Tunceli'de gezilecek yerler - Tunceli'de ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Tunceli'de gezilecek yerler - Tunceli'de ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Doğu'nun en güzel illerinden biri olan Tunceli doğal güzellikleri ile meşhur bir şehirdir. Tunceli Türkiye'nin hızlı gelişen doğu şehirlerinden biri olarak bilinmektedir. Tunceli'ye seyahat etmeyi düşünenler ve buradaki doğal güzellikleri görmek isteyenler ise gelmeden önce Tunceli'nin gezilecek ve görülecek yerlerini araştırmaktadırlar. Son haftalarda Tunceli'nin gezilecek yerlerine dair araştırmalar artmıştır. Peki, Tunceli'de gezilecek yerler neresidir? Tunceli'de ne yapılır? İşte Tunceli'de gezilmesi gereken yerler.

Tunceli gezilecek en güzel doğu illerinden birisidir. Tunceli'yi ziyaret ederek doğu kültürünü yakından tanıyabilirsiniz.

Tunceli'de Gezilecek Yerler

1) Munzur Çayı

Munzur çayı adeta şehrin de sembolü haline gelmiş durumdadır. Tunceli'nin en güzel doğal yerlerinden olan Munzur çayı muhteşem bir akarsuya sahiptir. Tunceli'ye geldikten sonra mutlaka uğramanız gereken yerlerin arasında Munzur çayı yer almaktadır. Munzur çayı yerli turistlerin en çok uğradığı yerlerden biridir. Munzur çayı aynı zamanda Munzur gözeleri olarak da bilinmektedir. Aynı zamanda bu çayın bir de mitolojik hikayesi bulunmaktadır.

2) Mahsume Hatun Türbesi

Tunceli'nin Pertek ilçesinde yer alan bu tarihi türbe XVI. yüzyılda inşa edilmiş olan bir türbedir. Mahsume Hatun Türbesi'nin kimler tarafından yapıldığına dair tarihte kesin bir delil yoktur. Tunceli halkı bu türbeye Besime Hatun Türbesi'de demektedir. Mahsume Hatun Türbesi'ne giderek bol bol dua edebilirsiniz.

3) Munzur Üniversitesi

Türkiye'nin her ilinde en az bir üniversite yer almaktadır. Tunceli ilinin de üniversitesi Munzur üniversitesidir. Bu üniversite Tunceli'de ki tek üniversite olma özelliğini taşımaktadır. Munzur üniversitesi 2008 yılında açılmış olan bir üniversitedir. Üniversite ilk açıldığı zaman Tunceli üniversitesi olarak hizmet vermekte idi. Fakat 2016'da üniversitenin adı Munzur üniversitesi olarak değiştirilmiştir. Tunceli'nin şehir merkezine yaklaşık olarak 10 kilometre uzaklıkta bulunan Munzur üniversitesini de görebilirsiniz.

4) Munzur Vadisi Milli Parkı

Tunceli'nin doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bir şehir olduğunu söylemiştik. Munzur vadisi milli parkına uğrayarak muhteşem doğal güzellikleri görebilirsiniz. 1971 yılında park olarak ilan edilen bu milli park Doğu Anadolu'nun en güzel milli parkları arasında yer almaktadır. Munzur vadisi yaklaşık olarak 42 bin hektarlık alana sahip olan oldukça büyük bir milli parktır. Bu parkta ailecek piknik yapabilir ve doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Bir gün yolunuz Tunceli'ye düşerse mutlaka Munzur vadisi milli parkına uğramanızı tavsiye ediyoruz.

5) Baysungur Camii

Tunceli'yi keşfetmek için en güzel camilerden biri olan baysungur camii oldukça eski bir camidir. Baysungur cami 1572 yılında inşa edilmiş olan bir camidir. 1572 yılından beridir günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış olan cami Tunceli'nin Pertek ilçesinde yer almaktadır. Aynı zamanda Baysungur camii mimari açısından ünlü Çelebi Ali Cami'ne oldukça yakın olan bir camidir. Bu caminin toplam 3 kubbesi bulunmaktadır. Tunceli'nin en eski camilerinden birisidir.

6) Çelebi Ali Camii

Doğu Anadolu'nun en eski camilerinden biri olan Çelebi Ali Camii 1570 yılında inşa edilmiştir. Tıpkı Baysungur camii gibi Tunceli'nin Pertek ilçesinde yer almaktadır. Bu tarihi camiyi gezerek tarihin tozlu sayfalarına yolculuk yapabilirsiniz. Bu caminin yapımında sadece taş ve molozlar kullanılmıştır. Dikdörtgen bir mimariye sahip olan Çelebi Ali Camii dışı kasnaktan oluşmaktadır.

7) Tahar Köprüsü

Tunceli'nin en ünlü köprüsü olan Tahar köprüsü bu şehrin tarihi değerlerinden biri olarak bilinmektedir. Tahar köprüsü 1807 yılında inşa edilmiş olan bir köprüdür. Yüksekliği ise yaklaşık olarak 9 metredir. Bu köprü aynı zamanda Yusuf Ziya Paşa köprüsü olarak da bilinmektedir. Oldukça eski bir köprü olduğundan dolayı 1856 yılında tekrardan köprü yenilenmiştir.

Tunceli'de Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

1) Munzur Çayını Görün

Tunceli'de yapılacak en güzel işlerinden birisi Munzur çayını görmektir. Munzur çayı Tunceli'nin en güzel yerlerinden birisidir. Munzur çayına giderek burada piknik yapabilir muhteşem akan suyun kenarında sevdiklerinizle birlikte güzel vakitler geçirebilirsiniz.

2) Munzur Vadisi Milli Parkında Doğa Yürüyüşü Yapın

Doğa yürüyüşü yapmayı seviyor musunuz? Munzur vadisi milli parkına giderek muhteşem bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Munzur vadisi milli parkı Tunceli halkının da en çok yer aldığı yerlerden birisidir. Munzur vadisi milli parkında sadece doğa yürüyüşü değil aynı zamanda piknik de yapabilir sevdiklerinizle güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS