Teyemmümün Farzları Nelerdir? Teyemmüm Abdestinin Farzları Nelerdir, Teyemmüm Nasıl Alınır?

Teyemmümün Farzları Nelerdir? Teyemmüm Abdestinin Farzları Nelerdir, Teyemmüm Nasıl Alınır?

Teyemmümün Farzları Nelerdir? Teyemmüm Abdestinin Farzları Nelerdir, Teyemmüm Nasıl Alınır?

İslam dini kolaylıkları ile de bilinmektedir. İslam dininde farz olan ibadetlerin ve diğer ibadetlerin yerine getirilmesi için ilk önce abdest alınması gerekmektedir. Ancak su olmayan bir durumda teyemmüm abdesti almak da mümkündür.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Teyemmüm Abdestinin Farzları Nelerdir?

Su olmayan yerlerde ibadetlerin yerine getirilmesi için toprak ile abdest alınabilmektedir. Bu abdest Teyemmüm abdesti olarak isimlendirilmektedir. Teyemmüm abdesti almak için kişilerin ulaşabilecekleri bir yerde temiz su olmaması gerekmektedir. Bu durumda toprak ile abdest alınabilmektedir.

Normal su ile alınan abdesti bozan durumlar, teyemmüm abdestinin de bozulmasına neden olmaktadır. Bu sebeple teyemmüm abdesti aldıktan sonra bu durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Kişilerin ulaşabilecekleri bir yerde su varsa o zaman teyemmüm abdestleri kabul olmaz. Su ile abdest almaları gerekir. Bunun sebebi dinimizin su olmayan durumlarda teyemmüm abdestine izin vermesidir.

Teyemmüm abdesti için kişinin temiz bir toprak bulması gerekir. Temiz toprağa eller önce sürülerek sonra yüz, kollar, dirsekler mesh edilmelidir. Bu şekilde teyemmüm abdesti alınmış olur.

Teyemmüm abdestinden önce kişilerin niyet etmesi gerekmektedir. Eller toprağa değdirilerek ileri geri hareket ettirilir. Sonrasında avuç içi ile yüz mesh edilmelidir. Ardından tekrar eller toprağa değdirilerek kollar mesh edilmelidir. Bu şekilde teyemmüm abdesti alınmış olur.

Teyemmüm Abdestinin Farzları Nelerdir, Teyemmüm Nasıl Alınır?

Öncelikle niyet edilir.

Temiz bir toprağa eller vurulur ve ileri geri hareket ettirilir. Eller silkelenir.

Ardından avuç içi ile yüz mesh edilir.

Eller tekrar toprağa vurulur ve silkelenir.

Sol el ile sağ kol mesh edilir.

Sağ el ile de sol kol mesh edilir.

Bu şekilde teyemmüm abdesti alınmış olur.

Teyemmüm abdestine Euzu besmele ile başlamak, elleri toprağa sürerken parmak aralarının açık olması, elleri kaldırınca silkelemek sünnetler arasında yer almaktadır.