Reha Erus Reha Erus

‘Hair’ müzikali hepten yetim kaldı

28.06.2022 Salı | 16:03

68 Kuşağını Roma’da karşıladım İstanbul’da yaşadım. Gazetecilikte çıraklık dönemim teleksten gelen Avrupa’da ki öğrenci isyan haberlerini çevirmekle başlamıştı. Fransa’ın prestijli Sorbonne Üniversitesinde ki olaylar devam ederken Latin Amerika’da devrimci Ernesto Che Guevara’nın yakalanıp Bolivya ordusu tarafından öldürülmesi, Türkiye’de Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının solculuk mücadelesi gündeme oturmuştu.

Başta ABD bir çok kapitalist ülkede başlayan sisteme aykırı eylemlerle kendilerini özgürlükçü anti militarist olarak tanıtan ‘Hippi’lerin akımları sempati ile karşılanırken ‘Savaşma - Seviş’ sloganları ile hafif dozda uyuşturucu kullanımı LSD de gençlerin günlük hayatına iyice yerleşmişti.

68 Kuşağının ruhunu ve akışını anlatan ‘Easy Rider’ On the Road yolları ve özgürlüğü anlatan yapıtı bir anda genç akımın sembolü haline gelmişti. Dennis Hopper’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı ‘Easy Rider’ da Peter Fonda ve Jack Nicholson rol alırken küçük bütçeli protesto filmi Hollywood’un önünü adeta kesmişti. Dennis Hopper’le yıllar sonra yaptığım röportajda ‘68 Kuşağı dünyanın akışını değiştirdi ve ben onların sıkı bir destekçisiydim.’ demişti.

Bu arada James Rado ve Gerome Ragni adlı iki tiyatro yazarı yine Hippi dünyasını anlatan ‘Hair’ (Saç) adını verdikleri bir kitapçığı çıkartarak Broadway’de sahnelenebilecek bir müzikal için besteci arıyorlardı. Adını koydukları Amerikan Kabile - Sevgi – Barış - Rock- karışımı bir tarz müzik için karşılarına Galt MacDemot çıktı.

Sonradan adeta ezberlediğimiz ‘Aquarius’, ‘Let the Sunshine In’, ‘I Got Life’, ‘Going Down’, ‘Good Morning Star Shine’ gibi şarkıların bestesini yapan Galt MacDemot ile müzikal yıllarca Broadway’de kapalı gişe oynadı.

Vietnam savaşını protesto eden, özgür bir dünya için uğraşan ve kendilerine çiçek çocukları adını veren Hippiler in bu yarattıkları akımın simgesi ‘Hair’ müzikali oldu. 1979 yılında James Rado ve Galt MacDermott ‘Hair’ in beyaz perdeye aktarılması için yönetmen Milos Forman ile anlaştı. Aradan hayli zaman geçmişti ama yapıt yine de büyük ilgi gördü.

Yazar Gerome Ragni erken öldü. Galt MacDermot 2018’de yaşamını yitirdi. Geçenlerde ise James Rado’nun hayata veda ettiğini sessiz sedasız öğrendik. Böylece efsane ‘Aquarius Era’ (Kova Çağı) yetim kaldı.

Diğer Yazıları

Güle güle Sandy

Aslında acı haber bekleniyordu. Ama insan yine de konduramıyor işte. Dile kolay tam 30 yıl önce başlayan meme kanseri ile mücadelede evrelerin tek tek üstesinden gelen Avustralya’lı şarkıcı - sinema oyuncusu - aktivist Olivia Newton – John maalesef bu ölümcül hastalığa sonunda yenik düştü. Birkaç aydır Santa Ynez’deki çiftliğinde ‘Kanserle Mücadele Vakıfları’na bağış toplamakla yaşamının son günlerini geçiriyordu.

Devamını Oku 09.08.2022

Fidel Franco

Haberi okuyunca hemen Google Amca’ya başvurdum. Önce Küba’lı devrimci Fidel Castro, sonrada kendisini ‘Alina of Cuba’ filminde canlandıracak ünlü Amerikalı oyuncu James Franco’nun fotoğraflarına dikkatlice baktım. Hünerli ellerin makyajıyla James Franco, Fidel Castro’ya rahatlıkla benzetilebilirdi beyazperdede.

Devamını Oku 06.08.2022

Meşale tekrar yanacak mı?

Roma’ya ilk gittiğimde İtalya 13 yıl önce sona eren 2. Dünya Savaşının yaralarını sarmaya çalışıyordu. Zor günlerdi . Faşist düzenle girilen bir savaş ve sonunda Amerika çıkartmasıyla Nazi kabusundan kurtulan bir ülke.

Devamını Oku 04.08.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS