{$ day.Temps.HighTemp $} °
Reha Erus Reha Erus

Rusların Alanya’sı

30.09.2022 Cuma | 16:13

Geçtiğimiz hafta Alanya’daydım. İlçe sonbaharda yaz günlerini fazlasıyla yaşıyor. Bütün oteller, moteller, resortlar ağzına kadar dolu. Şehir merkezinde adım atılacak yer yok. Ben oradayken en az 16 bin kadar Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ilan ettiği kısmi seferberlikten kaçarak Antalya ve Gazipaşa havalimanına inen uçaklarla özgürlüklerini adeta tattılar. Alanya sanki Rusya’nın bir ilçesi haline gelmiş.

 

Türkler azınlıkta kalmış. Tabii Ukrayna‘lılar da yabancılar nüfusunu fazlasıyla tamamlıyor. Yerli esnaf memnun ama Rusların işgali artık abartılı bir şekil almış. Sokaklarda Rus plakalı araçlar geziyor. Son model otomobiller, dört çekerler Rusya’ya geri dönme olasılığı savaş sürdükçe imkansız gibi gözüküyor. Dikkati çeken asker kaçağı damgası yiyen erkeklerin kesin dönüş yapmamak için aileleriyle birlikte Alanya’ya yerleşmeleri.

Alanya’ya bağlı Mahmutlar mahallesinde Cumartesi günleri büyük bir pazar kuruluyor. Pazarın adı artık ‘Rus Pazarı’ olmuş. Rusların en çok konut alımı Mahmutlar’da öyle ki pazarcılar bile artık Türkçe konuşmuyor. Çoğu Rusça öğrenmiş etiketler Kiril alfabesiyle yazılmış. Mahmutlar’da Rusların dışında Ukraynalılar, İranlılar, Kazaklar ve Özbekler ikamet ediyor.

Cumartesi günü ‘Rus Pazarı’na gittik. Ruble’de geçiyor, Euro’da. Fiyatlar uçmuş. 25 liranın altında domates yok. Biberler 30 liradan alıcı buluyor. Kavun ve karpuzun kilosu 10 Lira. Patates ile soğan 12.5 Lira. Tabii döviz karşılığı Türk Lirası yabancılara sudan ucuz geliyor. Pazarcılar müşterilere göre fiyat verebiliyor. Örneğin başımdan geçen bir terbiyesizliği paylaşmak istiyorum. Pazara girişte kuru domates gördük. Kaliteliydi. Eşim fiyatını sordu. Pazarcı ‘130 Lira’ yanıtını verdi. Ben uzaktaydım.

Az sonra ben gittim ve kuru domatesin fiyatını İngilizce sordum ‘150 Lira’ derken arkalarda ki diğer pazarcı ‘Oğlum 180 lira’ desene diye uyardı. Çok sinirlendim ve Türkçe olarak ‘Bu size yakışıyor mu. Yabancıları kandırıp elinize ne geçiyor?’ diye bağırdım.

Yanıt ‘Abi biz senin Türk olduğunu ne bilelim’ dedi.. Daha da sinirlendim. Kısacası pazarda bile Türkler azınlıkta kalmış. Meydan yabancıların ve özellikle Rusların. Alanya bu yükü nereye kadar kaldırır bilemem ama son dakikada Putin’in kısmi seferberlikle ilgili hatalardan dönüp değişiklikler yapacağını söylemesiyle umarım Alanya’ya kaçış belki biraz yavaşlar.

Diğer Yazıları

İrene Cara’lar hayata erken veda etmemeli

Oscar ödüllü şarkıcı İrene Cara’nın 63 yaşında yaşamını yitirdiği haberi bende şok etkisi yaptı. Çok sevdiğim bir şarkıcı ve oyuncuydu. Aynı zamanda söz yazarı. Yeni nesil İrene Cara’yı pek tanımaz ama mutlak onun iz bırakan, hafızalardan silinmeyen, ezberi kolay şarkılarını duymuştur.

Devamını Oku 30.11.2022

Şu çılgın Dünya Kupası

Katar’da düzenlenen Dünya Kupası tarihinin 22. si. Ben dördüne basın mensubu olarak katıldım. Diğerlerini TV’den izledim. İlk 1958 yılındakıydı. Hani Pele’nin 17 yaşında yıldızlaştığı ve finalde İsveç’i yenerek Brezilya’ya kupayı büyük ölçüde kazandırdığı Dünya Kupası.

Devamını Oku 27.11.2022

Tarantino emekliye mi ayrılıyor?

Oscar’lı Amerika’lı yönetmen Quentin Tarantino’nun emekliye ayrılacağı iddia edildi. Ben bildim bileli Tarantino için hep sinemayı bırakacağı söylentileri arka arkaya gelir. Arşivlere baktım 2014 yılından bu yana her yıl ‘Kill Bill’ yapıtının mimarı için Hollywood’a veda edeceği haberleri peş peşe gelmiş. Şimdi geçenlerde yeni bir haber çıktı. Güya Quentin Tarantino’nun bir sonraki filmi nin son olacağı açıklanmış. Daha doğrusu kendisi böyle bir paylaşımda bulunmuş. Tarantino demiş ki ‘30 yıldır bu işi yapıyorum ama artık şovu bitirmenin zamanı geldi.’

Devamını Oku 24.11.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS