Eurogroup, Yunanistan kredisini onayladı

Eurogroup, Yunanistan kredisini onayladı
A.A.

Avrupa Birliği maliye bakanları (Eurogroup), Yunanistan'a verilecek 8,3 milyar euroluk kredi dilimini onayladı.

AB Dönem Başkanı Yunanistan'ın başkenti Atina'da gerçekleştirilen Eurogroup gayri resmi toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem, kredinin, Yunanistan'ın Troyka ile anlaşmaya vardığı ek önlemleri yerine getirmesi önkoşuluyla 3 taksitte verileceğini söyledi.

Dijsselbloem, 6,3 milyar euroluk birinci taksitin nisan sonunda, diğer iki taksitin ise 1'er milyar euro olarak haziran ve temmuzda ödeneceğini açıkladı.

Dijsselbloem, Yunanistan'ın ekonomik kalkınma programında istihdam konusunun önem taşıdığını belirterek, Yunan hükümetinden önümüzdeki dönemde bir plan açıklamasını beklediklerini ifade etti.

Avrupa'nın bu konuda Yunanistan'ı desteklediğini ifade eden Dijsselbloem, Troyka'nın, Yunanistan'ın kalkınma programıyla ilgili önümüzdeki 12 ay için ek finansman ihtiyacı olmayacağına dair Eurogroup'a güvence verdiğini ve bundan sonraki mali kontrolün Eylül'de yapılmasının planlandığını belirtti.

"Reformların güçlenmesi gerekiyor"

AB Ekonomik ve Mali İşler Komisyonu üyesi Olli Rehn ise Yunan ekonomisinin istikrarının arttığını, Troyka'nın bundan sonraki kontrollerinin uzun sürmeyeceğini umut ettiğini belirtti.

Yunan halkının son dört yıllık çabalarını takdirle karşıladığını vurgulayan Rehn, elde edilen olumlu ekonomik verilerin sürmesi için reformların güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECB) Mario Draghi de çok acı çeken bir ülkenin çabalarının ilk sonuçlarını almaya başladığına, kaydedilen ilerlemenin yitirilmemesi için reformların tam olarak uygulanması gerektiğine dikkati çekti.

Atina'da yarın da AB Ekonomik ve Mali İşler Konseyi (ECOFIN) gayri resmi toplantısı gerçekleştirilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS