Son Dakika

Islak Eş Anlamlısı Nedir? Islak Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

A A

20.10.2021 - 12:41

Islak kelimesinin yerine kullanılabilecek olan eş anlamlı sözcükler internet üzerinden araştırılmaktadır. Özellikle bu konuda merak edilen sözcükler içerisinde olduğunu ifade etmek mümkün. Taşımış olduğu aynı anlamı ile beraber ıslak sözüne karşılık bir kelime ön plana çıkıyor. Yazılışları farklı ve anlamları aynı olan bu kelimeler amaca göre cümle içerisinde değişik yerlerde değerlendirilebilir.

Islak Eş Anlamlısı Nedir? Islak Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

  Islak Eş Anlamlısı Nedir?

 Aynı anlamı taşıması üzerine ıslak kelimesi için eş anlamlı olarak ‘yaş’ sözcüğü kullanılabilir. Suya batmış ya da suya gömülmüş, üzerinde su bulunan ya da su dökülmüş gibi durum ıslak olarak bilinmektedir. Taşımış olduğu bu anlamı ile beraber aynı şekilde yaş kelimesi de cümle içerisinde veya tek başına kullanım imkanı tanıyor.

 Islak Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

 Islak kelimesi için kullanılabilecek olan bir eş anlamlı sözcük Türkçede öne çıkmaktadır. Tam olarak anlam bütünlüğünü bozmadan her yerde aynı anlam kapsamında kullanma imkanı tanımaktadır. Bu doğrultuda mutlak kelimesi için karşılık olarak yaş sözcüğünü değerlendirmek mümkün. Her ne kadar ıslak kelimesi günlük yaşamda bir adım önde olsa bile, yaş sözcüğü de değişik alanlarda değerlendirilir.

 TDK’ya Göre Islak Kelimesinin Eş Anlamlısı

 Türkçede yer alan sözcüklerin eş anlamlısını bulma noktasında Türk Dil Kurumu önemli bir yer taşımaktadır. Bu doğrultuda TDK üzerinden bakıldı vakit ıslak kelimesine karşılık yaz sözcüğü çıkmaktadır.

 Islak Kelimesinin Eş Anlamlısı ile Örnek Cümleler

 Islak kelimesi yerine yaş sözcüğünün kullanırken örnek cümle üzerinden ele almak mümkün. Bu da özellikle arka arkaya yazılacak olan cümlelerin anlam karmaşası yaşatmasına engel olur

 ‘’Zeminde her yer yaş içinde kalmış.’’

 ‘’Yerler yaş olduğu için basarken dikkat etmenizi öneririm.’’

 Yukarıda verilen örnek cümleler de yaş kelimesi yerine aynı anlam ile ıslak sözcüğünü de kullanmak mümkün.