{$ day.Temps.HighTemp $} °
Reha Erus
Reha Erus

Reha Erus

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Sahi neden 'Dünya Erkekler Günü'nü kutlamıyoruz?

İçinde bulunduğumuz Mart ayında Dünya Kadınlar Günü’nü 150’den fazla ülke ile birlikte kutluyoruz. 8 Mart’ta kadınların özel günü için bütün dünyada sevgi gösterileri, çeşitli etkinlikler, mitingler,yürüyüşler yapılıyor, onlara armağanlar coşku ile veriliyor. Hak ediyorlar. Keşke kadınları yılın her günü kutlayabilsek.

Devamını Oku 26.03.2023

Messina Boğazı Asma Köprüsü nihayet!

İtalya’ya gittiğimizde Başbakan Amintore Fanfani idi. İlk kez İtalya ile Sicilya Adası’nı bağlayacak bir asma köprü projesi ortaya atılmıştı. Ama çabuk vazgeçildi çünkü o günlerin teknolojisi 3.3 kilometre uzunluğundaki asma köprünün inşaatına yetmediği gibi maliyeti de astronomikti. Oysa her seçim öncesi kampanyalarda köprü vaadi yapıldı.

Devamını Oku 22.03.2023

90 yaşına basan Michael Caine'in James Bond pişmanlığı

Tam da 007 James Bond’un ‘Tomorrow Never Dies’ filminin Londra’daki galasına gidiyordum. Roma Havalimanı’nın CİP Lounge’unda birden O’nu gördüm. Yanında Guyam asıllı Hint’li eşi Shakira Baksh vardı. Bir İngiliz centilmenine yakışır şekilde çayını yudumluyordu. Dayanamadım yanına gittim. Kendimi tanıttım. Meğer aynı uçakta Londra yolcusuymuşuz. Birkaç soru için müsait olup olmadığını sordum. ‘Elbette’ yanıtını verdi. Öncelikle Londra’ya gidiş nedenimi söyledim sonra can alıcı soruyu sordum.

Devamını Oku 19.03.2023

Yazar Paul Auster için yeni bir trajedi

Ünlü Amerika’lı yazar Paul Auster’in okuduğum ilk romanı ‘Vertigo’ (Yükseklik Korkusu) ydu. Boston’da bir sahaftan 1 Dolar’a almıştım. Sonra ‘New York Üçlemesi’ kitaplarını art arda okumuştum.

Devamını Oku 15.03.2023

95. Oscar ödülleri töreni ardından

Çok şükür ‘Slapgate’ yani geçen yıl sahnedeki tokat olayı bu kez yaşanmadı. Böylece 95. Oscar Ödülleri gecesi sakin geçmiş oldu. Önlem için Akademi’nin kurduğu ‘Tokat Tim’e iş düşmedi. 94. Oscar Ödül Töreni’nde eşi Jade Pinkett hakkında kaba bir espri yapan sunucu Chris Rock’a attığı tokat yüzünden Will Smith’in tam on yıl Dolby Tiyatrosu’na ayak basamayacağını biliyoruz.

Devamını Oku 13.03.2023

Oscar ödül törenlerini özledim

Evdeki akredite kartlarına göre Oscar Ödül Törenleri’ni tam 19 kez yerinde yani Los Angeles’te izlemişim. Ama Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin Basın Merkezinde’ki sayı 20 yi gösteriyor. Doğru olabilir. Törene ev sahipliği yapan Los Angeles Music Center’e yetişememiştim. İlk Oscar Ödül Töreni’ni Dorothy Chandler Tiyatrosu’nda seyretmiştim. Yetersiz koltuklu olduğu için sonradan Shrine Tiyatrosu’na geçildi. İkisi de Hollywood merkezine pek yakın değildi. 2002’de tören Hollywood Bulvar’da ki Kodak Tiyatrosu’na kaydırıldı. Sonra Kodak şirketi iflas edince Dolby Tiyatrosu adını aldı. En son 2014’te yani emekli olduğum yıl gitmiştim.

Devamını Oku 10.03.2023

Gazetesiz günler

Kötü haberi sevgili dostum market sahibi Hüseyin Yiğitkaya verdi. Köyümüze artık günlük gazete gelmeyecekti. Bir gazeteci için çok hüzünlü bir durum. Düşünün 57 yıldır bilfiil gazetecilik yapan ben köyümüzde gazete okuyamayacaktım.

Devamını Oku 08.03.2023

Kıdemli Başçavuş Mike Horvath'ın hazin sonu

Biz gazeteciler röportaj yaptığımız ünlüleri sonradan takibe alırız. Hele keyifli bir söyleşi ortaya çıkmışsa. Devlet adamları, siyasetçiler, iş insanları, sporcular, modacılar, sanat dünyasının tanınmışları gibi.

Devamını Oku 05.03.2023

THY’nin 400. uçağına isim aranıyormuş! Benim önerim Samandağ.

THY’nin uzun yıllara dayanan geleneksel bir adeti var. Filosundaki uçaklara bir isim vermek. Bu 50’li yıllarda İngiltere’den satın alınan 5 adet Viscount ile başlamış. Bu uçaklara SEV, SEÇ, SET, SES ve SEL adları verilmiş. 17 Şubat 1959’da dönemin Başbakanı Adnan Menderes’i taşıyan SEV Londra yakınlarında düşmüştü.

Devamını Oku 01.03.2023

C.C.'ye aşık olmak

‘La Ragazza di Bube’ (Bube’nin Sevgilisi) filmini seyrettiğimde 16 yaşımdaydım. Ünlü İtalyan yazar Carlo Cassola’nın kaleme aldığı yönetmen koltuğunda Luigi Comenci’nin oturduğu yapıtta başrolleri Claudia Cardinale ve ‘Batı Yakası Hikayesi’ nin unutulmaz Yunan asıllı Amerika’lı aktör George Chakiris paylaşıyordu. Herhalde arka arkaya üç kez izlemişimdir.

Devamını Oku 26.02.2023
LG
MD
SM
XS