Almanya 2,4 milyon dizel aracı geri çağırdı

Almanya 2,4 milyon dizel aracı geri çağırdı
Volkswagen raporda dizel motorlu araçlara yerleştirilen bir yazılım sayesinde aracın karbon emisyonlarını bilinçli şekilde olduğundan düşük göstermekle suçlanıyordu. Raporda "kasıt" iddiasının bulunması, Volkswagen yöneticileri hakkında soruşturma başlatılması ve şirkete dava açılması ihtimallerini gündeme getiriyor. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada da gelişmeler için, "Oldukça düşündürücü" yorumu yapıldı.

Almanya Federal Motorlu Ulaşım Dairesi (KBA), Volkswagen'nin (VW) egzoz emisyon testi manipülasyonu yaptığı Almanya'daki 2,4 milyon dizel aracı geri çağırmasını istedi.

Almanya Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt yaptığı açıklamada, KBA'nın, VW'den manipülasyon yaptığı araçları geri çağırmasını istediğini belirtti.

Dobrindt, geri çağırma işleminin herkes için geçerli olduğunu dile getirerek, teknik detayları vermek için henüz erken olduğunu söyledi. Geri çağırma işleminin 2016 yılı başında başlayacağını vurgulayan Dobrindt, "Bakanlık, geri çağırma işleminin başlamasını ve seyrini inceleyecek" dedi.

Öte yandan, araç sahiplerinin bireysel olarak araçlarını tamir ettirmelerinin kabul edilmeyeceği kaydedildi.

Araç sahiplerinden, araçlarının geri çağrılmasıyla ilgili postayla bilgilendirildikten sonra, konu hakkında ilgili olmaları istendi.
Emekli ve dar gelirliye 341 lira taksitle konut
ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), 18 Eylül'de VW'nin ABD'de sattığı bazı araçlarında yanıltıcı bir yazılımla emisyon testlerinde manipülasyon yaptığını ve bu şekilde çevreyi 40 kat daha fazla kirlettiğini açıklamıştı.

EPA, 482 aracın etkilendiği manipülasyon nedeniyle VW hakkında para cezası ve ihtiyati tedbir kararı alınabileceğini duyurmuştu.

Dünya genelinde, 11 milyon Jetta, Golf, Beetle, Passat ve Audi A3 dizel motorlu aracın emisyon testi manipülasyonundan etkilendiği bildirilmiş, skandalın ardından firmanın Almanya'daki merkezinden bu konudaki zararın karşılanması için 6,5 milyar euroluk bütçe ayrıldığı duyurulmuştu.

VW, 78 yıllık tarihindeki en büyük skandalın ardından yürüttüğü iç soruşturmasında, 10 üst düzey yöneticisinin işine son verirken, firmanın CEO'su Martin Winterkorn'u da istifaya zorlamıştı.

ABD Çevre Koruma Ajansı ve Adalet Bakanlığının, VW skandalıyla ilgili adli soruşturması devam ediyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS