Reha Erus Reha Erus

Turkey’den Türkiye'ye

15.06.2022 Çarşamba | 15:35

1953 yılında henüz beş yaşındaydım. Ankara’da Sümer Sokak’ta oturuyorduk. Babam bir iş seyahati için Amerika’ya gitmişti. Dönüşünde o zamanlar moda olan 78  devirlik bir plak getirmişti. Henüz 45’lik ve 33’ lük plaklar hatırladığım kadarıyla ya yoktu ya da ülkemizde yaygın değildi.

Neyse babam pikaba plağı koydu ve salonu o devrin klasik ve tipik Amerikan folklor koro müziği kapladı. ‘İstanbul Not Constantinople’ dönemin ünlü topluluğu ‘The Four Lads’ seslendirmişti. Şarkı İstanbul’un fethinin 500. yılını anmak için bestelenmişti. Türklerin böyle istediğini ve Constantinople adının İstanbul olarak değiştirildiğini saygıyla belirtiyor ve örnek vererek New York’un geçmişte ki adının New Amsterdam olduğunu hatırlatıyordu. Akıcı ve melodik bir şarkıydı. Zihinlere çabuk yerleşiyordu.

Bu arada biz sık sık dinlerken evimize gelen misafirlere çalmayı ihmal etmiyorduk.  1958’de Roma’ya yerleştik. Amerikan okuluna yazıldım ve olumsuz Turkey maceram başladı. Malum Turkey’in İngilizce karşılığı hindi.

Amerika’lılar Şükran Gününde hindi yerler. Gelenektir. Kasım ayını ve ‘Thanksgiving’ gününü hiç sevmezdim. Çünkü ‘Haydi Reha’yı pişirelim’ şakaları abartılırdı. Boyum akranlarıma oranla daha uzundu. Bu kez adım ‘Turkey Legs’ yanı hindi bacaklarına çıktı ve mezun olduğum 1967’de okul yıllığındaki köşe yazısında da yer almıştı. 

1990 yılında ‘The Might Be Giants’ grubu ‘İstanbul Not Constantinople’ şarkısını modern haliyle okudu. Aklıma gelmedi değil. Madem şarkıda ki gibi biz Türkler Constantinople adını isteyerek İstanbul yapmıştık neden hindi anlamına gelen Turkey’i okuduğumuz gibi Türkiye’yi benimseyip çevirmiyorduk. Yaşlandıkça Turkey üzerine yapılan nadir de olsa şakalar hala zoruma gidiyordu. 

Nihayet geçenlerde Turkey adı girişimimizle ayrıca BM onayı ile Türkiye oldu ve bütün dünyada tescillendi. Etiketlerde ‘Made in Turkey’de artık tarihe karışıyor. Biz Türk'üz, Türkiyeliyiz özümüze ve ülkemize yakışan özgün adımız ‘Türkiye’dir.      

Diğer Yazıları

Napoli’de ayıbın özrü plastik saat

Hırsızlıkta Napoli namlıdır. Özellikle de kapkaçta. Vezüv yanardağının eteklerinde kurulan bu deniz kentine uğrayacaklar ciddi şekilde uyarılırlar. ‘Aman değerli eşyalarınıza sahip olun’ diye.

Devamını Oku 30.06.2022

‘Hair’ müzikali hepten yetim kaldı

68 Kuşağını Roma’da karşıladım İstanbul’da yaşadım. Gazetecilikte çıraklık dönemim teleksten gelen Avrupa’da ki öğrenci isyan haberlerini çevirmekle başlamıştı. Fransa’ın prestijli Sorbonne Üniversitesinde ki olaylar devam ederken Latin Amerika’da devrimci Ernesto Che Guevara’nın yakalanıp Bolivya ordusu tarafından öldürülmesi, Türkiye’de Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının solculuk mücadelesi gündeme oturmuştu.

Devamını Oku 28.06.2022

İtalya’da oto yıkamanın bedeli 500 Euro

İtalya çok zor günler geçiriyor. Bir taraftan Covid -19 adeta hortladı ve vakalar dolayısıyla ölü sayısı da artıyor . Eylüle kadar yeni önlemler alındı. Maske takmak toplu taşımacılıkta tekrar yürürlüğe sokuldu. Siyaset dersek kör topal Başbakan Mario Draghi’nin gayreti ile ilerlemeye çalışıyor. Ama Rusya - Ukrayna savaşı ve bunun getirdiği büyük sorunlar koalisyon hükümetini hayli zorluyor. Örneğin doğal gaz ve tarımsal ihtiyaç ithalatının durma noktasına gelmesi üstüne üstlük Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio’nun partisi 5 Yıldız Hareketi’n den istifa etmesi ve Parlamentoda yeni bir grup kurma söylentileri yönetimde ciddi bir boşluk bıraktı.

Devamını Oku 25.06.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS