Alman fotoğrafçı mülteci dramının bilinmeyen yüzünü görüntüledi

Alman fotoğrafçı Herlinde Koelbl en iyi görüntüleri yakalayabilmek için 2016 yılı boyunca Avrupa’daki mülteci kamplarını dolaştı ve bugüne kadar çoğu kimsenin görmediği birbirinden etkileyici fotoğraflar çekti.Mültecilerin günlük yaşamı
Sığınmacıların yaşadığı tüm sefelate rağmen yakalanan bu enstantane şiirsel nitelikte. Herlinde Koelbl bu kareyi Sicilya’da çekti. Burada Afrika’dan kaçan binlerce sığınmacının ihtiyaçları karşılanıyor. Birçoğu derme çatma ilk kabul merkezilerinde dinlenirken diğerleri de otobüste bekliyor. Basın oradan ayrıldığında tuvalet sırası bekleyen bu mülteci Koelbl’in objektifine tesadüfen takılmış.
Karaya vuran can yelekleri
Kalabalık sığınmacı teknelerinden kurtarılan umutsuz sığınmacılar, onlara yapılan ilk yardımlar… Tüm bu anların görüntülerini sık sık görüyoruz. Ancak sığınmacı dramının perde arkasını yansıtan fotoğraçıların sayısı az. Herlinde Koelbl sıra dışı karelerin arayışında olmuş. Ve yakaladığı fotoğraflar sıklıkla özgün hikayeler anlatıyor.
Kaçış noktası Avrupa
Akdeniz’in birçok köşesinde sahiller sahipsiz kıyafetlerle dolu. Bu kıyafetlerin sahiplerinin akıbetini hiç kimse bilmiyor; tehlikeli bir deniz yolculuğundan sonra karaya ayak basabildiler mi, yoksa boğularak hayatını kaybeden binlercesinin arasında mı yer aldılar?
Etrafı barikatla çevrili kale
Avrupa’nın dış sınırlarını artık dikenli teller, yer yer tellere ek olarak tanklar koruyor. Koelbl bu noktalardan bazılarını ziyaret etti. Bazı mülteciler bu tellerin gölgesine yerleşmeye çalışmış. Çıplak zemine küçük çadırlar kurulmuş, dikenli telleri çamaşırlarını kurutmak için bile kullanıyorlar.
5 metrekare Almanya
Birbirlerine küçük petek ya da hücre gibi bağlı olan barınaklara ait bu görüntü Almanya’daki bir ilk kabul merkezinden. Ancak Koelbl, bunların en azından Yunanistan ya da Makedonya’daki eğreti çadır kamplarından daha iyi olduğunu zira burada insanların bir nebze de olsa özel alanlarının olduğunu söylüyor.
Fotoğraf sanatının elçisi
Koelbl’in “Mülteciler” (Refugees) adlı fotoğraf sergisinin ilk durağı Berlin’deki Dışişleri Bakanlığı oldu. Berlin’deki açılışta görülen Herlinde Koelbl (solda) daha önce moda tasarımcısı olarak çalışmış. Koelbl siyaseten iddialı “Gücün izleri” ve “Güzel İnsanlar” gibi fotoğraf projeleriyle uluslararası bir isim haline gelmişti.
Uzun soluklu projeler
Herlinde Koelbl uzun vadeli projeler üretmesiyle tanınıyor. Fotoğrafçının mültecilere ait diğer fotoğrafları Berlin’deki İletişim Müzesi’nde yer alan “Kulaktan kulağa. Duymak anlamak” sergisinde görülebilir. “Mülteciler” sergisi ise 7 Mayıs’a kadar Münih Edebiyat Evi’nde sürecek. Sonraki durağı New York olacak.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS