Dünya Bankası büyümeyi yüzde 3.1'e çekti

Dünya Bankası büyümeyi yüzde 3.1'e çekti

Dünya Bankası büyümeyi bu yıl yüzde 3.1'e çekti, 2015'i yüzde 3.5'te tuttu; 2015 enflasyon ve cari açığını aşağı revize etti.

Dünya Bankası, son dönemde yaşanan kur volatilitesinin Türkiye'nin yatırımcı algısındaki değişikliklere karşı hassasiyetini vurguladığını, bu durumun TCMB'nin iyileşen enflasyon görünümüne ve dış düzeltmeye politika faiz oranlarını düşürerek cevap verme konusundaki hareket alanını da sınırladığını söyledi.

Bankanın açıkladığı Türkiye Düzenli ekonomi Notu ve Odak Notu'nda, Aralık ayında TL'nin dolar karşısında değer kaybettiği hatırlatılarak, TCMB'nin Kasım ve Aralık aylarında likiditeyi aktif bir şekilde yöneterek yatırımcı algılarındaki değişikliklere karşılık verdiği belirtildi ve şöyle denildi:

"Son zamanlarda yaşanan kur volatilitesi Türkiye'nin yatırımcı algısındaki değişikliklere karşı hassasiyetini bir kez daha vurgulamaktadır; bu aynı zamanda TCMB'nin iyileşen enflasyon görünümüne ve dış düzeltmeye politika faiz oranlarını düşürerek cevap verme konusundaki hareket alanını da sınırlamaktadır."

Banka, 2013-2017 arası projeksiyonlarda revizyona giderek; Türkiye'nin 2014 büyüme tahminini yüzde 3.5'ten yüzde 3.1'e düşürdü, gelecek yılın yüzde 3.5'lik büyüme tahmininde ise değişikliğe gitmedi.

Notta, orta vadede Türkiye'nin büyüme beklentilerinin özel sektör yatırımlarının toparlanmasına, özel sektör yatırımlarının toparlanmasının ise yapısal reformların uygulanmasına bağlı olduğu kaydedilerek, 2012 yılından bu yana özel sektör yatırımlarının zayıfladığı belirtildi.

Yatırımlardaki zayıflamanın büyümeyi kısıtladığının ve yatırımdaki zayıf performansın devam etmesinin ekonominin potansiyelini baskılayacağının vurgulandığı notta, "Hükümetin açıkladığı 25 Dönüşüm Programı yapısal reformlara tekrar ivme kazandırmak için bir fırsat sunmaktadır ve hükümetin tüm yatırımcılar için adil bir oyun alanı sunma konusundaki kararlılığına işaret etmektedir. Bu konuda, programların açıklanmasından uygulamaya geçiş kritik öneme sahip olacaktır" denildi.

Hükümet, Onuncu Kalkınma Planı ve Hükümet Programı'nda yer alan 25 yapısal dönüşüm programını 2018 sonuna kadar hayata geçirerek, ekonomik ve toplumsal kalkınma alanlarında reform niteliğinde kalıcı sonuçlar elde etmeyi hedefliyor.

Banka, gelecek yıl özel tüketimin artmasını ve tekrar büyümenin ana sürükleyici etkenlerinden biri olmasını beklediklerini kaydetti ve enerji ithalat fiyatlarındaki keskin düşüşün 2015'te daha güçlü büyümeyi, dış pozisyondaki düzeltmeyi ve enflasyonun düşürülmesini destekleyeceğini söyledi.

Notta, 2014 sonu için yüzde 9'luk yılsonu enflasyon öngörüsü sabit tutuldu; gelecek yıl için ise yüzde 7'den yüzde 6.9'a indirildi.

Dünya Bankası, bu yıl sonu için yüzde 6.1 olarak öngördüğü cari açığın GSYH'ye oranını ise 5.6'ya indirdi; 2015 sonu için yüzde 6 olan beklentisini ise yüzde 4.5'e revize etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS