Evde Ekmek Yapımı: Evde Ekmek Nasıl Yapılır? Yapımı Kolay En Güzel Evde Ekmek Tarifi

Evde Ekmek Yapımı: Evde Ekmek Nasıl Yapılır? Yapımı Kolay En Güzel Evde Ekmek Tarifi

Sağlıklı beslenme ve dışarıya bağımlılığı daha az seviyelerde tutmak için günümüzde evde ekmek yapımı oldukça sık rastlanılan bir durum haline gelmektedir. Evde kendi imkanlarıyla ekmek yapmak hem içeriğinde ne olduğunu bilmek açısından hem de taze ve lezzetli ekmek yemek için tercih edilen bir yöntem olmaktadır.

Evde Ekmek Nasıl Yapılır? 

Evde ekmek yapmanın birçok kolay yolu ve yöntemi bulunmaktadır. Çok az malzeme kullanarak sağlıklı ve lezzetli ekmeği isteyen herkes kolaylıkla yapabilmektedir.

Yapımı Kolay Evde En Güzel Ekmek Tarifi 

Malzemeler 

 1 kg un 

 1 paket instant maya, veya yarım paket yaş maya 

 2-3 bardak ılık su ve 1 yemek kaşığı tuz 

 Üzeri için yumurta sarısı ve çörek otu

Yapılışı:

Bir kaba un koyulur ortası açılarak içerisine maya ve ılık su eklenir. Mayanın oluşması için içerisine 1 çay kaşığı şeker ve 1 çay kaşığı tuz eklenerek karıştırılır. Karıştırma esnasında püf nokta yavaş ve mayanın kabartmasına engel olmadan hafif hafif un ekleyecek şekilde olmasıdır. Hamur haline gelen karışım ele yapışmayacak şekilde olması gereken kadar un eklenmelidir. Hamurun kullan memesi kıvamına gelebilmesi için kullanılan un kalitesi değişebileceği için su veya un eklemede değişiklik olması mümkündür. 

Yapılan hamur üzerine temiz bir bez örtülerek oda ısısında kabarana kadar bekletilmelidir. Bekleyen ve kabaran hamur daha sonra alınarak un ile istenilen boyutlarda tepsiye yoğrularak istenilen şekilde dökülür. Burada ekmeğin istenilen şekilde olması için kabın şeklini alana kadar tekrar bekletilmesi önerilmektedir. Ekmeğin tepsi veya fırın kabında kabarmasının ardından üzerine istenilen malzeme dökülerek önceden ısıtılmış 200 derece fırında pişirilmeye başlanır. 

Üzeri kabuk şeklinde pişmeye başlayan ekmek iyice pişirilmeli içi hamur kalmayacak şekilde altını da kontrol ederek pişirilmesi sağlanmalıdır. Fırından alınan ekmek bir bez örtülerek dinlenmeye bırakılmalı ve sonra servis edilmelidir. 

Ekmek Çeşitleri Evde Nasıl Yapılır? 

Evde ekmek yapımında kullanılan malzemeler ek olarak çavdarlı veya tam buğdaydan yapılmış ekmek gibi birçok çeşit ekmeği de evde yapmak mümkündür. 

Diyet Tarzı Ekmek Yapımı Nasıldır? 

Tam buğday unundan yapılan ekmek tarifinde ise ekşi maya kullanılması daha sağlıklı olduğu için tercih edilmektedir. 

Diyet ekmek yapımı tarifi 

Malzemeler 1kg tam buğday veya tercih edilen un 

Önceden hazırlanmış ekşi maya, çok az tuz ve aldığı kadar su

Yapılışı:

Ekşi maya önceden ılık su ile açılarak biraz un eklenerek oda ısısında bekletilir. Bekletilen maya kabarmaya başladıktan sonra içerisine kullanılacak un yavaş yavaş eklenir ve yumuşak ele yapışmayan bir hamur elde edilene kadar yoğrulur. Yoğrulan hamur üzerine bir bez konularak oda ısısında bekletilir. Bekleme süresi diyet ekmeklerde biraz daha uzun olmaktadır. Bunun nedeni ekşi mayanın içeriğinde katkı maddesi olmaması sayesindedir. 

Belirli bir müddet bekletilen hamur istenilen kaba koyularak fırınlanmadan önce bir müddet daha bekletilmektedir. Üzerine sadece su sürülerek önceden ısıtılmış fırına verilerek 200 derecede pişirilmeye başlanmalıdır. Diyet ekmeklerde renk kullanılan un nedeniyle daha koyu ve kabarma derecesi daha az olmaktadır. Sağlıklı ekmek yapımında içeriğinde katkı maddesi bulunmadığı için doyuruculuğu ve faydası daha fazla olmaktadır. 

Fırında altı ve üstü pişirilen ekmek bir bez yardımıyla üzeri kapatılarak soğumaya bırakılmaktadır. Ekşi maya ile yapılan ekmekler daha sıkı ve daha sert olan ekmeklerdir.

Aynı sistem kullanılarak ekmek çeşitleri zenginleştirilebilmektedir. Evde ekmek yapımında fırın ekmeği çeşidi olduğu gibi tava ekmeği de yapmak mümkündür. Ekmek yapımının en önemli püf noktası hamurun iyi yoğurulması homojen karışımı ve bekleme süresinin iyi ayarlanması olmaktadır. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS