Reha Erus
Reha Erus

Reha Erus

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Fidel Franco

Haberi okuyunca hemen Google Amca’ya başvurdum. Önce Küba’lı devrimci Fidel Castro, sonrada kendisini ‘Alina of Cuba’ filminde canlandıracak ünlü Amerikalı oyuncu James Franco’nun fotoğraflarına dikkatlice baktım. Hünerli ellerin makyajıyla James Franco, Fidel Castro’ya rahatlıkla benzetilebilirdi beyazperdede.

Devamını Oku 06.08.2022

Meşale tekrar yanacak mı?

Roma’ya ilk gittiğimde İtalya 13 yıl önce sona eren 2. Dünya Savaşının yaralarını sarmaya çalışıyordu. Zor günlerdi . Faşist düzenle girilen bir savaş ve sonunda Amerika çıkartmasıyla Nazi kabusundan kurtulan bir ülke.

Devamını Oku 04.08.2022

Kabusumuzdu şansımız olacak

Kimse darılmasın Filelerin Sultanları Paola Ogechi Egonu’lu İtalya Milli Takımı ile 10 maç yapsa büyük bir olasılıkla hepsini kaybeder. Zaten Ankara’da Milletler Kupası açılış maçında Egonu’nun yer almadığı karşılaşmada İtalyanları farklı yenmiştik. Sonrasında Egonu’lu İtalya önce bizi, sonra çok güçlü Brezilya’yı mağlup ederek şampiyon oldu.

Devamını Oku 01.08.2022

Renkli bavullarım

Üniversiteyi okumak için Türkiye’ye döndüğümde yazıldığım Yüksek Okul'un sigara dumanlı kantinine ilk kez girdiğimde herkesin gözü bendeydi. Daha doğrusu bende değil elimde ki siyah ince nikelajlı çantadaydı. O dönemde James Bond çantası Avrupa’da modaydı. Türkiye’de henüz pek bilinmiyordu. Bana yönelik bakışlarla paniklemiştim. Allahtan sonradan vefat eden dostum ünlü şarkıcı Esin Engin yerinden kalkmış ve beni oturduğu masaya davet etmişti.

Devamını Oku 29.07.2022

‘Fairplay’lik budur işte!

Fransa Bisiklet Turu dün Paris’te sona erdi. Kazanan belli, kaybedenler de. Fransa Bisiklet Turu İtalyan Giro ve İspanyol Vuelta ile birlikte Avrupa’nın gözde bol etaplı yol yarışlarından biridir. Hatta en önemlisidir. Hem sprinter hem de dağ tırmanıcı pedalların hedefi mayoların en prestijlisi Sarıyı sırtlarına geçirmektir.

Devamını Oku 25.07.2022

Sinema dünyasında son gelişmeler  

Malum sonbahara doğru sıcak yaz günlerini yaşarken sinema festivalleri son hazırlıklarını yapıyorlar. Önümüzde Locarno, Venedik ve Toronto Film Festivalleri var. Birkaç yıl öncesine kadar Venedik Film Festivali ile Toronto Film Festivali tarihleri çakışırdı ve ortaya hoş olmayan durumlar çıkardı. Neyse ki bu yıl Venedik Film Festivali 31 Ağustos – 10 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek, Toronto Film Festivali ise kapılarını 8 Eylül’de açıp 18 Eylül’de kapatacak. Locarno Film Festivali ise 3 -13 Ağustos tarihlerinde yapılacak.

Devamını Oku 22.07.2022

Süper Mario beni mahcup etme lütfen!

Kimi zaman kendi kendimle iddiaya girerim. Kazanma şansım genelde yarı yarıyadır. En riskli olanı da siyaset iddialarıdır. Malum İtalya’da bir hükümet krizi var. On partili koalisyonun başında ise Avrupa Merkez Bankası eski Başkanı Mario Draghi bulunuyor.

Devamını Oku 19.07.2022

Hediyeye göre düğün yemek ikramı

Evliliğimizin 45. yılını Amerika’da kutlamıştık. Eşimin yeğenleri bize sürpriz bir parti düzenlemişlerdi. 50. yılı da yine Amerika’da kutlamaya ikna etmişlerdi. O günler neredeyse geldi çattı. Kısmetse 28 Ekim’de tekrar bir arada olacağız. Yeğenler dekorasyonu, hediyeleri, menüyü şimdiden hazırlamaya başladılar. Biz sadece uçağa binip deniz aşırı 50. evlilik yıl dönümü kutlamalarına gideceğiz. Batı’da 50. yıl çok önemlidir. ‘Altın yıl’ derler. Şimdiden heyecanlıyız.

Devamını Oku 15.07.2022

Woody Allen veda ediyor

Ben şimdi yukarıdaki başlık yerine ‘Allan Stewart Konigsberg veda ediyor’ yazsaydım pek anlamı olmayacaktı. Sinema severler ayrıca Woody Allen hayranları dışında Allan Steawart Konigsberg adını bilen yok kadar azdır.

Devamını Oku 13.07.2022

Napalm Kızı

1972 yılının Haziran ayının ortalarıydı. Gazetede gece nöbetçisiydim. Spor servisi ikinci, yazı işleri ise üçüncü kattaydı. Teleksler de yazı işlerine bitişik bir bölümdeydi. AP ajansından bir resim düştü. Küçük çıplak bir kız ellerini havaya açmış ağlayarak koşuyordu. Etrafında da başka çocuklar ve geri planda Amerikan askerleri devriye geziyordu. Fotoğrafın arka görüntüsü ise korkunçtu. Dumanlar, dumanlar, dumanlar. Tam bir savaş alanı. Anlamsız Vietnam savaşının belki en dramatik simgesiydi bu fotoğraf. Hemen yazı işleri nöbetçisine götürdüm. Ertesi gün gazetenin manşeti olmuştu.

Devamını Oku 11.07.2022
LG
MD
SM
XS