirdiği haberi bende şok etkisi yaptı. Çok sevdiğim bir şarkıcı ve oyuncuydu. Aynı zamanda söz yazarı. Yeni nesil İrene Cara’yı pek tanımaz ama mutlak onun iz bırakan, hafızalardan silinmeyen, ezberi kolay şarkılarını duymuştur.

Ölümü ile ilgili bildiğimiz tek bilgiyi 2018 yılında aktif profesyonel hayata veda eden ünlü şarkıcının menajeri Judith Moose verdi. Moose ‘Bunu yazmak zorunda kaldığıma inanamıyorum. Onun cennetten gülümseyeceğini biliyorum.’ sözleriyle Cara’ın ölümü duyurdu.

1980 yapımı, yönetmen Alan Parker imzalı ‘Fame’ filminde Coco Hernandez’i canlandıran İrene Cara o dönem gençlerin taptığı efsane bir isimdi. Damarlarında dolaşan ateşli Orta Latin Amerika kanıydı. Baba Porto Riko’lu Anne Küba’lı. Nefis bir karışım sahnede kendisini fazlasıyla belli ediyordu. ‘Fame’ ve ‘Out of My Own’ şarkıları aylarca liste başında yer aldı. ‘Fame’ filmi seyirci ve hasılat rekorları kırdı. Aşk, dans ve tutkunun adı şöhret yani ‘Fame’ di. Yapıtın o devirdeki teknoloji ile sahne uyumu kusursuzdu. Usta yönetmen Alan Parker’in tanınmamışlar kadrosu mucize yaratmıştı. Hemen hemen her sahnesinde heyecan, coşku ve yüksek temponun mimarı ise İrene Cara idi. ‘Fame’ 80’li yılların bir simgesi olmuştu. Tipik bir gençlik aşısıydı.

Çok değil 3 yıl sonra yönetmen Adrian Lyne bir başka müzikalle ‘Fame’i örnek alıyordu. 7 milyon Dolar bütçeli ‘Flashdance’ta yapıtın şarkısı İrene Cara’ya emanet edilmişti. ‘What a Feeling’ bütün dünyada rüzgar gibi esti Grammy ve Oscar ödüllerini kazandırdı.

İrene Cara’ın beklemedik ölümü sosyal medyaya düştükten sonra o hüzünle önce ‘Fame’i arkasından ‘Flashdance’ı izledim. 40 yıl önceki heyecanı yaşadım ama doğrusu kötü oldum. Satırları sonlandırırken ‘What a Feeling’i dinliyorum. İrene Cara gibi değerler hayata erken veda etmemeli. Toprağı bol olsun.

Diğer Yazıları

Kaliteli pil çabuk biter mi?

Geçmiş yıllarda güzel bir marka pil reklamı vardı. Kurgulu oyuncak ayıcıklar aynı hizada yarışa başlıyorlar ilerledikçe rakipleri durup şapır şapır dökülürken ünlü marka pilli ayıcık tepeleri aşarak yoluna devam edip gözden kayboluyordu. Zaten pilli markanın adının içinde ‘Dayanıklı’ kelimesi yer alıyordu.

Devamını Oku 22.01.2023

Cosa Nostra’yı çökerten ur

Sicilya Mafyası ‘Cosa Nostra’ da önce Salvatore Riina yakalandı. ‘Babaların Babası’ydı. Boyu 1.57 metre olduğu için ‘Bücür Toto’ lakabı ile tanınırdı. Salvatore adının kısaltılmışı Toto’dur. O kadar acımasızdı ki ‘Canavar’ lakabı da yakıştırıldı. 1993 yılında ezeli rakibi geçmişteki yardımcısı 30 yıllık kaçak Bernardo Provenzano nun adamlarınca ihbar edilince kıskıvrak yakalandı.

Devamını Oku 20.01.2023

İtalya’nın nişanlısının vedası

Gina Lollobrigida’nın ölümüne ilk tepki dostu ve ezeli rakibi Sofia Loren’den geldi. ‘Kederliyim ve büyük bir sarsıntı yaşıyorum’. ‘Lollo’m artık yok’

Devamını Oku 17.01.2023
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS