Yunanistan'ı kurtarma anlaşması hafta sonuna ertelendi

Yunanistan'ı kurtarma anlaşması hafta sonuna ertelendi

Euro bölgesi kurtarma planı bitmek üzere olan Atina'nın, 30 Haziran'a kadar IMF'ye 1.54 milyar Euro ödemesi gerek.

Avrupa maliye bakanları, dün yine anlaşmayla sonuçlanamayan bir toplantının ardından, Yunanistan'ı kurtarma anlaşmasını bu hafta sonuna ertelediler.


Bu da Atina'ya borçlarını ödemesi için sadece birkaç gün zaman tanıyor.


Almanya Başbakanı Angela Merkel, Euro bölgesi maliye bakanlarının Cumartesi günü yapacakları müzakerelerin "nihai" olacağını söyledi. Merkel, para birliği liderlerinin beş aydan beri süregelen görüşmelerin ayrıntılarına takılıp kalmayacaklarını söyledi.


Merkel: 'Yunanistan ile ilgili zaman daralıyor'


Brüksel'deki zirvenin sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da Cumartesi düzenlenecek Eurogroup toplantısının Yunanistan'ın borç krizinin sonuçlandırılması için hayati önem taşıdığını belirtti. Yunanistan'ın ay sonuna kadar Uluslararası Para Fonu'na (IMF) ödemesi gereken borçlarının tartışılacağı gelecek Eurogroup toplantısından olumlu bir sonuç çıkmasını umduğunu anlatan Hollande, "Cumartesi günkü Eurogroup toplantısı hayati önem taşıyor çünkü 30 Haziran'da Yunanistan için süre dolacak" ifadesini kullandı.


Yunanistan krizinde anlaşma sinyali


Fransa'nın Cumartesi günkü zirvenin uzlaşıyla sonuçlanması için her türlü çabayı sarf edeceğine vurgu yapan Hollande, "Biz elimizden geleni yapacağız ve Fransa, geniş kapsamlı ve kalıcı bir anlaşma çıkması için girişimde bulunacak" dedi.


Brüksel'deki olağanüstü zirve sonrası düzenlenen basın konferansında konuşan AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ise, Cumartesi günkü Eurogroup toplantısından sonra başka bir zirve için toplanılmasını beklemediğini ve tarafların süreci sonlandırmayı umduklarını belirtti.


Fransa Yunanistan'ın euro bölgesinde kalmasını istiyor


Yunanistan ve 18 Avrupa bölgesi ülkesinin maliye bakanları, Perşembe günü Yunan hükümeti ve alacaklılarına görüş ayrılıklarını giderebilmeleri için daha fazla zaman kazandırabilmek amacıyla Brüksel'de yapılan toplantılarını yarıda kestiler.


Yunanistan'ın Salı gününe kadar Uluslararası Para Fonu'na 1.54 milyar Euro ödemesi gerek. Aynı gün Euro bölgesinin 245 milyarlık kurtarma programının bir kısmı için de süre dolmuş olacak.


Görüşmelere yakın kaynaklara göre, bir anlaşmaya varılması halinde Euro bölgesi kurtarma paketinin süresi Kasım ayının sonuna dek uzatılacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS