Reha Erus Reha Erus

Serena Williams için veda zamanı geldi mi?

22.02.2021 Pazartesi | 09:17

Tenis kortlarına gelmiş geçmiş en iyi kadın raket olarak bilinen Serena Williams için artık veda zamanı geldi mi?

39 yaşındaki şampiyon sporcu son Avustralya Grand Slam’da Japon Naomi Osaka’ya net bir şekilde yenilince zaten kendisi önemli ve zor bir karar arifesinde olduğunu hüzünle gözlerinden yaşlar gelerek açıklamaya çalıştı.

Ablası Venus ile birlikte kadın tenis dünyasında yıllar süren bir egemenlik kuran Serena Williams ilerlemiş yaşından olacak kortlarda genç rakipleri karşısında son dönemlerde ağır kaldığına tanık olduk.

Fotoğraf: AP

Tenis genelde beyazların mücadele ettiği bir Spor olarak bilinirdi. Ama yetmişli yıllarda Arthur Ashe kortlara çıkıp erkeklerde bir numaraya yükselince Afro – Amerikalılarında bu sporda söz sahibi olabileceğini dünyaya gösterdi. Maalesef Arthur Ashe bir kalp sorunu yaşayınca bypass ameliyatı oldu ve verilen kandan HIV virüsü kaptı 49 yaşında AİDS’ten yaşamını yitirdi.

Sonrasında 1995 yılına kadar kortlarda ciddi bir siyahi tenisçiye rastlanmadı. Birden turnuvalarda Williams kardeşler raket sallamaya başladı Venus ve Serena. İkisi de büyük yetenek olarak kendilerini hemen ön plana çıkarttılar. Kazandıkları maçlar bir birbirini kovaladı. Öyle ki sonunda iki kardeş yine birbirlerine ciddi rakip oldular. Venus kazanmazsa, kupayı Serena kaldırıyordu Rakiplerinin korkulu rüyası haline gelmişlerdi. Martina Navratilova, Steffi Graf, Martina Hingis, Maria Sharapova, Margaret Court, Monica Seles ve Kim Krijsters genelde dönüşümlü olarak final rakipleriydi. Tabii sık sık final maçlarında ablası Venus ile kıyasıya mücadele ediyordu. Ama iki kardeş çiftler maçlarında beraber rakiplerinin üstesinden rahat geliyorlardı. Serena için kortun toprak, çim, halı veya sert zemin olması fark etmiyordu. Tekniği kadar olağanüstü gücüyle de ezici bir üstünlük sağlıyordu. Serena Williams toplam 23 Grand Slam kazandı.

Fotoğraf: AP

Tabii olimpiyatlarda Altın Madalya sahibi de oldu. Hem teklerde hem de kardeşi Venus ile çiftlerde şeref kürsüsünün en yükseğine çıktı. Aynı zamanda bir tenis antrenörü olan baba Richard Dove Williams iki kızının mali işlerine bakmakta. Bugüne kadar sponsorluk dışında Serena 80 Milyon, Venus ise 42 Milyon Dolar ödül para kazandı.

Bu arada ünlü sinema oyuncusu Will Smith Zack Baylin’in yöneteceği ‘King Richard’ (Kral Richard) filminde baba Richard Dove Williams’ın iki tenisçi kızını yetiştirme hikayesini beyaz perdede canlandıracak. Venus’u Sanniya Sidney, Serena’yı ise Demi Singleton oynayacak. Filmin galasının18 Kasım’da Avustralya’da yapılması öngörülüyor.

Sık sık Roma Açık Turnuvası'na seri başı olarak katılırdı Serena Williams. İki kez röportaj yapmıştım. Korttaki güçlü ve savaşçı sporculuğunu kort dışında nezakete çevirmesini bilen bir kadın olarak anıldı, anılıyor.

Serena Williams şu anda ‘WTA’ Kadın Tenisçiler sıralamasında11. sırada. Yaşı ilerliyor. Avustralya Grand Slam’ini kazanan 23 yaşındaki Naomi Osaka karşısında aldığı net yenilgi ile artık önemli bir karar aşamasında. Tamam mı yoksa devam mı?

Fotoğraf: Reha Erus

Diğer Yazıları

COVID-19 aşısı olmak ve izlenimler

Yaklaşık bir yıldır bu köşeden koronavirüs illetinin belalısı COVID-19 hakkında zaman zaman bilgi içeren yazılar yazdım. Ülkelerdeki istatistikler, gelişmeler, salgına karşı yapılan radikal mücadeleler ve aşı geliştirme konusunda merak edilenleri paylaştım. Nihayet ülkemize Çin aşısı CoronaVac geldi.

Devamını Oku 19.02.2021

‘Süper Mario’ İtalya'nın başında

Nintendo adına Shigeru Miyumoto tarafından yaratılmış Japon video oyun serisinin kahramanı ‘Süper Mario’dan ilham alan İtalyanlar tam dört gurur duydukları, yetenekli adaşlara bu lakabı taktılar...

Devamını Oku 15.02.2021

Reha Erus yazıyor: Aşıklar Günü'nde "Seni Seviyorum" demenin bin bir dili..!

Yine bir Aşıklar Günü veya Batı inançlarına göre "St. Valentine" günü geldi çattı. Bir gelenek simgesi sayılan ve her yılın 14 Şubat'ın da kutlanan, kimine göre kutsal, kimine göre ticari olarak sevgililerin birbirlerine armağanı şart koştuğu gün aslında Roma Katolik Kilisesi'ne bağlı bir din adamını simgeleyen amaçları taşır.

Devamını Oku 13.02.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS