Vedat Karabulut Vedat Karabulut

Gastronomide Dijital Pazarlama rüzgarı esiyor!

20.09.2022 Salı | 14:04

Sosyal Medya’nın günümüze girmesi ile birlikte çok şey değişti. Burada en önemlisi artık hemen hemen herkes “fenomen” herkes “etkileyici” rolünde. Bugün bir kıyafetten tutun da kozmetik ürünlerine kadar her şeyi dijital yani online ortamda tanıtabiliyorsunuz ve/veya satın alabiliyorsunuz. Her şey bir tık ötede. Bu haftaki köşemde Gastronomi ve Dijital Pazarlamaya yer vermek istedim.

Gastronomi dediğimiz bana göre gerçekten estetik ile birleşmiş bir damak zevkidir.
Paul Freedman bu konuda çok güzel bir özet çıkartmış ve demiş ki; “Gastronomi bir bakış açısı, bir estetiği ifade eder.”
Bir diğer üstad J.A. Brillat-Savarin’e göre de gastronomi bilimi; “Bizi beşikten mezara destekleyen, aşkın zevkini ve dostluğa güvenini arttıran, nefreti silahsız bırakan, işleri kolaylaştıran ve hayatın kısa yolunda ardından yorgunluk getirmeyen ve diğer bütün zevklerin yorgunluklarını alan tek zevki.”

Türk Mutfağı Gastronomi konusunda bana göre Dünyada 1 numara. Elbette herkesin damak zevki farklı olabilir. Farklı yörelerin farklı ülkelerin gastronomisini de beğenebilir, hatta göklere çıkarabilirsiniz. Herkesin damak zevki farklılık gösterir. Kimisi yemek için yaşar, kimisi yaşamak için yemek yer.
Gastronomide Dijital Pazarlama ve Sosyal Medyaya gelecek olursak;. Bakın, sosyal medya da ve online mecralarda “Türk Mutfağı” rüzgarı esiyor. Neden mi? Dünyaca ünlü ustalar, şefler sayesinde ülkemizi öyle bir tanıttılar ki, hakikatten milyarlar harcasanız böyle tanıtamazdınız. Sosyal medyanın ve dijital pazarlamanın gücünü inanan ve ülkemizi gerçekten temsil eden ünlü şefler var. Birkaç örnek vermem gerekirse; “Nusret, Czn Burak, Fikret Aydoğdu namıdiğer Fiko gibi isimler Ülkemizi özellikle de yurtdışında iyi temsil ettiklerini inanıyorum. Nusret, Mykonos’ta yeni şube açtı, Czn Burak, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de ve Fiko’da Katar’ın başkenti Doha’da muhteşem bir şube ile giriş yaptı. Eminim şubelerin devamı da gelecektir. Ülkemiz adına gerçekten büyük gurur.
Gastronomi alanında Dijital Pazarlama ve Sosyal Medyayı iyi kullanıyorlar.
Nusr-et, Czn Burak ve Fiko gibi değerli şeflerin çoğalacağına eminim.
Daha yüzlerce şef sayabilirim, lakin liste uzar da uzar. O yüzden affola. Diğer şeflerin dijital pazarlama ve sosyal medyayı nasıl kullandığını açıkçası tam net bilmiyorum. Tek bildiğim her şefin sosyal medyada sunum, karakteristik ve beden dilinin farklı olduğu.
Yazıma son vermeden önce; “,Gastronominin kelime anlamını araştırdım. “Gastros” mide, “Namos” ise yasa-kanun anlamında. Türkçe anlamlarını birleştirdiğimizde pek bir şeyi ifade etmiyor gibi gözükse de Paul Freedman’ın ve Savarin’in söylediklerinden de yola çıkarak; gastronomi anlamını bulmayı kişinin bakış açısına bırakıyor diyebilirim.
Sağlıkla ve Sevgiyle kalın,

3 KURALI LÜTFEN UNUTMAYIN! MASKE – MESAFE – TEMİZLİK

Diğer Yazıları

Dijital pazarlamada data neden bu kadar önemli?

İçinde bulunduğumuz bilgi çağında big datanın yeri ve önemi son derece mühim. Farklı kaynaklardan gelen bilgiler içinden alınan, analiz edilen, sınıflandırılan ve işlenebilir hale dönüştürülebilen veriler big data olarak adlandırılır. Büyük görevlerde kullanıldıkları için big data adını alan veriler, herhangi bir dijital ürünü ifade ediyor olabilir.

Devamını Oku 04.10.2022

Teknoloji mi, İstihbarat Savaşı mı?

Teknolojinin artık hayatımızın odağında olduğu bir gerçek. Günümüzde her yaştan insan günlük hayatı içerisinde mutlaka bir adet teknolojik cihaz kullanıyor. Tabii bu hızlı yayılmanın temelinde teknolojinin yaşama kattığı çok büyük kolaylıklar yatıyor. Daha önceden çok daha uzun süreçler neticesinde sonuca bağlayabildiğimiz birçok hizmet artık parmaklarımızın ucunda. Aynı şey bizi eğlendiren ve diğer insanların yaşamına ortak eden sosyal medya mecraları için geçerli. Ülkemizde günlük sosyal medya ve internet kullanım ortalamasının 3 saatten fazla olduğunu düşünürsek teknolojinin hayatımıza nasıl işlediğini daha kolay anlayabiliriz. Peki, bize ücretsiz bir şekilde faydalı bilgiler sunan ve farklı hizmet kapıları açan teknoloji tamamen "iyi huylu" bir sistem mi? Yoksa bize bu sistem üzerinden bedava sunulan ürünler için fark etmeden bir bedel mi ödüyoruz?

Devamını Oku 05.09.2022

80’ler 90’lar Ruhunda Retro Pazarlama!

2000'li yıllardan sonra geçmişe duyduğumuz özlem biraz daha arttı diye düşünüyorum. 80'ler, 90'lar ruhu öyle farklı, zihnimizde hala öyle canlı ki... Ne müziklerini, ne oyunlarını, ne filmlerini, ne modasını, ne de o dönemin yaşam tarzını bir türlü çıkaramıyoruz aklımızdan. Bana kalırsa bunun nedeni henüz teknolojiyle bu kadar içli dışlı olmadığımız için daha kuvvetli bir iletişimimizin olması, insan ilişkilerimizin daha sıkı fıkı olmasıydı. Hal böyle olunca elbette teknoloji de bundan nasibini alıyor. Medya dünyası, retro pazarlama diye bir kavram çıkarıyor karşımıza. Peki nedir bu retro pazarlama? Gelin, bu kavramı birlikte inceleyelim.

Devamını Oku 19.08.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS