{$ day.Temps.HighTemp $} °
Reha Erus Reha Erus

Venedik’te turnike dönemi başlıyor  

26.04.2022 Salı | 16:54

Dünyada belki en çok turist çeken kent olan Venedik’te kanallar diyarına girmek için yeni bir uygulama başlatılıyor. Günübirlik ziyaretçiler önce rezervasyon yapacaklar ve şimdilik belirlenen10 Euro (160 TL) ayakbastı parası ödeyecekler.

 

Bu proje ben bildim bileli gündemdeydi. Ne var ki hep ileri bir tarihe atıldı. Çünkü zaten otel veya pansiyona yerleşen turistlerden konaklamak için Belediye kişi başı 8 Euro vergi alıyordu.

2020 yılında Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnaro rezervasyon ve kent girişine turnike yerleştirme projesini meclisten oy çokluğu ile geçirtti. Ancak Koronavirüs salgını ortaya çıkınca uygulama sürekli ertelendi. Şimdi ise rezervasyon ve ayakbastı ücreti artık kademeli olarak yürürlüğe girecek. Günlük kota 40 bin turist olarak belirlendi.

Konu ile ilgili olarak görüşlerini belirten Venedik Belediyesi Turizm Dairesi Başkanı Simone Venturini on line bireysel rezervasyon veya tur şirketleri aracılılığı ile toplu rezervasyonun yapılabileceğini hatırlatarak ‘Venedik aşırı kalabalığı kaldıramıyor. Zaman zaman tarihi eserler ve kanallar üzerinde ki köprüler zarar görüyor. Artık turistler yürümekte güçlük çekiyor. Bu kararı almak zorundaydık ve aldık. Rezervasyon olmadan biletsiz kimse Venedik merkezine giremeyecek’ açıklaması yaptı.

Halen Venedik’in yerli nüfusu 50 bine kadar düştü. Ama bir o kadar da sezonluk çoğu yabancı çalışan var. Venedik için rezervasyon yaptıran ve ayakbastı ücretini ödeyen günübirlikçi turistler çevrede ki diğer adaları da ziyaret edebilecekler.

Yeni uygulama ve günde 40 bin ziyaretçi sınırı ile ünlü San Marco Meydanı ve Rialto Köprüsü etrafı rahat bir nefes alacak.

Yıllarca özellikle Venedik Film Festivali için gittiğim kentin yeni uygulamasını doğrusu fazlasıyla merak ediyorum.

Diğer Yazıları

Şu çılgın Dünya Kupası

Katar’da düzenlenen Dünya Kupası tarihinin 22. si. Ben dördüne basın mensubu olarak katıldım. Diğerlerini TV’den izledim. İlk 1958 yılındakıydı. Hani Pele’nin 17 yaşında yıldızlaştığı ve finalde İsveç’i yenerek Brezilya’ya kupayı büyük ölçüde kazandırdığı Dünya Kupası.

Devamını Oku 27.11.2022

Tarantino emekliye mi ayrılıyor?

Oscar’lı Amerika’lı yönetmen Quentin Tarantino’nun emekliye ayrılacağı iddia edildi. Ben bildim bileli Tarantino için hep sinemayı bırakacağı söylentileri arka arkaya gelir. Arşivlere baktım 2014 yılından bu yana her yıl ‘Kill Bill’ yapıtının mimarı için Hollywood’a veda edeceği haberleri peş peşe gelmiş. Şimdi geçenlerde yeni bir haber çıktı. Güya Quentin Tarantino’nun bir sonraki filmi nin son olacağı açıklanmış. Daha doğrusu kendisi böyle bir paylaşımda bulunmuş. Tarantino demiş ki ‘30 yıldır bu işi yapıyorum ama artık şovu bitirmenin zamanı geldi.’

Devamını Oku 24.11.2022

Hakem Cüneyt Çakır'ı uğurlarken

Geçtiğimiz Cumartesi gecesi Gaziantep’te oynanan Türkiye – Çekya özel maçında ilk beş dakika düdük çalarak hakemliğe veda eden Cüneyt Çakır ülkemizi futbol sahalarında muhteşem bir şekilde temsil etmiştir. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.

Devamını Oku 21.11.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS