Vedat Karabulut Vedat Karabulut

80’ler 90’lar Ruhunda Retro Pazarlama!

19.08.2022 Cuma | 10:08

2000'li yıllardan sonra geçmişe duyduğumuz özlem biraz daha arttı diye düşünüyorum. 80'ler, 90'lar ruhu öyle farklı, zihnimizde hala öyle canlı ki... Ne müziklerini, ne oyunlarını, ne filmlerini, ne modasını, ne de o dönemin yaşam tarzını bir türlü çıkaramıyoruz aklımızdan. Bana kalırsa bunun nedeni henüz teknolojiyle bu kadar içli dışlı olmadığımız için daha kuvvetli bir iletişimimizin olması, insan ilişkilerimizin daha sıkı fıkı olmasıydı. Hal böyle olunca elbette teknoloji de bundan nasibini alıyor. Medya dünyası, retro pazarlama diye bir kavram çıkarıyor karşımıza. Peki nedir bu retro pazarlama? Gelin, bu kavramı birlikte inceleyelim.

Retro Pazarlama Nedir?

Retro pazarlama; unutulmuş markaların, modellerin, ürünlerin, durumların canlandırılması ve yeniden hayat bulması için geliştirilen pazarlama stratejisidir. Bu şekilde insanların zihninde canlanan anılar tetiklenir ve insanların o ürünü almaya karar vermeleri amaçlanır. Bunu yaparken söz konusu markanın geçmişteki durumuyla bir paralellik kurmak gerekir. Markanın geçmişte kullandığı bir logo, bir ambalaj bile bu bağı kurmayı başarabilir. Eğer kurulamıyorsa da geçmiş dönemlere ait ürünlerin ve içeriklerin bulunduğu bir reklam vasıtasıyla retro pazarlama yapılabilir. Retro pazarlamaya nostalji pazarlama da denir.

Retro Pazarlama Örnekleri

Nokia'nın efsane telefonu 3310'u yenilenmiş haliyle piyasaya sürmesi, Nintendo'nun Pokemon Go ile herkesi sokağa dökmesi, İş Bankası'nın bizi geçmişe götüren Cem Yılmaz'lı reklamları son dönemin en iyi retro pazarlama örnekleri arasında sayılabilir.

Markalar Neden Retro Pazarlamaya İhtiyaç Duyar?

İnsanların tüketim alışkanlıkları doğrultusunda markalar sürekli rekabet halindedir. Bu rekabet içinde bazı köklü markalar etkisini korumak ve artırmak için retro pazarlamaya ihtiyaç duyarlar. Çünkü bu pazarlama yöntemi ile hem tüketicilere eski anıları hatırlatılır hem de onlarla marka arasında sıkı ve köklü bir bağ kurulur.

Neden buna ihtiyaç duyulduğu konusuna gelirsek, markalar bazen imaj değişikliği yapabilirler veya mevcut durumlarını daha farklı bir konuma getirmek isteyebilirler. Büyük markalar, ne kadar köklü bir marka olduklarını göstermek amacıyla bu yönteme başvurabilirler. Tüm bunların dışında ürün odaklı olarak düşündüğümüzde ise yıllar önce piyasaya sürülen ürünlerin satışını yapmak için ya da bir kampanyayı duyurmak için bu yönteme başvurabilirler.

Retro Pazarlama Ne İşe Yarar?

Geçmiş hepimizin hayatında büyük izler bırakır ve karşılaştığımız en küçük şey bile anılarımızı canlandırmaya, bizi özlem duyduğumuz şeyleri hatırlatmaya yardımcı olur. Markalar da çoğunlukla tüketicilerini duygusal olarak yakalamak ve bu rekabetçi pazarda bir şekilde tutunmak isterler. Günümüzde özellikle belli başlı markalar rakiplerini geçmek, kendi sektörlerinde bir adım öne çıkmak için "geçmişe özlem" silahını kullanarak retro pazarlamaya başvururlar. Bunun için de logolarından tutun da sloganlarına kadar geçmişte kullandıkları unsurları yeniden gündeme almayı veya onları güncele uyarlamayı tercih ederler.

Özellikle moda sektöründe sıkça karşılaşırız. Vintage kıyafetler, retro kazaklar bize nostaljik gelir ve diğer ürünlere nazaran daha çok sempati duyarız. Markalar bu şekilde geçmişle geleceği birleştirerek etkin bir strateji kurarlar. Özellikle sosyal medyada görülen retro pazarlama uygulamalarının birçok markaya satış ve pazarlama anlamında başarı getirdiğini söylemek mümkün.

Ben zaman geçtikçe retro pazarlamanın hayatımızda daha geniş bir yer kaplayacağını düşünüyorum. İyi bir stratejiye sahip olan birçok marka, retro pazarlamayı kullanarak ses getirmeyi başarıyor. Bu başarı gelecekte çok daha geniş bir trend yaratabilir.

Sağlıkla ve Sevgiyle kalın,

3 KURALI LÜTFEN UNUTMAYIN! MASKE – MESAFE – TEMİZLİK

Diğer Yazıları

Gastronomide Dijital Pazarlama rüzgarı esiyor!

Sosyal Medya’nın günümüze girmesi ile birlikte çok şey değişti. Burada en önemlisi artık hemen hemen herkes “fenomen” herkes “etkileyici” rolünde. Bugün bir kıyafetten tutun da kozmetik ürünlerine kadar her şeyi dijital yani online ortamda tanıtabiliyorsunuz ve/veya satın alabiliyorsunuz. Her şey bir tık ötede. Bu haftaki köşemde Gastronomi ve Dijital Pazarlamaya yer vermek istedim.

Devamını Oku 20.09.2022

Teknoloji mi, İstihbarat Savaşı mı?

Teknolojinin artık hayatımızın odağında olduğu bir gerçek. Günümüzde her yaştan insan günlük hayatı içerisinde mutlaka bir adet teknolojik cihaz kullanıyor. Tabii bu hızlı yayılmanın temelinde teknolojinin yaşama kattığı çok büyük kolaylıklar yatıyor. Daha önceden çok daha uzun süreçler neticesinde sonuca bağlayabildiğimiz birçok hizmet artık parmaklarımızın ucunda. Aynı şey bizi eğlendiren ve diğer insanların yaşamına ortak eden sosyal medya mecraları için geçerli. Ülkemizde günlük sosyal medya ve internet kullanım ortalamasının 3 saatten fazla olduğunu düşünürsek teknolojinin hayatımıza nasıl işlediğini daha kolay anlayabiliriz. Peki, bize ücretsiz bir şekilde faydalı bilgiler sunan ve farklı hizmet kapıları açan teknoloji tamamen "iyi huylu" bir sistem mi? Yoksa bize bu sistem üzerinden bedava sunulan ürünler için fark etmeden bir bedel mi ödüyoruz?

Devamını Oku 05.09.2022

Podcast nedir ve nasıl ortaya çıktı?

Her şeyin dijitalleştiği ve giderek teknolojiye daha fazla bağımlı hale geldiğimiz bu zamanlarda podcast kavramı fazlasıyla konuşulmaya başladı. Podcast seri halinde yayınlanan ses ve video dosyaları için kullanılan bir terim. Aslında podcast için bir tür modern radyo programı demek mümkün. Dinleyiciler, podcast yayınını online olarak dinleyebilir veya izleyebilirler, isterlerse cihazlarına indirebilirler. Podcast yayınlarının bir dizi halinde olması sürekli bir dinleyici ya da izleyici kitlesine sahip olduğunu gösterir. Online platformlara yüklenen ve erişime açık olan ses ve video kayıtları da podcast çerçevesinde düşünülebilir.

Devamını Oku 03.08.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS