Sercan Şipka Sercan Şipka

Ragbi: İngiltere’de Bir Öğrencinin Futbol Oynarken İcat Ettiği Spor Dalı

24.04.2022 Pazar | 09:27

1823 yılında İngiltere’nin Rugby şehrinde, aynı isimli okulda lise öğrencileri futbol oynarlarken, 17 yaşındaki Willam Webb Ellis isimli öğrenci, topu eline alarak, arkadaşlarının arasından hızlıca geçerek golü bu şekilde atar. İşte bu hareket, tüm Dünya’da Rugby ismiyle anılacak bir spor branşının doğmasına sebep olur.

Ragbi Nedir?

Ragbi 15’er kişilik iki takımın; 40’ar dakikalık iki devrede, oynadığı bir spordur. Bu 15 oyuncudan 8’i forvet ve 7’si ise bek pozisyonunda oynar.
Oval şekle sahip bir topla oynanır ve oyunun amacı, bu topu, karşı gol çizgisine taşıyarak, rakipten daha fazla gol sayısı kazanmaktır. Rugby’deki en önemli kural ileriye doğru pas verilememesidir. Sürekli yana doğru pas verilerek ilerlenebilir.

Ragbi Oyun Kuralları

Ragbi bir temas sporudur. Yani, rakip oyuncuyu kurallara uygun şekilde yakalayıp düşürerek topu almaya çalışabilirsiniz. Futbolda olduğu gibi maçın bir bir orta hakemi ve iki yan hakemi var.

Ragbi bilmeyenlerin bile ‘rugby’ dendiğinde aklına gelen, bir oyuncuyu yakalayıp deviren veya sahanın bir yerinde kümelenmiş ve küme haline birbirini iten oyuncular gelir. ‘Breakdown’ denen bu mücadeleler şu şekillerde meydana gelir.

Tackle

Topu elinde tutan oyuncuyu savunma takımı yakalayıp yere düşürebilir. Yere düşen oyuncunun düştüğü anda elindeki topu bırakması şarttır. Veya düşmeden arkadaşına pas olarak iletebilir veya yere sabit şekilde bırakabilir. Müdahale sırasında oyuncunun omuzundan yukarısına asla temas edilemez. Müdahale, topu elinde tutan oyuncunun omuzdan aşağısına kolları ile sarılmak şeklinde olur. Omuz vurarak, iterek veya çelme gibi ayak oyunlarıyla oyuncuyu devirmek kurallara aykırı. Ancak eller kullanılabilir. Müdahaleci oyuncu, rakip devrildikten sonra rakibi hemen bırakmak zorundadır.

Ruck

Ruck iki takımdan en az birer oyuncunun topu kapma mücadelesi sırasında oluşan itiş-kakıştır. İki rakip oyuncunun birbirine sarılıp itmesiyle bir ‘ruck’ oluştuğu anda topa artık elle dokunulamaz. Topun yerde olması lazım. Ruck oluşmadan hemen önce tek bir kez elle dokunma şansı vardır. Eğer geç kalırsa artık eline alamaz. ‘Ruck’lar genellikle bir ‘tackle’ı müteakip oluşur. Diğer oyuncular da ruck’a katılır. Oyuncular omuzlarını kiliteleyerek ruck’a katılır. Ancak ‘ruck’a yandan katılmak kural dışıdır. Katılan her oyuncu en arkadaki kendi takım arkadaşının arkasına omuzunu kenetleyerek katılabilir. Buna ‘kapıdan girme’ denilir. Bu sırada ruck’a katılan hiçbir oyuncu yerdeki topa eliyle dokunamaz. Ya rakip takımı iterek topun üstünden uzaklaştırmaya veya topu ayaklarıyla kendi arkalarına çekip rucktan çıkararak yeniden kazanmaya çalışırlar.

Maul

Ruck’a benzer bir kenetlenmedir. Ama ruck’tan farklı olarak maul’de oyuncu yere düşmemiştir ve top hala elindedir. Rakip takımın oyuncusu ona omuzlarıyla kenetlendiği anda maul oluşur. Tıpkı ruck’ta olduğu gibi oyuncular yine sadece kendi takım arkadaşlarının tarafından ve arkadan maul’e kenetlenebilir. Maul bazen top elindeki takımca kazara oluşur bazen de bilinçli şekilde oluşturulur. Topu elinde tutan takım, topu, arkasındaki arkadaşlarına elden ele ileterek maul’den çıkarmaya çalışır. Maul bilinçli olduğunda, genelde atak takımın defans takımın son 22 metre sahası içinde olduğunda başvurduğu bir taktiktir. Maul ve ruck’a atlayarak, omuz vurarak girmek yasaktır. Maul ve ruck’a katılmamış oyuncuya dokunmak kural hatasıdır. Tıpkı, ruck’ta olduğu gibi maul’de de kenetlenmiş grubu veya oyuncuları devirmeye çalışmak ağır kural ihlalidir.

Scrum

Rugby’nin en bilinen görüntüleri ‘scrum’ ile oluşur. Scrum, maul veya ruck ile kilitlenen bir oyunu, yeniden ve adilane başlatma yöntemidir. Her iki takımın 8’er forveti karşı karşıya dizilir. En ön sırada ortada ‘hooker’ dener oyuncular ile her iki takımın ‘prop’ adı verilen ikişer oyuncusu durur. Bu 3’lü ön sıraların arkasında iki lock ve iki flanker oyuncu durur. Her iki takımın üçüncü sırasında ise 8 numaralı oyuncuları durur. Buna 3-4-1 dizilimi denir. Her iki takımın oyuncuları birbirlerini arkalarına omuzlarıyla kenetlerler. Scrum oluştuktan sonra iki önce sırasının arasında yer alan tünele top yavaşa gönderilir. İki hooker, topu ayaklarıyla kendi gruplarının arkasına doğru iletme mücadelesi yapar. Top 8 numaraya ulaştığında, 8 numara topu eline alıp pas atabilir veya veya ayağı ile kontrol ederek ileriye taşıyabilir.

Lineout

Futbolda taç atışına benzer bir başlama oyunudur. Top yan çizgilerden çıktığında oynanır. Her iki takımın forvet takımları karşılıklı olarak taç çizgisinden 5 – 15 metre uzaklıkta, birer metre arayla karşılıklı dizilir. Taç atışı yapan takımın topunu havada yakalama mücadelesi sırasında bazen kendi takım arkadaşlarını havaya kaldırarak topu yüksekte yakalama mücadelesi verirler.

Ragbi’de Sayı Sistemi

Try: Futbol topunu rakibin gol çizgisinin ötesine kadar taşıyarak, gol sahasında yere vurmak takıma 5 sayı kazandırır. Amerikan futbolundaki ‘touchdown’ gibidir.
Conversion: Amerikan futbolunda olduğu gibi ‘Try’ ile kazanılmış 5 sayılık bir avantajı müteakiben ‘post’ adı verilen kale’ye doğru ayakla vuruş hakkı da kazanılır. Bu vuruşta top, kalenin üst bölgesindeki iki direk arasından geçirilirse 2 sayı daha kazanır.

Gol vuruşu: İki şekilde olabilir:

1 – Penaltı: Üç sayılık Penaltı vuruşu bazı önemli kural hataları yapan takıma verilen bir cezadır. Örneğin; düştükten sonra yerde topu tutmaya devam etmek; düşürdüğü oyuncuyu yerde tutmaya devam etmek; ruck veya maul formasyonlarına ofsayttan katılmak; ruck’ta topu ele almak veya elle iletmek; scrum veya maul’u bilerek devirmek; dirsek, yumruk, tekme, kafa atmak, çelme takmak; Topu elle ileriye doğru atmak; elle veya ayakla dışarıya atmak; top elinde olmayan rakip oyuncuya müdahalede bulunmak.

2 – Drop kick: Topu ‘post’tan geçirerek 3 sayı kazandıran gol vuruşudur. Amerikan futbolundaki ‘saha golü’ vuruşundan farklı olarak Rugby’de top yere bırakılarak vurulmaz. Normal futbolda kalecilerin degaj yapması gibi elden bırakılan topa havadayken vurularak yapılır. Bir takım, ‘try’ için yeterince yaklaşamadığını düşündüğünde veya oyun stratejisi açısından ‘drop kick’e karar verebilir.

Diğer Yazıları

Sonbahar Sporu: Trail Koşusu

Bugün itibarıyla sonbahar mevsiminin ilk gününü yaşıyoruz. Sonbahar denince ilk akla gelen doğanın güzellikleridir. Özellikle bu mevsimde doğa adeta bizlere karpostal gibi bir güzellik sunar. Peki bu sonbahar mevsiminde ne tür doğa sporları yapabiliriz? Bu köşe yazımda sizlere bir sonbahar sporu olan Trail Koşusundan bahsetmek istiyorum.

Devamını Oku 01.09.2022

Wushu: ‘Güç İş, Zor Teknik ve Sanat’

Sizlere bu yazımda, son yıllarda Dünya’da hızla popülerleşen dövüş sporlarından biri olan Wushu hakkında bilgi vermek istiyorum. Çin savunma sanatlarına genel olarak Wushu dense de, aslında bu branş hem savunma hem de saldırı özelliğiyle diğer dövüş sporlarından farklı bir yerde konumlanmaktadır.

Devamını Oku 26.07.2022

Padel: ‘Hızla Popülerleşen Yeni Bir Raket Sporu’

Raket sporları denince genelde ilk akla gelen spor branşı tenistir. Sonrasında da masa tenisi, badminton ve squash sıralanır. Peki daha önce padel isimli spor branşını duydunuz mu? Gelin bu hafta, Dünya’da özellikle İspanyolca konuşulan ülkelerde süratle popüler hale gelen yeni raket sporu padel branşı hakkında bilgi sahibi olalım.

Devamını Oku 21.06.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS