hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow
  Doç. Dr. Bahar Yüksel Doç. Dr. Bahar Yüksel

  Çikolata kisti asla yalnız yürümez

  06.02.2023 Pazartesi | 09:25Son Güncelleme:

  Çikolata kistleri gerek filmlerde gördüğümüz karakterlerden gerekse sosyal medyanın katkısı ile nihayet çok konuşulmaya başlandı. Nihayet diyorum çünkü Türkiye’de yapılan araştırmalar neredeyse 3 milyon kadını etkilediğini gösteriyor (https://endoturkiye.org/). Bu kisteler yumurtalıkta oluşan içi eski kanla dolmuş çoğu zaman ağrı yapan kistler ancak hastaların büyük çoğunluğunda yanında diğer organların da etkilendiğini onlarda da kistelr oluştuğunu görüyoruz. Bu şekilde neredeyse tüm vücudu etkileyebilen ve genetik geçişli olan bu hastalığın tıbbi adı ise ‘endometriozis’. Bu nedenle ameliyat teknikleri çok kıymetli.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Endometriozis ameliyatları artık günümüzde kapalı ameliyatlar şeklinde yapılıyor. Çok nadiren de olsa başka sebeplerden dolayı ameliyat olması gereken hastalarda açık cerrahilere başvurabiliniyor. Ama onun dışındaki hastaların yüzde doksanında kapalı ameliyatla cerrahi yapılıyor.

  Endometriozis cerrahisi yumurtalıklarınızdaki çikolata kistlerini çıkarmak niyetiyle planlanmış olabilir. Ama belirrtiğim gibi iş genellikle orada kalmaz. Çünkü endometriozis sistemik bir hastalıktır ve yumurtalıktaki kiste eşlik eden başka endometriozis rahatsızlıkları karın içerisinde büyük bir ihtamalle olacaktır. Bu yüzden endometriozis cerrahisine başladığımızda tüm karın içerisindeki organlara ayrıntılı olarak bakılır.

  Karın içerisinde endometriozis şüphesi olan her yerden biyopsi alınır ve endometriozis şüphesi olan ya da muayene sırasında endometriozis olduğundan ciddi anlamda şüphelenilen, jinekologların nodül dediği lezyonları olan hastaların bu lezyonları çıkartılır. Bu anlamda yapılan ameliyat, bağırsak cerrahisi, idrar torbası cerrahisi, karın zarı cerrahisi hatta diyafram denilen solunum kası cerrahisini dahi içerebilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sonrasında ise hastalığın tekrar etmesinin engellenmesi için kişiye özel hazırlanmış bir tedavi planı uygulanır.

  Eğer ki çikolata kisti tanısı aldıysanız düzenli kontrol yaptırmayı ihmal etmeyin. Çünkü çikolata kisti asla yalnız yürümez.