Türk ekibe İsviçre'de inovasyon ödülü

Türk ekibe İsviçre'de inovasyon ödülü

Almanya'nın en büyük bankalarından DZ Bank'ın alt kuruluşu olan ReiseBank, Türk ekip sayesinde 2016 Bankacılık Bilişim Teknolojileri İnovasyon ödülünü (Banking IT-Innovation Award) kazandı. Türk ekibin entegrasyonunu yaptığı bu teknolojinin potansiyel olarak Türkiye'ye fayda sağlaması bekleniyor.

İsviçre'nin St. Gallen ve Almanya'nın Leipzig Üniversiteleri tarafından ödüle layık görülen sistem, ülkeler arası neredeyse gerçek zamanlı  ve güvenli para transferine imkan sağlıyor.

İnovasyonun merkezinde Ripple Ağı (Ripple Network) var.

Bu ağ, elektronik para birimi olan BitCoin'in arkasında yatan Blockchain teknolojisinden esinlenerek geliştirilmiş Ripple Consensus Ledger teknolojisi sayesinde, güvenli ve hızlı para transferlerine olanak sağlayan, bünyesinde bankaları ve likidite sağlayıcılarını barındıran bir ağ.

Uluslararası danışmanlık şirketi Accenture'da çalışan Türk ekip, ReiseBank'ın Ripple ağına entegrasyonunu sağladı. Teknolojik entegrasyonu sağlayan Selimcan Sakar ve konu uzmanı Burak Yetişkin'e, çözüm mimarisi üzerinde çalışan Ralf Schumacher katıldı.


Ödül töreni İsviçre'nin St. Gallen şehrinde Business Engineering Forum'da düzenlendi.


Gurbetçilere müjde olabilir

Türk ekibin entegrasyonunu yaptığı bu teknolojinin potansiyel olarak Türkiye'ye fayda sağlaması bekleniyor. Türkiye ve Almanya'nın para transferi konusunda yoğun bir koridor olduğu düşünüldüğünde, Ripple ağına dahil olan bir Türk bankası teorik olarak bu ağdaki bankalarla iş yapabilir. Bu teknolojiyle işlem ücretleri ve sürelerinin düşmesi, potansiyel olarak toplam transfer hacmini arttırabilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS