Fed faiz kararını açıkladı

Fed faiz kararını açıkladı

Haftalardır ABD Merkez Bankası Fed'in faiz kararını bekleyen piyasalar aradığı cevaba ulaştı. Fed, piyasalarda oluşan beklentilere paralel olarak faizleri çeyrek puan artırdığını ve 0,75 - 1,00 puan aralığına yükselttiğini duyurdu. Karar sonrası 3,71 lira seviyelerindeki dolar 3,70 liranın altına geriledi.

14 Mart günü Türkiye saati ile akşam saatlerinde toplanan Fed, Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından faizlerde artışa gitti. Fed faizleri 25 baz puan artırarak yüzde 0,75-1,00 aralığına çektiğini açıkladı. Piyasalarda günlerdir oluşan beklenti de Fed'in faizleri çeyrek baz puan artıracağı yönündeydi. 


Fed kararı sonrası dolar ve altın fiyatlarında ilk tepki


Fed, işgücü piyasasının güçlendiğini ve işe alımların "sağlam" olduğunu yineledi ve tüketici harcamalarının "ölçülü" bir şekilde artmayı sürdürdüğünü belirtti. Bunun yanı sıra, yakın dönemli risk görünümünün "genel olarak dengeli" olduğu tekrarlandı.


Yellen ekonomik gelişime işaret etti


Bu akşam açıklanan Fed kararında faiz artışından çok önümüzdeki dönemler için izlenecek olan faiz politikasına yönelik açıklamalar takip ediliyor. Fed kararının ardından Fed Başkanı Janet Yellen düzenlediği basın brifinginde, alınan kararı değerlendirecek ve gazetecilerin sorularını yanıtlıyor.


Düzenlediği toplantıda faiz artışının ekonominin kaydettiğini gelişime işaret eden Yellen, ekonomik tahminlerin Aralık ayından bu yana çok az değiştiğini kaydetti. Yellen, açıklamasında, enflasyonun gelecek yıllarda yüzde 2 hedefinin etrafında denge kazanacağını kaydetti. 


Yellen, faiz artışları için aradan geçen uzun sürenin önümüzdeki dönemde daha hızlı bir şekilde faiz artırımına gidilmesi demek olabileceği belirtti. Yellen, açıklamasında, enflasyonun gelecek yıllarda yüzde 2 hedefinin etrafında dengeleneceğini açıkladı.


Ocak ayındaki toplantıda sabit tutmuştu


Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 31 Ocak - 1 Şubat tarihlerindeki toplantısının ardından yayınlanan karar metninde, FOMC üyelerinin politika faizini yüzde 0,50-0,75 aralığında sabit tutma kararını oybirliğiyle aldığı bildirilmişti.


Üçten fazla faiz artışı bekleyenlerin sayısı arttı 


2017 yılı içerisinde 3 veya daha fazla faiz artışı yapılacağı beklentisinde olan Fed yetkililerinin sayısı, 11'den 14'e yükseldi. 5 Fed yetkilisi ise 2017 yılı için 4 veya daha fazla faiz artışı bekliyor.


Artık gözler Merkez Bankası’nda


Fed'in bu akşam açıkladığı faiz artış kararının ardından tüm gözler Merkez Bankası’nın 16 Mart günü gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına çevrildi. 


Fed'in faiz kararı ne anlama geliyor?


Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan Fed'in faiz kararını CNNTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ için değerlendirdi. İşte Erkan'ın değerlendirmesi, 


"Fed beklenildiği gibi 14 – 15 Mart FOMC toplantısında 25 baz puanlık faiz artışı yaparak faiz üst bandını %1,00 seviyesine getirdi. Tamamen fiyatlanmış ve beklentiler dahilinde olan bu aksiyonun yanında asıl merak edilen konu olan, ileriye dönük faiz artırım beklentilerinin değiştirilmemiş olması oldukça önemli. Piyasanın bundan önce değerlendirdiği seçeneklerden biri, “toplamda 4 faiz artışı beklentisi olabilir mi” beklentisi de gerçekleşmemiş oldu. Fed’in politika açıklamasından çıkan sonuç bu yıl 2 faiz artırımı daha olacağı şeklinde. Durum o ki Fed, Trump politikalarının ne kadar uygulanabilir olduğunu izlemeye devam edecek, bu yüzden para politikası projeksiyonlarını yukarı yönlü güncelleme konusunda acele etmemeyi seçiyorlar.


 Dots medyan 2017 için %1,4, yani hali hazırda faizin %1’e çıkmasından dolayı 2 faiz artırımı pozisyonunda kalıyor. 2018 için hedef fonlama oranı beklentisi değişmedi, %2,1’de. 2019 da %2,9’dan %3’e çıkarılmış. Ekonomik projeksiyonlara baktığımızda PCE enflasyon beklentilerinde değişiklik yok. Enflasyonun, aynı önceki toplantılardaki gibi uzun dönemde stabilize olması bekleniyor. Diğer ekonomik göstergelerde çok önemli revizyonlar yok, ufak tefek değişiklikler var.


Yellen’in konuşmasında faiz ve ekonomiye dair bilindik ifadeler yer alıyor. Önemli konulardan; faiz artırımlarının ne zaman geleceği konusunda net bir fikir görünmüyor. Nokta grafikte görülen toplam 3 faiz artışı beklentisini değiştirecek bir unsur yok. Kademeli faiz artışı vurgusu tekrarlanıyor. Fed’in faiz artırıyor olmasından dolayı merak edilen bir diğer unsur olan bilançonun ne zaman küçüleceğine ilişkin de Yellen herhangi bir karar vermediklerini belirtiyor. Fed opsiyonları, piyasanın faiz artış olgusunu ne derece fiyatladığını gösteren önemli bir gçsterge. Yine bir önceki toplantıda oluşan açık dots ve Fed opsiyonları makası durumu yeni nokta grafiğinde de söz konusu olacak. Yani nokta grafik 2 faiz artırımı daha olabilir derken, opsiyon fiyatlamasının olduğu nokta 1 faiz artırımı pozisyonuna işaret ediyor. Haliyle Fed yine de piyasanın önünden gidiyor. 


Piyasanın tepkimesi sanki Fed faiz artırmamış gibi, ancak bu zaten bekleniyordu. Önceki iki faiz artırımı da tamamen önceden fiyatlanıştı ve sonrasında USD değer kaybetmişti. Bu faiz artırımına da USD negatif yönde tepki verdi ve GOÜ’lerde de USD’ye karşı artan bir momentum var. ABD 10 yıllıklarının getirisi %2,51 seviyesine geriledi, kayda değer bir geri çekilme. Faize daha çok tepki veren 2 yıllık tahvil faizinde de %1,31’e doğru bir gerileme söz konusu. Küresel borsalardaki tepki olumlu, haliyle GOÜ varlıklarında da takip eden günde pozitif seyir bekleyebiliriz.


Peki TCMB ne yapar? Görüşlerimde değişiklik yok, çünkü özellikle TRY varlıklarını düşünecek olursak bu geçici bir rahatlama. Referandum öncesinde TCMB pasif kalırsa piyasa tepkimesi olumlu olmaz, o yüzden Fed’in faiz artırıyor olması TCMB nezdinde de karşılık bulacaktır. Üst bantta artırım ve geç likidite penceresinin %12’ye çekilmesi beklentimi koruyorum. Fed’e ve USD hareketine karşı bir savunma mekanizması oluşturmak önemli, bir sonraki toplantının Mayıs’ta olacak olması itibariyle de bu toplantıda faiz hamlesi bekliyorum. Para politikasının sıkılaştırılması ve bu duruşun korunması TRY’nin de dayanma gücünü artıracaktır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS