Altın çileğin faydaları nelerdir? neye iyi gelir? Altın çilek ne işe yarar? Altın çileğin az bilinen faydaları

Altın çileğin faydaları nelerdir? neye iyi gelir? Altın çilek ne işe yarar? Altın çileğin az bilinen faydaları

Her besin sağlığa faydaları farklılık gösterir. Özellikle de mevsimsel olarak tüketilen sebze ve meyveler doğru tüketildiği takdirde pek çok hastalığın da önüne geçiyor. Günümüzde tüketilmeye başlanan ve bilinilirliği artan altın çilek yüksek oranda antioksidana sahip olarak biliniyor.

Özellikle şeker hastaları tarafından tüketilen altın çilek insülin direncini de düşürmesi ile biliniyor. Yüksek lif oranına sahip olan altın çilek kilo vermede de önemli bir yer tutuyor. Meyve olarak tüketilen ve meyve olarak yenilen altın çileğin insan sağlığına çok sayıda faydası bulunuyor. Altın çilek yüksek oranda C vitamini barındırıyor.

Altın Çileğin Faydaları Nelerdir?

- Altın çilek, dünyanın en yüksek lif oranına sahip olan bir meyvesidir.
- Özellikle zayıflamak isteyenler altın çilek tüketebilirler. Altın çilek kilo verdirmesi ile bilinir.
- Altın çilek yüksek oranda antioksidan içerir.
- Şeker hastaları altın çileği rahatlıkla tüketebilirler. Altın çilek insülin direncini de düzenler.
- Yüksek oranda C vitamini barındıran altın çilekte B1, B2 ve B3 vitamini bulunuyor.
- Altın çilek vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir.
- Altın çilek metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar.
- Altın çilek vücuttaki kan dolaşımını düzenleyerek daha sağlıklı bir hale getirir.

Neye İyi Gelir?

Altın çilek, özellikle şeker hastalığını önlerken kan şekerinin düzenlenmesine de iyi gelir. Lif açısından oldukça zengin olan altın çilek kilo vermeyi de sağlar. O nedenle zayıflamak isteyen kişiler rahatlıkla altın çilek tüketebilirler. Altın çileğin kalorisi de oldukça az olarak bilinmektedir. Altın çilek yüksek oranda B1, B2 ve B3 vitaminleri barındırdığı için özellikle hafıza kayıplarını önler. Hafızayı güçlendirmesi ile bilinir. Altın çilek sağlığı destekleyen besinler grubunda yer almaktadır. Bu meyve kan dolaşımını da hızlandırır. Güçlü bir antioksidan olarak bilinen altın çilek bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bu lezzetli meyve genel olarak kansere karşı oldukça koruyucu olarak da bilinmektedir. 

Altın Çilek Ne İşe Yarar?

Günümüzde herkes tarafından bilinir hale gelen altın çilek özellikle tatlılar ile birlikte tüketiliyor. Meyve olarak da tüketilen altın çilek hem güzel bir görünümde hem de oldukça lezzetlidir. Altın çilek zayıflamak isteyenlerin tüketmesi gereken bir besindir. Özellikle meyve salatalarında, tatlılarda ve turtalarda da altın çilek rahat bir şekilde kullanılabilir. Yaşlandırmayı geciktiren altın çilek cildi güneşten koruyarak cilt kanserine karşı koruması ile de bilinmektedir. Altın çilek kan dolaşımını arttırarak sağlıklı bir yapı sağlar.

Altın Çileğin Az Bilinen Faydaları

Altın çileğin bilinen faydalarının yanı sıra az bilinen faydaları da bulunmaktadır. Güçlü bir antioksidan olan altın çilek kış mevsiminde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korumaktadır. Yaşlanmayı geciktiren altın çilek ciltteki kırışıklıkların da oluşmasını engeller. Bu nedenle kozmetik sektöründe de altın çilek rahat bir şekilde kullanılıyor. Hafıza kaybını da gideren altın çilek unutkanlığın önüne geçmektedir.

Altın Çilek Nerelerde Yetişir?

Orta kısmı kahverengi ve sarı çiçeklere sahip olan altın çilek inka eriği olarak da bilinmektedir. Ana yurdu olan Güney Amerika olan altın çilek Kolombiya, Ekvator, Peru ve Bolivya’da da çoğunlukla yetişmektedir. İlk çıkış yeri Peru olan altın çilek Türkiye genelinde Mersin, Antalya, Kahramanmaraş ve Denizli bölgelerinde yetişiyor. Altın çilek tropikal topraklarda daha fazla yetişmektedir. Bu bitki yüksek sıcaklıklara da dayanıklıdır. 

Altın Çilek İle İlgili Bilinmeyenler

Altın çilek genel olarak potasyum miktarı yüksek olan bir meyvedir. Altın çileğin içerisindeki C vitamini
yüksek olduğu için özellikle kış mevsiminde daha fazla tüketilmesi gerekir. Altın çilek aroması ve lezzetinden dolayı pastacılık ve dondurmacılık sektöründe kullanılır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS