Reha Erus Reha Erus

Vatikan çıkmazda

25.11.2020 Çarşamba | 12:36

Yok yok Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francesco’nun ünlü Brezilyalı top model Natalia Garibotto’nun bikinili açık fotoğrafını resmi hesabından beğenmesi yüzünden değil.

7.2 milyon inançlı tarafından takip edilen Papa Francesco’nun böyle bir harekette bulunması ve 26 yaşında ki güzel Natalia’nın bunu anında hayranları ile paylaşarak kendi takipçilerine ‘Artık cennete gitmeyi garantiledim’ yorumu Vatikan’ı zor durumda bıraktı ama konu bu değil. Papa Francesco'nun resmi sitesini yönetenler zan altında kalırken kutsal din adamının başında olduğu dünyanın en küçük ülkesinin bambaşka ciddi sorunları var. Pandemi nedeniyle ekonomisinin S.O.S vermesi.

Vatikan’ın gelirleri bilinir. Başta turizm. Her yıl milyarlarca Katolik veya Katolik olmayanlar Sen Piyer Katedrali'ni, müzeleri, muhteşem Sistine Şapelii, mahzenleri, bahçeleri ziyaret ederler. Hediyelik eşya satışları rekor kırar. Filatelisi de önemli bir gelir kaynağıdır. Bazı ülkelerden sık sık bağışlarda kabul edilir. Ama en önemlisi de İtalyan devletinin gelir vergilerinde binde sekizi Vatikan’a bağış yapmasını önermesidir. Gerçek Katolik İtalyanlar bunu bir dini görev kabul ederler ve yerine getirirler.

Ancak pandemi döneminde en zarar gören Vatikan oldu. İtalya’ya turist akını bıçak gibi kesilince onlar da nasibini fazlasıyla aldı. Hatıra eşya dükkanları kapılarına kilit vurdu. Müzeler kapandı. Ayinler yapılamaz hale geldi. Covid -19 nedeniyle işsizlik, işten çıkartmalar, geçim zorluğu, vergilerden beklenen bağışların yapılamamasıyla Kilise gerçekten zor durumda kaldı.

fotoğraf: iStock

Vatikan’ın resmi bankası IOR çalışanlarına maaş ödemede yakın gelecekte sıkıntı çekebileceğini doğruladı. Önümüzde Noel Bayramı var. Katolikler için mutlak kutlanması şarttır. Bu yıl bu kutlamalara kısıtlama getirilecek. Papa Francesko şatafatlı süslemelerden kaçınılmasını istedi. Zaten Noel yemeklerinin çekirdek aile içerisinde gerçekleşmesi İtalyan devleti tararfından şart koşuldu. Tabii bu da Vatikan’ı yakından etkilemekte. Kilisede vakalarda artmakta. Bunun için geleneksel ayinlerde pek yapılamayacak.

Kısacası şu anda Papa Françesco’nun Instagram hesabından top model Natalia Garieboto’nun açık saçık resimlerini beğenmesi iddiası pek ses getirmiyor. Vatikan’ın koronavirüs nedeniyle çıkmaza girmesi Katolik dünyası ve inançlıları fazlasıyla düşündürüyor. Tabii ruhani lider Papa Francesco’yu da.

Diğer Yazıları

Ayın Dizisi: Allen, Farrow’a Karşı

Bugünlerde ABD'de ilginç bir belgesel - dizi HBO kanalında yayınlanmaya başladı. Her biri bir saatlik dört bölümden olaşın dizinin adı ‘Allen vs Farrow’ (Allen Farrow’a Karşı)

Devamını Oku 24.02.2021

Serena Williams için veda zamanı geldi mi?

Tenis kortlarına gelmiş geçmiş en iyi kadın raket olarak bilinen Serena Williams için artık veda zamanı geldi mi?

Devamını Oku 22.02.2021

COVID-19 aşısı olmak ve izlenimler

Yaklaşık bir yıldır bu köşeden koronavirüs illetinin belalısı COVID-19 hakkında zaman zaman bilgi içeren yazılar yazdım. Ülkelerdeki istatistikler, gelişmeler, salgına karşı yapılan radikal mücadeleler ve aşı geliştirme konusunda merak edilenleri paylaştım. Nihayet ülkemize Çin aşısı CoronaVac geldi.

Devamını Oku 19.02.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS