Reha Erus
Reha Erus

Reha Erus

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Yüksek hızlı tren uçağı saf dışı bıraktı  

Avrupa’da en pahalı uçak bileti her zaman için Milano ile Roma arasında olmuştur. Özellikle iş adamlarının hafta içerisinde sıkça kullandığı bu hatta saat başı sefer yapılmaktaydı. Ayrıca AB bünyesinde başka ülkelerin hava yolları da uçabiliyordu. 

Devamını Oku 18.05.2022

İyi ki Eurovision’a katılmıyoruz 

66. Eurovision şarkı yarışmasında Ukrayna birinci oldu. Geçen yıl İtalya’nın kazanmasıyla Torino’da gerçekleşen dev şölende daha önceden tahminde  bulunulduğu gibi Ukrayna’yı temsil eden ‘Kalush Orchestra’ adlı grup ‘Stefania’ adlı eserleri ile toplamda 631 puanla tarihinde üçüncü kez ilk sırayı aldı. 

Devamını Oku 16.05.2022

Gemi yolculuğu  

İlk gemi yolculuğumu10 yaşımda tattım. İstanbul Galata rıhtımından ailemle birlikte Napoli’ye o zamanın simge gemisi Denizcilik Bankasına ait ‘Adana’ gemisi ile gittik. Üç gün süren bir yolculukta Pire’ye de uğramıştık. 

Devamını Oku 14.05.2022

Putin’in Marinella’sı 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 9 Mayıs 2. Dünya Savaşında Nazi Almanya’sının yenilgisinin 77. Zafer Gününde ki askeri resmi geçitte taktığı kravat törene damgasını vurdu. 

Devamını Oku 11.05.2022

Sinema Dünyasından

Pandemi ciddi şekilde hızını kesti. Hayat normalleşme yönünde. Özlenen bir ortamın sıkıntıları geride kaldı gibi. Bahar kendini gösteriyor. Maskeler ve dezenfektanlar yavaş yavaş rafa kaldırılıyor. Ve sanat yaşamı kendine geliyor.

Devamını Oku 09.05.2022

38 yıllık hasret bitti

Türkiye’de spor yazarlığı yaptığım dönemlerde Trabzonspor’un beş kez Türkiye Birinci Ligi şampiyonluğuna tanık olmuştum. 1967 yılında kurulan bordo - mavili kulüp ilk şampiyonluğunu 6 yıl gibi kısa sürede kazanmıştı. 1975 – 76 sezonunda mutlu sona ulaşan Trabzonspor daha sonra 1976 - 77, 1977 - 78, 1979 – 80, 1980 - 81 yıllarında da Türk bayrağı kokartını formasının göğsüne takmıştı. İki sezon fire verdikten sonra 1983 -84 tekrar şampiyon olmuş ancak daha sonra ki lig birinciliği için tam 38 yıl beklemek zorunda kalmıştı.

Devamını Oku 02.05.2022

Kendi kendini bitiren efsane: Boris Becker

Roma Açık Tenis Turnuvası genelde Mayıs ayının ilk haftasında başlar. Tam 30 yıl akredite olarak izledim. Çok büyük raketleri seyrettim, röportajlar yaptım. Şampiyonluklarına tanık oldum. Kimler geldi, kimler geçti. Seksenli yılların başında kızıl saçlı, uzun boylu, çocuk denecek yaşta bir tenisçi hepimizin dikkatini çekti. Yan kortlarda maç üzerine maç kazanıyordu. Servislerinin hızına gözlerimiz yetişemiyordu.

Devamını Oku 01.05.2022

Gamsız Bill Murray’ın suçu ne?

Amerikalı sinema oyuncusu Bill Murray’ı sever ve takdir ederim. Bir çok filmini izledim. Özellikle iki ‘Ghostbusters’ (Hayalet Avcıları) ‘Lost in Translation’ (Bir Konuşabilse) ve ‘Groundhog Day’ (Bugün Aslında Döndü) filmlerinden keyif almışımdır. Kendisi ile Venedik Film Festivalinde röportaj yapmıştım yıllar önce. Sorduğum sorular arasında ‘En sevdiğiniz yanınız’a ‘Gamsızlığım’ yanıtını vermişti.

Devamını Oku 29.04.2022

Venedik’te turnike dönemi başlıyor  

Dünyada belki en çok turist çeken kent olan Venedik’te kanallar diyarına girmek için yeni bir uygulama başlatılıyor. Günübirlik ziyaretçiler önce rezervasyon yapacaklar ve şimdilik belirlenen10 Euro (160 TL) ayakbastı parası ödeyecekler.

Devamını Oku 26.04.2022

Paul Auster’in suç kurgusu gerçek oldu

Amerikalı ünlü yazar Paul Auster’i 1996 yılında 53. Venedik Film Festivalinde tanıdım. Roman Polanski’nin başkanlığını üstlendiği jüride sinema dünyamızın gururu Hülya Uçansu’da yer alıyordu. Bir başka jüri üyesi de Paul Auster’di. Hatırladığım kadarıyla Anjelica Houston ve Miriam Mafai’de jürideydi. Hülya Uçansu’nun sayesinde Paul Auster ile tanışmış ve röportaj yapmıştım.

Devamını Oku 22.04.2022
LG
MD
SM
XS