hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Fırında Balık Tarifi: Balık Fırında Nasıl Yapılır? Fırında Balık Nasıl Kaç Derecede Pişer? En Güzel Balık Yapımı

  Fırında Balık Tarifi: Balık Fırında Nasıl Yapılır Fırında Balık Nasıl Kaç Derecede Pişer En Güzel Balık Yapımı
  expand

  Fırında balık tarifi balığın türüne göre her tüketilebilen leziz yemeği deneyecek kişiler tarafından sıklıkla uygulanıyor. En güzel balık kapımı için derece dahil birçok etken önem taşıyor. Peki, balık fırında nasıl yapılır, kaç derecede pişer?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Yemek yapmak için belli başlı teknikleri bilmek gerekir. Bu teknikler ışığında doğru metotlar ile lezzetli yemekler yapılabilir. Omega- 3 bakımından zengin ve sağlıklı olan balık haftada en az 2 defa tüketilmelidir. Balık yaparken farklı pişirme teknikleri kullanılabilir. Izgarada, tavada ve ya fırında balık pişirmek mümkündür. Balık çeşidine göre pişirme yöntemi belirlenir. Özellikle de büyük balıklarda fırında pişirme yöntemi en sağlıklı olan olarak ön plana çıkar. Mercan, çipura ve ya levrek gibi balıklar fırında rahat ve kokusuz bir şekilde pişirilebilir. Bu sayede balıklar hem lezzetli hem de sulu olarak kalır ve kurumazlar.

   Fırında Balık Tarifi: Balık Fırında Nasıl Yapılır?

   - 4 adet çipura ve ya levrek

   - 4 yemek kaşığı zeytinyağı

   - yarım çay kaşığı karabiber

   - 1 tatlı kaşığı tuz

   - 4 tane defne yaprağı

   - 4 dilim limon

   - 6-7 diş sarımsak

   - 1 tane orta boy soğan

   Öncelikle balıklar iyice temizlenerek kirli sulardan arındırılır. Suyu süzülen balıkların her iki tarafına da bıçakla üçer adet çizik atılır. Bir kasenin içinde zeytinyağı, karabiber ve tuz karıştırılır. Bu karışım da balıkların hem içine hem de derilerine doğru özenle sürülür. Tepsinin içine yerleştirilen balıkların içine bir adet soğan halkası konulur. Bunun üzerine defne yaprağı ve limon da konulur. Balıkların üzerinde bıçakla kesik atılan yerlerin içine sarımsaklar özenli bir şekilde yerleştirilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Fırında Nasıl Kaç Derecede Pişer?

   Fırında balık pişirmek özen ister. Kullanılan balığın çeşidi ve taze olması da çok önemlidir. Baharatı ve sosları ile özenle hazırlanan balıklar biraz dinlendirilir. Daha sonra içerisine yağlı kağıt serilen tepsinin içerisine bu balıklar konulur. Sırası ile dizilen balıkların üzerine limon dilimleri konulur. Fırın mutlaka önceden ısıtılmalıdır. Balık pişirilecek fırın genel olarak 200 derecede 40 dakikaya ayarlanabilir. Balık fırına atıldıktan sonra ise son 10 dakika içinde balığın daha iyi kızarması için fırın 250 dereceye ayarlanır.

   En Güzel Balık Yapımı

   Fırında balığın en güzel şekilde pişirilmesi için bazı püf noktalara dikkat edilmesi gerekir.

   - Balık pişirilirken kullanılan defne yaprağı hem koku hem de aroma verecektir.

   - Çipura ve ya levrek dışında istenilen her türlü büyük balık fırında bu şekilde pişirilebilir.

   - Baharatlar ve kullanılacak yağ çeşidi ise damak tadına göre değişiklik gösterebilir.

   - Balık pişirmeden önce ise fırın mutlaka 200 dereceye ayarlanmalıdır.

   - Balıklar 200 derece fırında yaklaşık 40 dakika boyunca pişirilir. Balığın büyüklüğüne ve çeşidine göre fırının pişirme süresi artıp azalabilir. Onu daha çok balığın pişmesini kontrol ederken takip etmek gerekir.

   - Fırında balık pişerken tepsinin yanına patates dilimleri de konulabilir. Patates dilimleri balığa aroma katacaktır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Fırında Balık Yapımı İçin Dikkat Edilecek Hususlar

   Fırında balık yapıldığında yanında doğru gıdalar tüketilmelidir. Balıktan önce mercimek çorbası gibi hafif bir çorba tüketilebilir. Bu çorba mideyi balığa hazırlar. Ayrıca fırında balığın yanında tereyağlı güveç karides de yapılabilir. Fırında balığın yanında közlenmiş biber, sebzeli mezeler de tüketilebilir. Balık ile birlikte turşu da tüketilebilir.

   Fırında balığın derisinin çıtır olması isteniyor ise mutlaka balık derisinin üzerine fırça yardımı ile tereyağı ve ya zeytinyağı dikkatli bir şekilde sürülebilir. Bu şekilde hem balığın lezzeti artar hem de balık derisi daha lezzetli olacaktır. Fırında her türlü balık yapıldıktan sonra balık pişirilen tepsi bekletilmeden hızlı bir şekilde temizlenmelidir. Bu tepsi yıkanırken ise mutlaka soğuk su kullanılmalı.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow