3D yazıcılar tıbbın hizmetinde

Üç boyutlu yazıcıdan çıkan parçalar artık tıpta da kullanılıyor. Bazıları insanlara nazaran veterinerlikte daha hızlı uygulanıyor. Zira burada yetkilendirme prosedürleri o kadar karmaşık değil.Başarılı operasyon

Tukan Grecia'nın hayatı yeniden neredeyse tamamen normale döndü. Kosta Rika'daki San Jose Hayvanat Bahçesi veterinerlerinin bir yıllık çabası sonrası Grecia'ya uygun bir gaga üretildi. 3D yazıcıda oluşturulan üst gaga, sevimli kuşa tam olarak uydu.

Protez gaga

Tukan kuşuna 2014 sonunda insanlar tarafından zarar verilmiş. Kendisine uygun bir gaga tasarlamak için önce kafatasının bilgisayar tomografisi çekildi. Daha sonra doktorların geliştirdiği uygun gaga modeli kuşa monte edildi.

3D yazıcı sayesinde yeni bir el

3D baskı tekniği insanlara da yardımcı oluyor. 6 yaşındaki Fransız Maxence'in 3D yazıcıdan oluşturulmuş protez bir eli var. Maxence dünyaya sağ eli olmadan gelmiş. Turuncu-sarı-mavi renklerden oluşan protez 50 euroya mal olmuş.

Luisa için tekerlekli yürüteç

3D'den çıkan medikal parçalar için artık istisna yok. Hayvanlar da yararlanabiliyor. İtalya'da eskiden sokakta yaşayan bu köpek bir kazada ön bacaklarını kaybetmiş. Ravensburg'da kendisini sahiplenen aile ona 3D'de oluşturulmuş özel bir tekerlekli yürüteç yaptırdığından beri artık düşmeden yürüyebiliyor.

Yazıcıdan çıkan göğüs çanağı

Luisa, Manuel Tosche ve Petra Rapp ile birlikte yaşıyor. İkisi de 3D yazıcılar geliştiren bir firma işletiyor. Luisa için göğüs kısmı yumuşak peluşla kaplı bir aparat geliştirmişler. Luisa büyüdükçe yazıcıdan daha büyüğü basılacak.

Kafatası için parça

İnsanlarda da kemik parçaları yerine geçecek protezlerin geliştirilmesinde benzer bir yöntem izleniyor. Burada hem plastik kafatası hem de titanyum parça 3D yazıcıda oluşturuldu. Kafatası modeli hastanın üç boyutlu tomografisinden. Böylece plaka, kafatasına milimetrenin onda birinden daha hassas bir şekilde oturtulabiliyor.

Yeniden çıkan kemik

Hidroksiapatit tozundan olan bu implant da benzer bir yöntemle üretildi. Caesar Araştırma Merkezi'nce geliştirilen yedek kemik zamanla gerçek kemiğe kaynıyor. İmplant yavaş yavaş yok olurken zamanla gerçek kemik materyali oluşuyor.

Herkes için bireyselleştirilmiş tıp

3D teknolojisi diş hekimliğinde uzun zamandır var. Diş hekimlerinin hastaların zahmetli ve karmaşık bir işlem olan diş kalıbını çıkarma yöntemi artık geride kaldı. Günümüzde diş kalıbı dişlerin üç boyutlu tomografisi alındıktan sonra elektronik veriler laboratuvara gönderiliyor ve uygun diş kalıbı birkaç gün sonra özel üreticiden geliyor.

Model aracılığıyla kemik kanseri tespiti

Duisburg Üniversitesi’nden bu görüntü kanserden zarar görmüş bir kemiğin modelinin basılıp kesilmiş hali. Bu tür modeller bir yandan tıp eğitiminde kullanılabilirken diğer yandan doktorların işlemlerini hızlandırmasına yardımcı olabilir.

Yumuşak organlarda daha zor
Tıp dünyasının bu kalp gibi vücudun hareketli uzuvlarında 3D teknolojisini kullanması hala zor. Bu arada bütün yansımasıyla bir kalbi bilgisayar tomografisiyle çekip basmak mümkün. Ancak bu şekilde sadece derslerde bir sunum objesi olarak kullanılabilir.
Basılı hücre malzemesi
Fransa’nın Bordeaux kentindeki Inserm Enstitüsü 2005’ten beri basılı hücre yapıları araştırmasında bulunuyor. Bu teknolojiye ‘bioprinting’ adı veriliyor. Hücre printerleri saniyede 10 bin damlacık püskürtebiliyor. Bu printer deneysel amaçlarla insan hücreleri üretebiliyor. Böylece hayvanlar üzerinde araştırma yapmaya gerek kalmıyor.
Her hastaya ayrı hücre

Inserm’in bir sonraki hedefi bireyselleştirilmiş hücre yapıları geliştirilmesi. Böylelikle her hastaya bünyesine uygun ve vücudun reddetmeyeceği hücre üretilmesi hedefleniyor. Araştırmacılar ileride de insana nakledilmesi mümkün hücre yani organ veya organ parçası nakledebilmeyi amaçlıyorlar.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS