{$ day.Temps.HighTemp $} °
Reha Erus Reha Erus

Osman Nejat Konuk Ortaokulu

15.04.2022 Cuma | 13:58

Baba tarafından Kıbrıslıyız. Babam Nafiz Erus1915 yılında Lefkoşa’da doğmuş. Beş kardeşlerin en büyüğü. Liseyi Kıbrıs’ta bitirdikten sonra üniversiteyi okumak için Ceyhan üzerinden İngiliz pasaportu ile Türkiye’ye geliyor. Kendisine Hilmi oğlu Nafiz yerine Erus soyadını veriyorlar. Ankara Ziraat Fakültesine yazılıyor ve veterinerlik okuyor. Diğer kardeşleri tam10 yıl sonra Türkiye’ye ayak basıyorlar. Şükrü, Mustafa, Mukaddes ve Osman Nejat. Onlara ise misafir olarak Konuk soyadı uygun görülüyor.

En küçükleri Osman Nejat Konuk Bursa’da avukatlık yaparken Kıbrıs’ın Yunanistan’a ilhak hayalleri ile yanıp tutuşan EOKA lideri Giorgios Grivas’ın Adada Türkleri katletme planının uygulamaya başlamasıyla soluğu Lefkoşa’da alıyor ve mücahit oluyor.

O yıllardan sonra davayı Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş ile yürütüyor. Büyük mücadeleler yaşıyor Osman Nejat Konuk. Rumlara esir düşüyor. Ayak tırnakları işkence sırasında sökülüyor ama özgürlük adına hiçbir taviz vermiyor.

1984 yılında KKTC kurulunca ve Türkiye tarafından tanınınca kader arkadaşı Rauf Denktaş Cumhurbaşkanı, amcam Osman Nejat Konuk ise ikinci kez Başbakan seçiliyor. Ayrıca Meclis Başkanlığı ve zaman zaman partilerin liderliğini de siyaset içerisinde üstleniyor.

Osman Nejat Konuk 31Aralık 2014’te hayatını kaybetti. Lefkoşa Devlet Mezarlığına defnedildi. Osman Nejat Konuk’un adı geçtiğimiz yıl Eylül ayında Girne’de açılan bir orta okula verildi. Maalesef pandemi nedeni ile açılışa gidememiştim. Ancak geçtiğimiz ay okulu ziyaret ettim. Girne’nin Karakum semtinde yepyeni bir okul. 443 öğrencisi var.

Orta okulun açılışına KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, dönemin Başbakanı Ersan Saner ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu’da katılarak konuşma yapmışlar ve Osman Nejat Konuk’un ülkeye hizmetlerini, katkılarını anlatmışlar.

Okulun müdürü Bilge Hocayla tanıştım, sınıfları gezdim ve 13 Haziranda yapılacak diploma töreninde Osman Nejat Konuk’u öğrencilere anlatma sözü verdim.

Ardından KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’i ziyaret ettim. Çocukluğunda Boğaz mevkinde amcalarımla ve özellikle Mukaddes halamla komşu olduklarını belirterek ‘Hoş anılarımız var. Konuk ailesiyle büyüdüm diyebilirim’ yorumu yaptı.

Adı verilen okulda amcamı anlatmak gururum olacak.

Diğer Yazıları

Şu çılgın Dünya Kupası

Katar’da düzenlenen Dünya Kupası tarihinin 22. si. Ben dördüne basın mensubu olarak katıldım. Diğerlerini TV’den izledim. İlk 1958 yılındakıydı. Hani Pele’nin 17 yaşında yıldızlaştığı ve finalde İsveç’i yenerek Brezilya’ya kupayı büyük ölçüde kazandırdığı Dünya Kupası.

Devamını Oku 27.11.2022

Tarantino emekliye mi ayrılıyor?

Oscar’lı Amerika’lı yönetmen Quentin Tarantino’nun emekliye ayrılacağı iddia edildi. Ben bildim bileli Tarantino için hep sinemayı bırakacağı söylentileri arka arkaya gelir. Arşivlere baktım 2014 yılından bu yana her yıl ‘Kill Bill’ yapıtının mimarı için Hollywood’a veda edeceği haberleri peş peşe gelmiş. Şimdi geçenlerde yeni bir haber çıktı. Güya Quentin Tarantino’nun bir sonraki filmi nin son olacağı açıklanmış. Daha doğrusu kendisi böyle bir paylaşımda bulunmuş. Tarantino demiş ki ‘30 yıldır bu işi yapıyorum ama artık şovu bitirmenin zamanı geldi.’

Devamını Oku 24.11.2022

Hakem Cüneyt Çakır'ı uğurlarken

Geçtiğimiz Cumartesi gecesi Gaziantep’te oynanan Türkiye – Çekya özel maçında ilk beş dakika düdük çalarak hakemliğe veda eden Cüneyt Çakır ülkemizi futbol sahalarında muhteşem bir şekilde temsil etmiştir. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.

Devamını Oku 21.11.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS